Co to znaczy „dobra pensja”? Europejski portal porównał zarobki w niektórych stolicach kontynentu

Nasi autorzy

Co to znaczy „dobra pensja”? Europejski portal porównał zarobki w niektórych stolicach kontynentu

fot. Pixabay fot. Pixabay Kwota, jaką uważamy za „dobrą pensję”, różni się w zależności od tego, jaki mamy zawód, wykształcenie i – rzecz jasna – oczekiwania. Portal Euronews postanowił przyjrzeć się, jak to wygląda w poszczególnych europejskich stolicach.

Analiza przygotowana przez Euronews opiera się na danych otrzymanych z agencji rekrutacyjnych oraz opiniach ekspertów i prezentuje odpowiedź na pytanie, co oznacza „dobra pensja” w europejskich stolicach; zdaniem Chrisa Chasteena, dyrektora w Economic Research Institute (ERI), każda kwota powyżej średniej może być już uznawana za taką.

Berlin

Dla stolicy Niemiec jako „dobrą pensję” portal wymienia kwotę między 40 a 60 tysięcy euro rocznie, co daje kwotę między 3 300 a 3 600 euro na rękę miesięcznie na osobę. Pamiętać również należy, że jest to kwota nieco wyższa niż zarobki w innych częściach kraju.  Euronews cytuje też tutaj Michaela Stulla, dyrektora zarządzającego w ManpowerGroup z Wielkiej Brytanii, który uważa, że pomimo wzrostu kosztów życia w Berlinie w ostatnich latach nadal koszty te są łatwiejsze do uniesienia niż chociażby w Londynie czy Paryżu.

Londyn

Roczna „dobra pensja” londyńczyka powinna zawierać się w kwocie między 50 a 70 tysięcy funtów brutto (między 60 a 83 tysiące euro), co daje kwotę powyżej 4 tysięcy funtów brutto miesięcznie; jest to oczywiście kwota znacznie wyższa niż w pozostałych częściach kraju.

Francja

„Dobra pensja” zapewniająca komfortowe życie nad Sekwaną wynosi ok. 3 200 euro netto miesięcznie dla jednej osoby i ok. 5 600 euro netto miesięcznie dla trzyosobowej rodziny. W Paryżu ma to być kwota  3 400 euro miesięcznie.

Hiszpania

Mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego mają potrzebować 2 700 euro netto miesięcznie na komfortowe życie w przypadku gospodarstwa jednoosobowego i 4000 euro dla osób mających rodzinę; w stolicy kraju powinno to być przynajmniej 3 185 euro netto miesięcznie na osobę.

Irlandia

Zarobki między 4 100 a 6 000 euro brutto miesięcznie mają wystarczyć Irlandczykom do komfortowego życia.

Rzym

Pensje w Wiecznym Mieście – jak zauważa portal Euronews – są niższe niż na północy kontynentu, jednak kompensują to również niższe koszty życia w tym regionie. I tak, mieszkaniec włoskiej stolicy miałby być zadowolony z kwoty między 35 a 50 tysięcy euro brutto rocznie, co daje kwotę od 2 900 euro miesięcznie.

Inne stolice

Jak podaje portal Euronews, „dobre pensje” miesięcznie brutto w innych europejskich stolicach wynoszą:

Ateny – od 2 250 do 3 410 euro

Helsinki – od 4 510 do 6 830 euro

Kopenhaga – od 5 400  do 8 180 euro

Sztokholm – 3 900 do 5 900 euro.

Nie tylko pieniądze

Jak zwracają uwagę eksperci cytowani przez portal, pracownicy cenią sobie również pozapłacowe benefity, takie jak ubezpieczenie zdrowotne czy pakiet akcji firmy; również zapotrzebowanie na pracę zdalną i hybrydową pozostaje wysokie we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.  

Zadowolenie ze swoich zarobków

Ankieta na temat jakości życia w miastach europejskich przeprowadzona przez Dyrekcję Generalną ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej w 2023 r. ujawnia znaczne różnice w zadowoleniu ze swojej sytuacji finansowej gospodarstw domowych w poszczególnych krajach UE.

Kraj graniczny w tej kwestii to Grecja – Ateńczycy zadowoleni są jedynie w 39%, podczas gdy mieszkańcy Luksemburga aż w 87%. W tym badaniu uwzględniona została również Polska; Warszawa znalazła się pośrodku stawki z wynikiem 70%.

Źródło: euronews.com; AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Wojciech Reszczyński

Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Jolanta Sosnowska, Leszek Sosnowski, Ryszard Kantor

Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.

Dekalog

Dekalog

ks. Waldemar Chrostowski

Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.