Aż sześć Feniksów w pięciu kategoriach za publikacje Białego Kruka!

Nasi autorzy

Aż sześć Feniksów w pięciu kategoriach za publikacje Białego Kruka!

Fot. Facebook@targikatolickie Fot. Facebook@targikatolickie

W sobotę 1 października w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks 2022”. Poza Feniksem Głównym Złotym oraz 9 Specjalnymi rozdano także Feniksy w ramach 19 kategorii konkursowych; o nagrody ubiegało się ponad 250 publikacji wydanych w 2021 r. przez kilkadziesiąt podmiotów wydawniczych. Wśród laureatów nie zabrakło naszych autorów:

W kategorii „Eseistyka” Feniksa otrzymał dr Bohdan Urbankowski za cykl esejów„Bohaterowie i zdrajcy”: „za historyczno-literacką syntezę dziejów Polski i Polaków przedstawiającą plejadę zjawisk, wydarzeń oraz znamienitych i najbardziej podłych postaci”, czytamy w uzasadnieniu. „Jest to opowieść stawiająca pytania o naszą zbiorową tożsamość w obszarze kultury, przekonań, podejścia do etyki życia, a zarazem proponująca odpowiedzi”. Napisany pięknym językiem cykl esejów dr. Urbankowskiego zadziwia wszechstronnością tematów i najwyższym poziomem merytorycznym.

W kategorii „Historia” nagrodę Feniksa otrzymali prof. Wojciech Polak, prof. Sylwia Galij-Skarbińska i ks. dr Michał Damazyn za monumentalne dzieło poświęcone historii stanu wojennego – „Nikczemność i honor”: „Za wyraźny i odważny głos historyków w sprawie wydarzeń, które wstrząsnęły Polską w grudniu 1981 roku z racji wprowadzenia stanu wojennego”. Jak podkreślano w uzasadnieniu przyznania nagrody, książka stanowi „rezultat trudu naukowych dociekań, opartych o wnikliwą analizę dokumentów historycznych i relacji świadków, a zarazem memento dla wszystkich zaangażowanych w bieżące życie społeczno-polityczne”.

W kategorii „Kościół wobec współczesności” wyróżnienia zdobyli dwaj nasi autorzy: ks. prof. Janusz Królikowski za książkę „Nie mamy prawa milczeć!” stanowiącą „donośny głos w obronie współczesnego Kościoła i wyraźne weto wobec postępującej quasi-kulturowej ‘zmowy milczenia’ i fałszywej poprawności politycznej”. Natomiast prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk został wyróżniony za „Katedrę i uniwersytet”. „To istotny głos w sprawie potrzeby obrony zasad i dorobku duchowego i kulturalnego cywilizacji chrześcijańskiej [a także] intelektualna odpowiedź na kryzys wiary, szerzący się nihilizm w myśleniu i postępowaniu współczesnych społeczeństw”, czytamy w uzasadnieniu.

Prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk otrzymał ponadto wyróżnienie w kategorii „Publicystyka religijna” za książkę „Odsiecz z nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji”. To frapujące „ukazanie poglądów błogosławionego Stefana Wyszyńskiego dotyczących zjawiska rewolucji, będących konsekwencją etycznej i intelektualnej postawy nacechowanej brakiem zgody i aktywnym oporem wobec tego zjawiska”, możemy przeczytać w uzasadnieniu.

Wyróżnienie w kategorii „Literackiej” otrzymała ponadto antologia twórczości Jánosa Pilinszkyego – jednego z czołowych autorów węgierskich XX wieku w przekładzie prof. Jerzego Snopka, która także ukazała się nakładem naszego wydawnictwa. Jest to „przykład literatury, która w prostej formie i języku niesie przesłanie dotyczące rozwijania własnej duchowości przez modlitwę i wiarę w Bożą miłość, z których płynie siła człowieka”, napisano w uzasadnieniu.

Wszystkim naszym nagrodzonym autorom serdecznie gratulujemy – nagrody poszły w godne ręce!

Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła

Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła

Ks. Prof. Janusz Królikowski

Zbyt wielu z nas milczy. Zbyt wielu najbardziej ceni sobie święty spokój, czyli spokój uzyskany kosztem przeróżnych ustępstw na polu moralności i zasad wiary. Poprawność polityczna nachalnie propagowana przez mass media i wymuszana coraz to nowymi rozporządzeniami prawnymi dotknęła także niektórych reprezentantów i członków Kościoła.

 

 

Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach

Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach

Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska, ks. Michał Damazyn

Pisząc o stanie wojennym, można, wbrew pozorom, podkreślać także zachowania pełne honoru i godności. I nie chodzi tu bynajmniej o zachowania gen. Jaruzelskiego, określanego przez niektórych mianem „człowieka honoru”, co należy uznać za rzecz wielce haniebną. Chodzi tu o pełną godności postawę osób gnębionych i prześladowanych, którzy potrafili zachować ją nawet w warunkach ekstremalnych.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.