Aleksander Nalaskowski, Andrzej Nowak, Jolanta Sosnowska i Janusz Szewczak laureatami FENIKSÓW 2021; wielki sukces Białego Kruka na Targach Wydawców Katolickich
Jolanta Sosnowska, autorka nagrodzonej FENIKSEM 2021 biografii św. Jana Pawła II “Hetman Chrystusa” ze statuetką dla Wydawnictwa Biały Kruk. Fot. FB Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Znakomici pisarze i publicyści współpracujący z wydawnictwem Biały Kruk zostali obficie nagrodzeni Feniksami, najcenniejszym uhonorowaniem w branży wydawniczej. Rok w rok do tych nagród pretendują książki wybitnych autorów. Jest to jedyne w Polsce wyróżnienie, w którym nie występuje dominacja lub wyłączność publikacji lewackich. Statuetki Feniksa stały się zarazem symbolem Targów Wydawców Katolickich, które co roku, od 26 lat, mają miejsce w Warszawie i gromadzą tłumy zwiedzających i kupujących.
Wielkie Zatrzymanie
Najbardziej prześladowany w Polsce profesor, Aleksander Nalaskowski, ciętym piórem, z wielką erudycją i przenikliwością rysuje niepokojącą wizję świata XXI wieku. Nasz zabiegany i ogłupiały glob ziemski przestał się kręcić na kilka miesięcy – nastąpiło Wielkie Zatrzymanie, jak trafnie nazywa to Autor. Gdy opadł pierwszy kurz wzniecony pandemią i globalnym zamieszaniem, pojawił się ponoć nowy obraz świata.
Uroczysta gala związana z wręczeniem nagród odbyła się w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Tegoroczne rozstrzygnięcia jury pod przewodnictwem prorektora KUL prof. dr hab. Krzysztofa Nareckiego były szczególnie przychylne dla publikacji Białego Kruka, którego autorzy otrzymali nagrody główne aż w 4 kategoriach, a 4 dalsze publikacje zdobyły wyróżnienia. Wśród zwycięzców znaleźli się: prof. Aleksander Nalaskowski za „Wielkie zatrzymanie”, czyli znakomite rozważania o czasie światowych przemian i czasie zamętu spowodowanym epidemią koronawirusa (w kategorii: Świadectwo); prof. Andrzej Nowak za „Klęskę imperium zła. Rok 1920”, czyli swój hołd dla obrońców Polski przed nawałą bolszewicką (w kategorii: Historia „Niepodległa”); : Jolanta Sosnowska za czterotomową, najobszerniejszą na świecie biografię św. Jana Pawła II „Hetman Chrystusa” (w kategorii: Seria Wydawnicza); oraz Janusz Szewczak za zbiór publicystyki „Idiotokracja, czyli zmowa głupców”, dokumentującej stan rządzących światem pseudoelit (kategoria: Eseistyka).
Klęska imperium zła. Rok 1920
Tytuł książki mówi o klęsce „imperium zła”, nawiązując oczywiście do Związku Sowieckiego, który w roku 1919 wyruszył, aby unicestwić dopiero co odrodzoną Polskę, i na szczęście w roku 1920 poległ. Kulisy tej walki, nie tylko militarnej, ale także politycznej i społecznej, w sposób niezwykle wciągający odsłania prof.
Ponadto Biały Kruk może poszczycić się czterema wyróżnieniami. Otrzymali je: dr Bohdan Urbankowski („Gniazdo Polskie” – w kategorii: Historia); ks. prof. Waldemar Chrostowski („Dekalog” – w kategorii: Nauki kościelne); senator Czesław Ryszka („Prymas Wyszyński. Ojciec Ojczyzny” – w kategorii: Kościół wobec współczesności) oraz prof. Wojciech Roszkowski („Bunt barbarzyńców” – w kategorii: Eseistyka).
PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie 199zł
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.
Warto dodać, że tegoroczne Targi Wydawców Katolickich zgromadziły ponad 100 wydawców i były doskonale zorganizowane mimo wciąż panujących, trudnych warunków epidemiologicznych. W powszechnej ocenie frekwencja była niewiele mniejsza niż w poprzednich latach, czyli naprawdę wysoka. Do znanych autorów ustawiały się tasiemcowe kolejki.
Idiotokracja, czyli zmowa głupców
Głupcy zawsze istnieli, niektórzy z nich sięgali nawet po władzę, ale nigdy jeszcze w dziejach świata ród ludzki nie miał do czynienia z prawdziwą inwazją głupoty. Zjawisko to stało się bardzo groźne, albowiem objęło niektóre kręgi władzy. Powstały fałszywe elity składające się w całości z durniów i dewiantów różnej maści, którzy trzymają się razem, wspierają i rządzą lub choćby próbują rządzić.
Podczas oficjalnego otwarcia zostało odczytane przesłanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął targi swoim patronatem: „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty,” m.in. napisał prezydent. Wyraził też nadzieję, że mimo trudności związanych z pandemią najbliższe lata będą dobrym czasem dla książki i branży wydawniczej oraz pogratulował laureatom Nagrody FENIKS. „Bez was, czytelników i wystawców - tych targów by nie było,” - dodał ks. Roman Szpakowski SDB, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich i niestrudzony wojownik o dobrą, polską książkę, który od ćwierć wieku wytrwale organizuje Targi oraz uroczyste wręczenia nagród Feniks. Nic dziwnego, że podczas gali w katedrze Polowej zebrał gromkie brawa na stojąco!
Nieprzyjemnym zgrzytem była nieobecność jakiegokolwiek hierarchy Kościoła katolickiego podczas wręczania Feniksów. Zdarzyło się to pierwszy raz w historii tej nagrody i targów! Dyrekcja targów zapraszała oczywiście biskupów miejscowych, warszawskich i warszawsko-praskich; sądzę, że zaproszenie hierarchów z innych diecezji miałoby na pewno pozytywny rezonans. Nigdzie chyba nie ma dziś tak obojętnego środowiska wobec książki, jak w Warszawie. Być może nie podobali się nagrodzeni: sama prawica!
Tymczasem zainteresowanych zapraszamy na spotkania online z nagrodzonymi autorami: https://www.youtube.com/user/WydawnictwoBialyKruk
Stanisław Widomski
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.