„Książka Dekady” dla prof. Wojciecha Roszkowskiego i „Książka Roku” dla prof. Andrzeja Nowaka

Nasi autorzy

„Książka Dekady” dla prof. Wojciecha Roszkowskiego i „Książka Roku” dla prof. Andrzeja Nowaka

Wojciech Roszkowski przyznano nagrodę „Książka Dekady” za „Roztrzaskane Lustro” obok Wiceprezes Wydawnictwa Biały Kruk Jolanta Sosnowska. Fot. Adam Sosnowski Wojciechowi Roszkowskiemu przyznano nagrodę „Książka Dekady” za „Roztrzaskane lustro”. Obok wiceprezes wydawnictwa Biały Kruk Jolanta Sosnowska. Fot. Adam Sosnowski

Takie wyróżnienie zdarza się raz na 10 lat! „Książka dekady w zakresie nauk humanistycznych” - w ten sposób uhonorowane zostało „Roztrzaskane lustro” i jego autor prof. Wojciech Roszkowski. Nagrodzone dzieło nosi znamienny podtytuł: „Upadek cywilizacji ograniczonej”, co mówi wiele o jego treści. Książka nieoczekiwanie dla wszystkich stałych się bestsellerem, ma już trzy dodruki (w szeregu miesięcy!). Wszyscy wiedzą, że prof. Roszkowski obok olbrzymiej i erudycyjnej wiedzy praktycznej i zawiłej tematów w sposób zrozumiały dla przeciętnie wykształconego człowieka - to jest właśnie przypadek „Roztrzaskanego lustra”. Dramatyczny obraz i wielce niepokojący stan współczesnej kultury, jej oderwanie od tradycji, od ciągłości historycznej, porażka moralności, klęska obyczajów, degradacja rodziny, wartości zanikające, pomimo tego, że sprawdziły się przez długie wieści opinii - taki obraz naszej, ograniczonej cywilizacji maluje z wielkim znawstwem prof. Wojciech Roszkowski. Autor nie jest jednak katastrofistą i słusznie tworzy, że upadek nie musi oznaczać końca czegoś, że z upadku można się podnieść. Podpowiada, co jest potrzebne współczesnemu człowiekowi, by się uchronić przed ostateczną degradacją - trzeba sięgnąć po tę pasjonującą lekturę, by się o tym przekonać.

Wojciech Roszkowski w czasie gali powiedział: „Mam nadzieję, że do tej książki zajrzą również ci, którzy się ze mną nie zgadzają i są w stanie znaleźć chociaż fragment, który trochę im przybliży świat. Jest to świat trudny, coraz trudniejszy. Dziękuję również wydawnictwu za piękne wydanie tej książki. Jej ogromny sukces był dla mnie zaskoczoniem, ale pokazuje też, że jest zapotrzebowanie na tego typu literaturę.”

Gala miała miejsce w sympatycznej sali Biblioteki Miejskiej w Warszawie, ale niestety okazała się ona za mała, by pomieścić wszystkie zainteresowane…

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zasięgu

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zasięgu

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymaj się w ręku książki, która jest jednym z dzieł sztuki współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, porównanie w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Bardzo cenne wyróżnienie spotkało także prof. Andrzeja Nowaka (które to już w bogatym dorobku tego autora…). Jego czwarty tom „Dziejów Polski” uznany został „Książką Roku 2019”. „Dzieje Polski”, obliczone na 10 tomów, są wydarzeniami epokowymi, ciekawe jednakowo, że właśnie najnowsze ich tom, obdarzony zagadkowym podtytułem „Trudny złoty wiek” i obejmujący lata 1468-1572, budzi wyjątkowe zachwyty. Może dlatego, że zostały opracowane potęgi Rzeczypospolitej i niebywały rozkwit polskiej kultury, polskiego języka. À propos języka: prof. Andrzej Nowak, także znakomity erudyta, z językiem „Dziejów” może być naprawdę dumny - stanął w zawodzie nie tylko z dużymi historykami, ale i stylistami polskiej prozy! Zakończenie czwartego tomu jest po prostu pyszne literacko. Wielka wiedza i dar pisania - oto co cechuje obu nagrodzonych autorów.

Piotr Długołęcki, Redaktor naczelny „Magazynu Literackiego Książki”, i Ks. Roman Szpakowski, Prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich wręczają Prof. Andrzejowi Nowakowi nagrodę „Książka Roku 2019” za 4 tom Dziejów Polski. Fot. Adam Sosnowski Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego Książki” i ks. Roman Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, wręczają prof. Andrzejowi Nowakowi nagrodę „Książka Roku 2019” za 4 tom „Dziejów Polski". Fot. Adam Sosnowski

Andrzej Nowak powiedział: „Dziękuję za tę nagrodę i cieszę się, że doceniona jest książka historyczna, która omawia polski trudny złoty wiek, czas rozkwitu polskiej kultury. Nie stałem się dzisiaj i nie pisałbym „Dziejów Polski”, gdyby nie dziedzictwo, był owocem jest między innymi piękny język polski ”.

Oba nagrodzone dzieła są bardzo pokaźne dla dzieci i jak się okazuje, wcale nie nie zraża czytelników - wbrew obiegowym opiniom. Dlatego nie utwory krótkie budzą zainteresowania, ale utwory ciekawe i bogate w treści; objętość jest trzeciorzędna. Na pewno nie można zaliczyć do trzeciego opracowania opracowanego graficznie obu książek, bogato ilustrowanych, i ich dostępnych solidnych edytorów. Nie dziwi się, użyj dzieła ukazują się nakładane Białego Kruka, specjalista od szczegółowych książek. Wydawnictwu też należy pogratulować fantastycznej plejady wybitnych autorów , tu opublikowane opublikowane kilkadziesiąt książek Adama Bujaka,

Dzieje Polski. Tom 4. Trudny złoty wiek.

Dzieje Polski. Tom 4. Trudny złoty wiek.

Andrzej Nowak

Podsumowanie jest niecierpliwością oczekiwany przez tysiące Polaków kolejny tom wielki dzieła prof. Andrzeja Nowaka - czyli czwarty tom "Dziejów Polski"! W czwartym tomie „Dziejów Polski” prof. Andrzej Nowak opowiada o trudnym złotym wieku, czyli lata 1468 - 1572.
Prof. Andrzej Nowak wkracza w czwartym tomie epokowym dzieło „Dzieje polski” w okresie zależnym od świetności Rzeczypospolitej.

 

To środowisko właśnie, patriotyczne, przywiązane do tradycji i wiary, silne jednością chrześcijańskiego światopoglądu oraz solidną wiedzą, nieskłócone, stało się ostatnio ulubionym obiektem napaści ze strony Gazety Wyborczej oraz niektórych polskojęzycznych gazet niemieckich (Gazeta Krakowska) ukazujących się bezkarnie nad Wisłą. Na budzące żałość pomówienia twórca i wieloletni prezes Białego Kruka, Leszek Sosnowski, mówi tak: „Czują siłę naszego środowiska, lękają się go, więc ujadają. Patriotyczna i katolicka karawana jednak jedzie dalej. I będzie jechać. A takie napaści mają dla nas jeden bardzo miły skutek: natychmiast rośnie zainteresowanie naszymi książkami w nowych kręgach odbiorców i tym samym ich sprzedaż. Ja zmartwię się dopiero wtedy, gdy taka gazeta jak Wyborcza napisze o mnie dobrze; wtedy zacznę poważnie zastanawiać się nad sobą…”.

Na pewno świetną ripostą na te ataki są przyznane Białemu Krukowi nagrody, tym bardziej że są to nagrody posiadające bogatą tradycję i pochodzące ze środowiska wydawniczego (krąg Polskiej Izby Książki, Miesięcznika Literackiego „Książki”, Biblioteki Analiz…), a więc najbardziej znającego się na rzeczy. Środowisko to, wcale nie prawicowe, potrafi jednak, jako już jedno z nielicznych, jeszcze wspiąć się ponad podziały polityczne. Trafnie to spointował podczas gali prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, ks. Roman Szpakowski: „Cieszę się, że nagrodzone zostały również książki z wartościami. Jak mówił św. Jan Paweł II – jeżeli nie będziemy szanować naszych tradycji i korzeni to nie przetrwamy”.

(St. W.)

    PAKIET Dzieje Polski, Tomy 1-4 w promocyjnej cenie 235 zł

PAKIET Dzieje Polski, Tomy 1-4 w promocyjnej cenie 235 zł

Andrzej Nowak

PAKIET Dzieje Polski, Tomy do 1 do 4 - zamiast za 334,90 zł oferujemy nasz bestseller w specjalnej promocji za 235 zł!
 
Trzy kolejne tomy Dziejów Polski;
Tom 1. Skąd nasz ród
Tom 2. Od rozbicia do nowej Polski
Tom 3. Królestwo zwycięskiego orła
Tom 4. Trudny złoty wiek.

 

 

 PAKIET 2x Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

PAKIET 2x Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji ograniczonej

 

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymaj się w ręku książki, która jest jednym z dzieł sztuki współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, porównanie w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Komentarze (0)

 • Podpis:
  E-mail:
 • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.