10 faktów, które powinieneś znać o błogosławionym Carlo Acutisie oraz 17 inspirujących cytatów
Carlo Acutis, katolicki nastolatek z Włoch, który zmarł w 2006 roku, został beatyfikowany 10 października 2020 roku w Asyżu we Włoszech. Gracz i programista komputerowy, który kochał piłkę nożną i Eucharystię, stał się znany na całym świecie.
1. Carlo Acutis urodził się 3 maja 1991 roku w Londynie, gdzie pracowali jego rodzice. Zaledwie kilka miesięcy później przeprowadził się z rodzicami, Andreą Acutisem i Antonią Salzano, do Mediolanu we Włoszech.
2. Gdy był nastolatkiem, zdiagnozowano u niego białaczkę. Ofiarował swoje cierpienia za papieża Benedykta XVI i za Kościół, mówiąc: „Ofiaruję całe cierpienie, jakie będę musiał znosić dla Pana, za papieża i Kościół”.
3. Zmarł 12 października 2006 roku i na swoją prośbę został pochowany w Asyżu ze względu na miłość do św. Franciszka z Asyżu. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2013 r. W 2018 r. został uznany za „czcigodnego”, a 10 października 2020 r. został ogłoszony błogosławionym.
4. Od najmłodszych lat Carlo żywił szczególną miłość do Boga, mimo że jego rodzice nie byli szczególnie pobożni. Antonia Salzano, jego mama, powiedziała, że przed Carlem chodziła na Mszę św. tylko z okazji Pierwszej Komunii, bierzmowania i ślubu. Ale jako małe dziecko Carlo uwielbiał odmawiać różaniec. Po przyjęciu Pierwszej Komunii chodził na Mszę św. tak często, jak tylko mógł, a przed Mszą św. i po niej odprawiał Godziny Święte. Co tydzień chodził do spowiedzi. Prosił rodziców, aby zabierali go na pielgrzymki — do miejsc świętych i do miejsc cudów eucharystycznych. Salzano rozmawiała z EWTN News Nightly 2 października 2023 r. o nabożeństwie jej syna do Najświętszego Sakramentu. Wspominała: „Mówił: ‘Są kolejki przed koncertem, przed meczem piłki nożnej, ale ja nie widzę tych kolejek przed Najświętszym Sakramentem’... Więc dla niego Eucharystia stanowiło centrum jego życia”.
5. Świadectwo wiary Carla było tak inspirujące, że przekonało jego matkę do głębokiego nawrócenia. Ksiądz, który wspierał jego proces beatyfikacji, podkreślił, że Carlowi udało się regularnie zachęcać swoich bliskich, w tym rodziców, do uczestnictwa w codziennych Mszach. „Nie było odwrotnie; to nie rodzice przyprowadzali chłopczyka na Mszę św., ale to jemu udało się dostać na Mszę św. i przekonać innych, aby codziennie przystępowali do Komunii”.
6. Był znany z tego, że bronił w szkole dzieci, które były ofiarami zastraszania, zwłaszcza dzieci niepełnosprawnych. Kiedy rodzice jego przyjaciela się rozwiedli, Carlo dołożył wszelkich starań, aby włączyć go w życie rodzinne Acutisów.
7. Był także programistą i zbudował stronę internetową katalogującą i promującą cuda eucharystyczne. Na miejscu powiedział ludziom, że „im częściej będziemy przyjmować Eucharystię, tym bardziej upodobnimy się do Jezusa, abyśmy na tej ziemi mieli przedsmak nieba”.
8. Carlo uwielbiał grać w gry wideo. Jego ulubioną konsolą była PlayStation, a może PS2, która została wydana w 2000 roku, kiedy Carlo miał 9 lat. Pozwalał sobie na granie w gry tylko przez godzinę tygodniowo, w ramach pokuty i duchowej dyscypliny, ale chciał grać o wiele więcej.
9. Początkowo pojawiały się doniesienia, że ciało Carla okazało się nienaruszone. Rzeczniczka jego beatyfikacji powiedziała CNA, że podczas ekshumacji obecne było całe ciało, ale „nie było ono nienaruszone”. Jednak jego ciało spoczywa w szklanym grobowcu, gdzie pielgrzymi oddawali mu cześć do 17 października 2020 r. Jest pokazany w dżinsach i bluzie Nike, czyli w codziennych ubraniach, które uwielbiał nosić w życiu.
10. Jego serce, obecnie uważane za relikwię, wystawione jest w relikwiarzu w bazylice św. Franciszka w Asyżu. Parafia św. Dominika w Brick w stanie New Jersey również otrzymała 1 października 2023 r. relikwię pierwszej klasy od mamy Carla. Po odprawieniu Mszy św. Salzano odebrała relikwię swojego syna z rąk biskupa Davida O'Connella diecezji Trenton i razem udali się do narteksu, gdzie poświęcono nowe sanktuarium Acutisa. W swoim przemówieniu do wiernych zgromadzonych na uroczystości Salzano oświadczyła: „Świętość jest dla każdego. Carlo został świętym, praktykując siedem cnót teologicznych i kardynalnych”. Podkreśliła: „To właśnie czyni nas wszystkich świętymi”.
Inspirujące słowa młodego człowieka na drodze do świętości:
1. „Dziewica Maryja jest jedyną kobietą w moim życiu”.
2. „Im więcej Eucharystii przyjmiemy, tym bardziej upodobnimy się do Jezusa, abyśmy na ziemi mieli przedsmak nieba”.
3. „Stając przed Chrystusem eucharystycznym, stajemy się święci”.
4. „Są ludzie, którzy cierpią znacznie bardziej ode mnie”.
5. „Nieustannie proś o pomoc swojego Anioła Stróża. Twój Anioł Stróż musi stać się twoim najlepszym przyjacielem”.
6. „Nie bójcie się, bo wraz z Wcieleniem Jezusa śmierć staje się życiem i nie ma przed czym uciekać: w życiu wiecznym czeka nas coś niezwykłego”.
7. „Jerozolima jest tuż za naszymi drzwiami”.
8. „Wszyscy ludzie rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako kserokopie”.
9. „Być zawsze blisko Jezusa – to mój plan na życie”.
10. „Smutek patrzy na siebie, szczęście patrzy na Boga”.
11. „Nie ja, ale Bóg”.
12. „Im więcej Eucharystii przyjmiemy, tym bardziej upodobnimy się do Jezusa, abyśmy na tej ziemi mieli przedsmak nieba”.
13. „Jedyne, o co powinniśmy prosić Boga w modlitwie, to pragnienie bycia świętym”.
14. „Nasza dusza jest jak balon na ogrzane powietrze. Jeśli przypadkiem zdarzy się grzech śmiertelny, dusza upada na ziemię. Spowiedź jest jak ogień pod balonem, który pozwala duszy zmartwychwstać… Ważne jest, aby często się spowiadać”.
15. „Jestem szczęśliwy, że mogę umrzeć, ponieważ przeżyłem swoje życie, nie marnując ani minuty na rzeczy, które nie podobają się Bogu”.
16. „Nasz cel musi być nieskończony, a nie skończony. Nieskończoność jest naszą ojczyzną. Niebo czekało na nas od zawsze”.
17. „Eucharystia jest drogą do nieba”.
W książce "Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!" autorzy poświęcili błogosławionemu Carlo Acutisowi osobny rozdział, który znajduje się na str. 77. Serdecznie polecamy!
Źródło: Catholic News Agency; National Catholic Register, TP
Święta Rodzina
W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022
Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.