Aby dodawać produkty do przechowalni musisz być zalogowany

"Filary niepodległości" to zbiór rozmów prof. Andrzeja Nowaka, gdzie wybitny historyk prowadzi arcyciekawe spotkania z współczesnymi bohaterami Polski odrodzonej i suwerennej - premierem Mateuszem Morawieckim, prezydentem Andrzejem Dudą, abpem Markiem Jędraszewskim i ministrem Antonim Macierewiczem oraz Anną Walentynowicz, Janem Olszewskim, Wiesławem Chrzanowskim, Lechem Kaczyńskim, Jarosławem Kaczyńskim i Jarosławem Markiem Rymkiewiczem.

Mało który naród wie tak dobrze jak Polacy, że niepodległość łatwo stracić, a odzyskać ciężko; nieraz w ogóle to się nie udaje. Polakom się udało, 100 lat temu, jednak niebawem okazało się, że trwanie jako suwerenny kraj jest równie trudne, jak walka o wolność. Najpierw usiłowali nas zniewolić bolszewicy, ale polegli pod Warszawą w 1920 r. Niespełna 20 lat później porwali się na naszą niepodległość Niemcy. Niby ostatecznie przegrali wojnę, jednak zagrabionych wówczas zdobyczy nie musieli oddawać. Mało tego, zostali wsparci amerykańskim planem Marshalla. Rzeczypospolitej nie tylko nikt nie wsparł, ale wyniszczona niemiecką okupacją, popadła w kolejną zależność: sowiecką. Nie było wolności, choć była praca dla wszystkich; cóż z tego, skoro nie pracowaliśmy na swoje… O to swoje, o niepodległość, znów trzeba było walczyć. Więc walczyliśmy.

Po latach podległości nadeszła wielka nadzieja nazwana III Rzeczpospolitą, która jednak również przyniosła sporo rozczarowań. Przed Polakami ponownie stanęło bowiem podstawowe pytanie: czy na pewno pracujemy na swoim? Zrodziło ono pytania kolejne: jak zagwarantować narodowi bezpieczeństwo, jak utrzymać suwerenność? Mijały kolejne ekipy rządowe, a konkretne odpowiedzi nie padały. Unia Europejska, w której pokładano nadzieje, że ich udzieli, przeszła w międzyczasie metamorfozę. Zdominowana przez hegemonów (czyli dawne imperia), porzuciwszy koncepcję Europy ojczyzn, okazuje się nową formą zniewolenia. 

Pytań, fundamentalnych, zasadniczych dla przyszłości naszego kraju, jest zresztą więcej. Stawia je wybitny historyk i pisarz prof. Andrzej Nowak. Stawia je zasłużonym patriotom polskim, prezydentom, premierom, ministrom, ludziom, którzy mieli i mają wpływ na bieg historii. A przede wszystkim ludziom, którym sprawa niepodległości i suwerenności Ojczyzny leży głęboko na sercu, którym hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” wyznacza kierunki myślenia i działania. Niezwykle ciekawym zabiegiem autora jest zestawienie prognoz sprzed kilku, a nawet kilkunastu lat – zaprezentowanych w przeprowadzonych dawniej przez niego rozmowach – z obecną rzeczywistością.

Najnowsze wywiady zapowiadają natomiast, czego możemy spodziewać się po polskiej polityce w najbliższych latach. Inteligentnie prowadzone rozmowy kreślą również portrety intelektualne i psychologiczne ludzi uchodzących za autorytety. Poznajemy bliżej kto nami rządzi. „Filary niepodległości” – napisane w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę suwerenności – stają się zatem równocześnie chcąc nie chcąc aktualnym, pasjonującym i inteligentnym poradnikiem wyborczym!

Całość na 384 stronach opatrzona jest 104 pięknymi i unikatowymi ilustracjami! Wyjątkowa książka, godna jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości państwa polskiego, dedykowana wszystkim Polakom.

KSIĄŻKA JUŻ W SPRZEDAŻY!

Wstęp

Andrzej Nowak: Źródła trzeciej niepodległości 

 

Część I Korzenie

Anna Walentynowicz: Tu była moc narodu 

Jan Olszewski: Będziemy mieli do czynienia z jakąś rewolucją 

Jan Olszewski: Wyjście z (geopolitycznej) szarej strefy 

Wiesław Chrzanowski: O przemianach polityki 

 

Część II Zwrot

Lech Kaczyński: Mogło być inaczej

Jarosław Kaczyński: Warto być silnym 

Antoni Macierewicz: Alternatywna strategia integracji 

Jarosław Kaczyński: Jak powrócić do domu? 

Lech Kaczyński: Historia stosowana 

Lech Kaczyński: Rozważania o prezydenturze i polityce polskiej 

Jarosław Marek Rymkiewicz: No i co wy na to, Polacy? 

 

Część III Rok 2018. Tożsamość

Antoni Macierewicz: Kształt niepodległości

Mateusz Morawiecki: W wielu obszarach życia już nic nie powinno

być takie, jak do 2015 roku.

Andrzej Duda: Od „Legionistów” do Belwederu 

Abp Marek Jędraszewski: Żyjemy tą prawdą 

WSTĘP

Źródła trzeciej niepodległości

Polska trzy razy musiała budować swą niepodległość. Po raz pierwszy było to w czasach Mieszka i Bolesława. Oni tworzyli zręby organizacji państwowej, z której wyrosła przez stulecia Rzeczpospolita. Podtrzymywana, wzbogacana duchowo i materialnie, a także broniona przez kolejne pokolenia – będzie trwała aż do XVIII wieku. Wówczas najpierw utraciła niepodległość, a potem została całkowicie wymazana z mapy. W końcu sąsiedzi-rozbiorcy spróbowali zabrać Polakom ich tożsamość, ich język, pamięć, wiarę. Taka jest logiczna konsekwencja, a na pewno historyczna kolejność etapów, jakie pociąga za sobą utrata niepodległości.

To zrozumieli nasi przodkowie, bo odczuli na własnej skórze – i nie wszyscy pogodzili się z takim wyrokiem. Dość było owych niepogodzonych, niepokornych, wytrwałych w wierności polskiej dumie i tożsamości, by podjąć trud walki o nową, drugą niepodległość. Ów trud i jego zwycięski rezultat wspominamy w roku, kiedy obchodzimy stulecie odzyskania wolności przez Polskę. Historię ostatniego, długiego etapu tamtej walki i pracy starałem się pokazać najzwięźlej w niedawno wydanym tomie Niepodległa! 1864–1924. Jak Polacy odzyskali swoją Ojczyznę.

Wiemy jednak, że ta druga polska niepodległość, symbolicznie rozpoczęta 11 listopada 1918 roku, niestety nie trwała długo. Jeśli chcemy rozumieć wartość własnego suwerennego państwa, musimy przypomnieć sobie również bolesny czas jego ponownej utraty, w roku 1939, poprzez wspólne uderzenie Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego na Polskę. Musimy przypomnieć sobie ofiary, które zburzenie II Rzeczpospolitej za sobą pociągnęło – miliony ofiar. O nich zapomnieć nie wolno.

Znów jednak nie zabrakło tych, którzy nie pogodzili się z takim, jeszcze bardziej brutalnie niż w XVIII–XIX wieku wyrażonym „werdyktem historii”, z działaniem obcej przemocy, która miała uwiecznić polską niemoc. O nich także nie możemy zapomnieć. Kiedy nie udało się obronić swojego państwa we Wrześniu 1939 roku, będą powstawać i bić się o odzyskanie wolności kolejne pokolenia, od ludzi oddziału majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” poczynając, na ludziach podziemnej „Solidarności” i Solidarności Walczącej kończąc.

Walka o trzecią niepodległość – po stracie drugiej – zaczyna się więc od razu. Kiedy się kończy? Od kiedy znów możemy mówić o odzyskanej niepodległości i w czym jej istotna treść dziś się zawiera? To właśnie wielkie pytania, nie teoretyczne, ale jak najbardziej praktyczne, jakie stawiane są w tej książce. Ona jest poświęcona odpowiedzi na te pytania.

Czytelników, którzy kupili tę książkę, zainteresowało również:

Opinie o produkcie (1)

szanowni panstwo, widze ze naklad jest wyczerpany, czy istnieje mozliwosc kupienia ksiazki w formie documentu pdf? pozdrowienia , Mariola Wasiak

14 lutego 2024
do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl