Życie na Marsie – rekrutacja do symulowanej misji NASA
Marzenie o życiu na Marsie stało się bliższe rzeczywistości niż kiedykolwiek wcześniej, gdy NASA ogłosiła rekrutację do drugiej planowanej misji CHAPEA (Crew Health and Performance Exploration Analog). Ta symulowana ekspedycja, zaplanowana na wiosnę 2025 roku, przyciąga uwagę entuzjastów kosmosu z całego świata. Chociaż pierwsza misja CHAPEA wciąż trwa, agencja kosmiczna już przystępuje do selekcji kandydatów na kolejną wyprawę. Czteroosobowa załoga, którą będziemy nazywać Marsjanami, będzie mieszkać i pracować wewnątrz Mars Dune Alpha, specjalnie zaprojektowanego siedliska na terenie Johnson Space Center w Houston.
„Członkowie załogi będą musieli stawić czoła prawdziwym problemom, takim jak awarie sprzętu, opóźnienia w komunikacji, czynniki stresogenne dla środowiska i radzenie sobie z ograniczonymi zasobami” – wyjaśniają przedstawiciele NASA. Proces selekcji kandydatów nie jest łatwy. Aby wziąć udział w tej wyjątkowej misji, trzeba spełnić szereg surowych kryteriów. Kandydaci muszą być niepalącymi obywatelami USA w wieku od 30 do 55 lat. Wymagany jest również tytuł magistra w dziedzinie STEM lub odpowiednie doświadczenie zawodowe, oraz odpowiednie umiejętności, która umożliwiają zaliczenie fizycznego testu astronauty.
„Chociaż harmonogram procesu selekcji może potrwać do 13 miesięcy, finaliści będą musieli przejść badania lekarskie, psychologiczne i psychiatryczne, aby upewnić się, że są psychicznie i fizycznie gotowi na tak długą i izolującą misję” – dodają przedstawiciele agencji. Mars Dune Alpha będzie nie tylko miejscem zamieszkania, ale także polem do przeprowadzania różnorodnych eksperymentów i symulacji. Załoga będzie ćwiczyć operacje z użyciem robotów, uprawiać rośliny, wykonywać spacery kosmiczne, a także rozwiązywać problemy, z jakimi mogą się spotkać podczas prawdziwej ekspedycji na Marsa.
„Ważne jest zrozumienie, w jaki sposób załoga reaguje na wyzwania misji kosmicznej, abyśmy mogli lepiej planować przyszłe eksploracje Czerwonej Planety” – podkreśla agencja kosmiczna. Pierwsza misja CHAPEA, która rozpoczęła się w czerwcu 2023 roku, osiągnęła już pierwsze sukcesy, zbierając cenne dane na temat zdrowia i wydajności załogi w izolacji. Druga misja, zaplanowana na 2025 rok, będzie kontynuacją tych badań i eksperymentów. „Wnioski wyciągnięte z inauguracyjnej misji CHAPEA pomogą NASA wypełnić luki w wiedzy na temat tego, jak zapewnić załodze marsjańskiej, żyjącej miliony mil od Ziemi, zdrowie oraz odpowiednie zapasy i wsparcie” – podsumowują przedstawiciele agencji. Rekrutacja do drugiej misji CHAPEA trwa już teraz, a liczba chętnych rośnie z dnia na dzień.
Źródło: CNN, TP
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.