Życie i dziedzictwo prof. Wandy Półtawskiej – niezłomnej obrończyni życia i małżeństwa
W dniu 25 października 2023 roku Polska straciła jedną z najwybitniejszych postaci w historii obrony życia i małżeństwa. Prof. Wanda Półtawska, która 2 listopada skończyłaby 102 lata, odeszła w nocy z wtorku na środę w wieku 101 lat. Jej życie stanowi inspirujący przykład odwagi, wytrwałości i oddania sprawie, która była dla niej najważniejsza - obronie życia człowieka i promowaniu wartości małżeństwa i rodziny.
Pierwsze lata życia prof. Wandy Półtawskiej to historia harcerki i bohaterki, która podczas II wojny światowej działała w konspiracji i była więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Przez te trudne przeżycia przeszła z godnością, co kształtowało jej późniejsze działania. Po wyzwoleniu zaangażowała się w pracę nad wyjaśnianiem zbrodni hitlerowskich w Polsce, a także prowadziła badania nad „dziećmi oświęcimskimi”, czyli ludźmi, którzy jako dzieci przeżyli piekło obozów koncentracyjnych.
Jej kariera naukowa i działalność edukacyjna były równie imponujące. Pracując jako adiunkt w krakowskiej Klinice Psychiatrycznej, a potem wykładając medycynę pastoralną na Papieskiej Akademii Teologicznej, prof. Półtawska poświęciła swoje życie badaniom nad psychoterapią i psychologią rodziny. Jej prace i metoda „psychoterapii obiektywizującej” opierały się na pomaganiu młodzieży w zrozumieniu swojego miejsca w rodzinie i społeczeństwie.
Nie można pominąć jej przyjaźni z przyszłym papieżem Janem Pawłem II. Korespondencja między nimi znalazła swoje miejsce w procesie beatyfikacyjnym i świadczy o bliskim związku, jaki ich łączył. Karol Wojtyła, jako biskup pomocniczy w Krakowie, modlił się za jej zdrowie, gdy prof. Półtawska zmagała się z chorobą nowotworową, a cudowne uzdrowienie stanowiło dla wielu źródło inspiracji.
Jednak najważniejszym punktem w życiu prof. Wandy Półtawskiej była jej niewzruszona obrona życia ludzkiego. Autorka blisko 400 publikacji na temat psychiatrii, ochrony życia nienarodzonego, chorych i starszych, oraz problematyki małżeństwa i rodziny, była głosem rozsądku i etyki w debatach nad aborcją i antykoncepcją. W 2014 roku opublikowała „Deklarację wiary”, podpisaną przez tysiące lekarzy, w której wyrażono zastrzeżenia wobec praktyk medycznych zagrażających życiu.
Jej praca i oddanie zostały docenione zarówno w Polsce, jak i za granicą. Otrzymała wiele odznaczeń, w tym Order Orła Białego, doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Notre Dame Pontifical Catechetical Institute w Arlington w Virginii.
Prof. Wanda Półtawska była nie tylko znakomitym naukowcem i działaczką społeczną, ale także wzorem dla wielu osób, które podziwiały jej niezłomność i determinację w obronie najważniejszych wartości. Jej śmierć pozostawiła w naszym kraju ogromną pustkę, ale jej dziedzictwo pozostanie silne i inspirujące dla kolejnych pokoleń. Jej życie to opowieść o człowieku, który mimo przeciwności losu nie uległ, pozostając wierny swoim przekonaniom i wierzeniom. Jej walka o życie i miłość do rodziny stanowi doskonały przykład, że jednostka może wpłynąć na zmiany w społeczeństwie i uczynić świat lepszym miejscem.
Źródło: katholisch.de, TP
Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 4
Cóż z tego, że ciało słabło, skoro ani duch, ani Jego umysł nie gasły; Papież Polak nie zamierzał schodzić z krzyża. Ostatni tom „Hetmana Chrystusa”, opowiadając o schyłku pontyfikatu, opowiada zarazem o nadal intensywnej posłudze, o heroicznym wypełnianiu Piotrowej misji aż do ziemskiego końca.
Ojciec Święty nie miał spokojnej starości.
Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 3
Dopóki żył Papież Wojtyła, dopóki paliły się światła w oknach jego apartamentów wychodzących na Plac św. Piotra, dopóty świat wydawał się być jeszcze w błogosławionych ryzach piękna, dobra i prawdy. Ten biskup w bieli miał bowiem dar jednoczenia ludzi na całym świecie wokół światła Chrystusowej nauki.
Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 2
Drugi tom „Hetmana Chrystusa” wkracza w kolejny intensywny rozdział ewangelizacji świata tylko przyhamowany próbą zabójstwa Papieża Polaka. Odbywamy z Janem Pawłem II następne podróże po świecie, w tym bardzo niebezpieczne, do targanych wojnami domowymi państw Ameryki Łacińskiej i Afryki, do obcych wyznaniowo krajów azjatyckich, do wielu krajów wyspiarskich, a także dwie pielgrzymki do Ojczyzny.
Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 1
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.
Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.