Życie i dziedzictwo prof. Wandy Półtawskiej – niezłomnej obrończyni życia i małżeństwa

Nasi autorzy

Życie i dziedzictwo prof. Wandy Półtawskiej – niezłomnej obrończyni życia i małżeństwa

Ks. prof. Karol Wojtyła z dr Wandą Półtawską i jej córkami u podnóża Wawelu w dzień Pierwszej Komunii najstarszej córki małżeństwa Półtawskich, fot. z książki

Ks. prof. Karol Wojtyła z dr Wandą Półtawską i jej córkami u podnóża Wawelu w dzień Pierwszej Komunii najstarszej córki małżeństwa Półtawskich, fot. z książki "Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 4" Jolanty Sosnowskiej, str. 322.

W dniu 25 października 2023 roku Polska straciła jedną z najwybitniejszych postaci w historii obrony życia i małżeństwa. Prof. Wanda Półtawska, która 2 listopada skończyłaby 102 lata, odeszła w nocy z wtorku na środę w wieku 101 lat. Jej życie stanowi inspirujący przykład odwagi, wytrwałości i oddania sprawie, która była dla niej najważniejsza - obronie życia człowieka i promowaniu wartości małżeństwa i rodziny.

Pierwsze lata życia prof. Wandy Półtawskiej to historia harcerki i bohaterki, która podczas II wojny światowej działała w konspiracji i była więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Przez te trudne przeżycia przeszła z godnością, co kształtowało jej późniejsze działania. Po wyzwoleniu zaangażowała się w pracę nad wyjaśnianiem zbrodni hitlerowskich w Polsce, a także prowadziła badania nad „dziećmi oświęcimskimi”, czyli ludźmi, którzy jako dzieci przeżyli piekło obozów koncentracyjnych.

Jej kariera naukowa i działalność edukacyjna były równie imponujące. Pracując jako adiunkt w krakowskiej Klinice Psychiatrycznej, a potem wykładając medycynę pastoralną na Papieskiej Akademii Teologicznej, prof. Półtawska poświęciła swoje życie badaniom nad psychoterapią i psychologią rodziny. Jej prace i metoda „psychoterapii obiektywizującej” opierały się na pomaganiu młodzieży w zrozumieniu swojego miejsca w rodzinie i społeczeństwie.

Nie można pominąć jej przyjaźni z przyszłym papieżem Janem Pawłem II. Korespondencja między nimi znalazła swoje miejsce w procesie beatyfikacyjnym i świadczy o bliskim związku, jaki ich łączył. Karol Wojtyła, jako biskup pomocniczy w Krakowie, modlił się za jej zdrowie, gdy prof. Półtawska zmagała się z chorobą nowotworową, a cudowne uzdrowienie stanowiło dla wielu źródło inspiracji.

Jednak najważniejszym punktem w życiu prof. Wandy Półtawskiej była jej niewzruszona obrona życia ludzkiego. Autorka blisko 400 publikacji na temat psychiatrii, ochrony życia nienarodzonego, chorych i starszych, oraz problematyki małżeństwa i rodziny, była głosem rozsądku i etyki w debatach nad aborcją i antykoncepcją. W 2014 roku opublikowała „Deklarację wiary”, podpisaną przez tysiące lekarzy, w której wyrażono zastrzeżenia wobec praktyk medycznych zagrażających życiu.

Jej praca i oddanie zostały docenione zarówno w Polsce, jak i za granicą. Otrzymała wiele odznaczeń, w tym Order Orła Białego, doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Notre Dame Pontifical Catechetical Institute w Arlington w Virginii.

Prof. Wanda Półtawska była nie tylko znakomitym naukowcem i działaczką społeczną, ale także wzorem dla wielu osób, które podziwiały jej niezłomność i determinację w obronie najważniejszych wartości. Jej śmierć pozostawiła w naszym kraju ogromną pustkę, ale jej dziedzictwo pozostanie silne i inspirujące dla kolejnych pokoleń. Jej życie to opowieść o człowieku, który mimo przeciwności losu nie uległ, pozostając wierny swoim przekonaniom i wierzeniom. Jej walka o życie i miłość do rodziny stanowi doskonały przykład, że jednostka może wpłynąć na zmiany w społeczeństwie i uczynić świat lepszym miejscem.

Źródło: katholisch.de, TP 

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 4

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 4

 

Cóż z tego, że ciało słabło, skoro ani duch, ani Jego umysł nie gasły; Papież Polak nie zamierzał schodzić z krzyża. Ostatni tom „Hetmana Chrystusa”, opowiadając o schyłku pontyfikatu, opowiada zarazem o nadal intensywnej posłudze, o heroicznym wypełnianiu Piotrowej misji aż do ziemskiego końca.
Ojciec Święty nie miał spokojnej starości.

 

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 3

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 3

 

Dopóki żył Papież Wojtyła, dopóki paliły się światła w oknach jego apartamentów wychodzących na Plac św. Piotra, dopóty świat wydawał się być jeszcze w błogosławionych ryzach piękna, dobra i prawdy. Ten biskup w bieli miał bowiem dar jednoczenia ludzi na całym świecie wokół światła Chrystusowej nauki.

 

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 2

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 2

Jolanta Sosnowska

Drugi tom „Hetmana Chrystusa” wkracza w kolejny intensywny rozdział ewangelizacji świata tylko przyhamowany próbą zabójstwa Papieża Polaka. Odbywamy z Janem Pawłem II następne podróże po świecie, w tym bardzo niebezpieczne, do targanych wojnami domowymi państw Ameryki Łacińskiej i Afryki, do obcych wyznaniowo krajów azjatyckich, do wielu krajów wyspiarskich, a także dwie pielgrzymki do Ojczyzny.

 

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 1

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 1

Jolanta Sosnowska

Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.

 

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

 Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.