Żółw Jonathan: tajemnice długowieczności najstarszego żyjącego stworzenia na ziemi

Nasi autorzy

Żółw Jonathan: tajemnice długowieczności najstarszego żyjącego stworzenia na ziemi

fot. Mark Phillips / Alamy Stock Photo

fot. Mark Phillips / Alamy Stock Photo

W 1832 roku Andrew Jackson był prezydentem Stanów Zjednoczonych, Charles Darwin odkrywał tajemnice świata na pokładzie HMS Beagle, a z kolei na malowniczych Seszelach przyszedł na świat Jonathan – żółw, który stał się żywym pomnikiem czasu. Choć Jackson i Darwin już dawno odeszli, Jonathan wciąż kroczy (wlecze się) przez życie, świętując niedawno swoje 191. urodziny. Dziś uważany jest za najstarsze zwierzę lądowe na świecie. Szacuje się, że żółw Jonathan urodził się w 1832 r., co oznacza, że ​​przeżył 40 prezydentów USA i ośmiu brytyjskich monarchów.

Niewiele wiadomo o wczesnym życiu Jonathana. Przywieziono go na Wyspę św. Heleny z Seszeli w 1882 r. jako prezent dla przyszłego gubernatora wyspy, Williama Grey-Wilsona, ale wtedy miał około 50 lat i był już w pełni dojrzały. „Tradycyjnie używano [żółwi] jako prezentów dyplomatycznych na całym świecie, jeśli nie zostały najpierw zjedzone” – wyjaśnił Washington Post Joe Hollins, lekarz weterynarii opiekujący się Jonathanem, w 2022 r.

Jonathan został początkowo zidentyfikowany jako żółw olbrzymi (Aldabrachelys gigantea), jednak naukowcy ustalili, że jest to najprawdopodobniej rzadki żółw olbrzymi z Seszeli, którego średnia długość życia wynosi około 150 lat. Jonathan, którego wiek określa się na około 191 lat, w rzeczywistości może mieć nawet więcej.

Ponieważ szacowano, że Jonathan miał około 50 lat, kiedy przybył na Wyspę św. Heleny w 1882 r., później „nadano mu” oficjalny dzień narodzin 4 grudnia 1832 r. Nie jest jednak do końca jasne, kiedy dokładnie się wykluł.

Chociaż Jonathan nie może wiele zrobić poza przechadzaniem się po trawnikach rezydencji gubernatora wyspy, zwanej „Domem Plantacyjnym”, szybko stał się ukochaną częścią społeczności Wyspy św. Heleny. Jak donosi Smithsonian Magazine, Jonathan widnieje nawet na pięciopensowej monecie wyspy.

Być może najbardziej ekscytujący moment w życiu Jonathana miał miejsce w 1991 r., kiedy francuski konsul podarował gubernatorowi św. Heleny żółwia o imieniu Frederika. Jonathan szybko zauroczył się najnowszym mieszkańcem wyspy i obydwa zwierzęta nawiązały „intymny” związek.

Ale jak donosi Smithsonian Magazine, weterynarz badający zmianę na skorupie Frederiki w 2017 roku dokonał zaskakującego odkrycia: Frederika była prawdopodobnie samcem. To rozwiązało zagadkę: dlaczego para żółwi nigdy nie miała potomstwa. „Zwierzęta” – zauważył Hollins – „często nie są szczególnie wrażliwe na płeć”.

Jonathan spędza dni jak zwykle: grzejąc się na trawnikach Domu Plantacyjnego oraz delektując się posiłkami złożonymi z sałaty, bananów i ogórków. Żółw również zaczął wykazywać pewne oznaki swojego zaawansowanego wieku. Jest ślepy z powodu zaćmy i utracił węch. Mimo to Hollins zauważa, że ​​Jonathan „nie wykazuje oznak spowolnienia”. „Zna mój głos i podchodzi do mnie jak pies” – Hollins powiedział Washington Post.

Księga Rekordów Guinnessa uznała Jonathana za najstarszego żółwia – stworzenie o twardej zewnętrznej skorupie – i najstarsze znane żyjące zwierzę lądowe, co Jonathan odebrał w 2021 r. 188-letniemu żółwiowi Tu’i Malili.

Jednak wiekowy gad wydaje się skupiony głównie na jedzeniu posiłków, spotykaniu się z żółwimi przyjaciółmi i łapaniu wystarczającej ilości promieni, aby ogrzać swoje prawie 200-letnie ciało. Jak zauważył Hollins: „Podczas gdy wojny, głód, zarazy, królowie i królowe, a nawet narody pojawiały się i znikały, on brnął dalej, całkowicie nieświadomy upływu czasu”.

Źródło: All That's Interesting, TP 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

W 80 podróży dookoła świata

W 80 podróży dookoła świata

Marcin Wolski

Czy 80 podróży wystarczy, by zwiedzić cały świat? Tego nie wiemy, ale z pewnością jest to wystarczająca ilość ekspedycji, by okrążyć naszą piękną Ziemię i bliżej jej się przyjrzeć. Właśnie o takich niezwykłych podróżach opowiada ta porywająca książka. Przypomina ona ponadto, że świat czeka, byśmy go odkryli – dla siebie.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.