Ma tylko 184 lata, a jaką bogatą historię! 6 maja 1840r. wprowadzono do obiegu pierwszy znaczek pocztowy świata

Nasi autorzy

Ma tylko 184 lata, a jaką bogatą historię! 6 maja 1840r. wprowadzono do obiegu pierwszy znaczek pocztowy świata

Fot. z albumu „Św. Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 2005-2015”, wyd. Biały Kruk Fot. z albumu „Św. Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 2005-2015”, wyd. Biały Kruk

 

Inicjatywa wyszła od Brytyjczyków, którzy portret młodej królowej Wiktorii zamieścili na małym, czarnym znaczku o nominale 1 pensa, nazywanym dzisiaj Penny Black (czarna jednopensówka). Drukowali go w arkuszach po 240 sztuk, a jego całkowity nakład wyniósł ponad 68 milionów sztuk.

W kolejnych latach za przykładem Brytyjczyków poszły inne kraje; w Królestwie Polskim stało się to niemal 20 lat później, bo 1 stycznia 1860 roku.

Dzisiaj znaczki i pochodne wobec nich formy wydawnicze to sposób na upamiętnienie postaci historycznych, uczczenie rocznic istotnych dla kraju, a także możliwość poznania świata czy rozpropagowania idei.

Filatelistą jest także, co ciekawe, znany biblista i teolog ks. prof. Waldemar Chrostowski, który, jak sam wspomina, początkowo zbierał znaczki dotyczące Starego Testamentu. Ostatecznie jednak, dzięki pewnemu właścicielowi sklepiku filatelistycznego, rozpoczął gromadzenie emisji poświęconych Janowi Pawłowi II.

Przebogata kolekcja ks. prof. Chrostowskiego przedstawiona została w unikatowych na skalę światową dwóch albumach Białego Kruka, o czym tak pisze Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego:

Filateliści, ale nie tylko oni, którzy sięgną po tę książkę, będą usatysfakcjonowani. Prezentuje ona bowiem kompletną kolekcję znaczków pocztowych poświęconych papieżowi Janowi Pawłowi II, wyemitowanych w latach 2005–2015. To czyni z niej publikację unikatową w skali światowej.

Podobny walor miała poprzednia książka wydawnictwa Biały Kruk sprzed czterech lat, prezentująca św. Jana Pawła II na znaczkach pocztowych z okresu jego pontyfikatu (1978–2005), puszczonych do obiegu w 127 krajach. Obie kolekcje są owocem pasji kolekcjonerskiej ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, wybitnego biblisty, laureata watykańskiej Nagrody Ratzingera, który obok nieprzeciętnej aktywności naukowo-dydaktycznej i pastoralnej oraz rozlicznych funkcji wytrwale powiększał swój zbiór, docierając do filatelistycznych „papaliów” na całym świecie. (...)

Jest to dzieło wiele mówiące o Janie Pawle II, którego oddziaływanie i wpływ na zbiorową wyobraźnię nie zakończyły się z chwilą śmierci. Jest to ważne szczególnie dla nas, Polaków, w czasach, kiedy w ojczyźnie Papieża pojawiają się coraz częściej niegodne ataki, nie tylko ze strony środowisk laickiej lewicy. Tymczasem na świecie Jan Paweł II cieszy się nadal niekwestionowanym autorytetem i szacunkiem. Przypominane są jego ważne dokonania, gesty i główne wątki nauczania. Świadczy o tym prezentowana w tym albumie kolekcja znaczków wyemitowanych przez 101 zarządów pocztowych w latach 2005–2015.

Zbiór filatelistycznych „papaliów” potwierdza, że nauczanie św. Jana Pawła II przekraczało granice polityczne, wyznaniowe i kulturowe. znaczki jemu poświęcone emitowały poczty wielu państw, których Papież nigdy nie odwiedził i gdzie żyje garstka katolików. Tak jest np. w przypadku zdominowanego przez wyznawców islamu Nigru czy Liberii, jedynego protestanckiego kraju w afryce, którego znaczki zamykają prezentowaną w książce kolekcję.

Życzę, aby pięknie i starannie wydany album Białego Kruka trafił nie tylko w ręce filatelistów, lecz także do szerokiego grona osób zainteresowanych pontyfikatem Jana Pawła II. Wszystkich zapraszam do zwiedzania mieszczącego się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Muzeum dwóch współpracujących ze sobą wielkich Polaków: św. Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Źródło: mat. Białego Kruka, pl.wikipedia.org, AD

Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 2005-2015

Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 2005-2015

ks. Waldemar Chrostowski

Ks. prof. Waldemar Chrostowski, światowej sławy biblista i teolog, od dziecka pasjonujący się filatelistyką, przebywał na studiach w Rzymie w pierwszych pięciu latach pontyfikatu św. Jana Pawła II. Właśnie wtedy rozpoczął systematyczne gromadzenie, porządkowanie i opisywanie absolutnie unikatowego zbioru wszystkich „papieskich” walorów filatelistycznych, których liczba stale rosła.

 

 

Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 1978-2005

Święty Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 1978-2005

ks. Waldemar Chrostowski

Zbiór ponad 2 000 walorów filatelistycznych!
Trudno byłoby uwierzyć, jak bardzo św. Jan Paweł II stanowił inspirujący motyw dla twórców znaczków pocztowych, gdyby nie ten wielki album, ilustrujący dorobek w tej dziedzinie. Ks. prof. Waldemar Chrostowski, od dziecka pasjonujący się filatelistyką, zgromadził absolutnie unikatowy zbiór wszystkich walorów filatelistycznych, jakie ukazały się podczas pontyfikatu naszego wielkiego rodaka.

 

 

Kobiety w Piśmie Świętym

Kobiety w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Ewa, Sara, Anna, Miriam czy Estera – jakże często słyszymy te imiona; są one nierozerwalnie połączone z Pismem Świętym i całą historią Zbawienia. Ale kim są postacie kryjące się za tymi imionami? Co o nich wiemy i czego te wspaniałe kobiety uczą nas dzisiaj? Na te i na wiele innych pytań odpowiada ks. prof.

 

 

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.

 

 

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

ks. Waldemar Chrostowski

Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.

 

 

Dekalog

Dekalog

ks. Waldemar Chrostowski

Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.