Zmiany klimatu a demografia. Są wyniki nietypowego badania
Ostatnimi czasy często doświadczamy ekstremalnych zjawisk pogodowych, jak np. susza. Fot. Pexels Międzynarodowe badanie, które po raz pierwszy powiązało dane klimatyczne ze statystykami demograficznymi, dostarczyło namacalnych dowodów na to, w jakim stopniu wszystkie pokolenia żyjące obecnie na Ziemi będą narażone na ekstremalne zjawiska klimatyczne, w tym susze, fale upałów i pożary.
„To badanie nie koncentruje się na skutkach dla ludzi, którzy się jeszcze nie narodzili; mówimy o młodych ludziach i wszystkich pokoleniach dzisiaj oraz o zagrożeniu ich bezpieczeństwa, to jest główne przesłanie badania” – powiedział w wywiadzie dla The Brussels Times jego główny autor, profesor Wim Thiery z Vrije Universiteit Brussel. „Zmiana klimatu nie jest opowieścią o przyszłości, musimy zrobić coś odnośnie do zmian klimatycznych teraz. Zmiany klimatyczne pojawiły się tu i teraz w każdym kraju na świecie i ogromnie wpływają na nasze życie” – dodał. Wyjaśnił ponadto, że dzieci urodzone dzisiaj doświadczą średnio siedem razy więcej upałów, 2,6 razy więcej susz, 2,8 razy więcej powodzi, prawie trzy razy więcej nieurodzaju i dwa razy więcej pożarów niż ich dziadkowie. Młode pokolenia żyjące w krajach o niskich dochodach staną w obliczu największego wzrostu, z ponad pięciokrotnym zwiększeniem ogólnej ekspozycji na ekstremalne zdarzenia w ciągu całego życia. „To otrzeźwiająca wiadomość, która zmusza do zastanowienia się dwa razy” – powiedział Thiery.
Naukowcy stworzyli zbiór symulacji wpływu zmian klimatu, a następnie obliczyli ekspozycję na ekstremalne warunki klimatyczne w ciągu całego życia dla osób urodzonych w latach 1960-2020 w każdym kraju na świecie, biorąc pod uwagę każdy scenariusz globalnego ocieplenia pomiędzy dzisiejszym globalnym ociepleniem wynoszącym około 1°C a 3,5°C. Zostały one połączone z przyszłymi przebiegami temperatury na świecie oraz informacjami demograficznymi, w tym oczekiwaną długością życia i gęstością zaludnienia. Łącząc demografię z naukami o klimacie, naukowcy dążyli do tego, aby skutki zmiany klimatu dla wszystkich pokoleń były zrozumiałe i dostępne, nawet dla osób niebędących naukowcami. „To wyjaśnia ludziom, co ta zmiana oznacza nie tylko dla nich samych, ale także dla ich dzieci, co jak mogę sobie wyobrazić, otwiera oczy wielu osobom” – dodał prof. Thiery.
W ostatnich latach młodzi ludzie znaleźli się w centrum walki ze zmianami klimatycznymi. Po pierwsze, za pośrednictwem ruchu Fridays for Future prowadzonym przez młodzież z całego świata, a ostatnio przez pozywanie rządów za łamanie ich podstawowych praw w ramach Komitetu Praw Dziecka ONZ. „Otrzymaliśmy już wnioski o wykorzystanie naszego badania w sądach, ponieważ młodzi ludzie chcą użyć tego badania do składania pozwów” – powiedział prof. Thiery.
Według organizacji pozarządowej Save The Children, która współpracowała z naukowcami przy badaniu, dzieci odziedziczyły problem, za który nie ponoszą winy . „Okno możliwości dokonania zmian dla dzieci szybko się zamyka. Zobowiązania do działań na rzecz klimatu i finansowania pozostają niebezpiecznie niewystarczające i jeśli światowi przywódcy nie zwiększą teraz swoich ambicji, ucierpią obecne i przyszłe pokolenia dzieci” – czytamy w komunikacie prasowym tej organizacji.
Prof. Thiery podkreślił znaczenie tego badania przed konferencją ONZ w sprawie zmian klimatu (COP26) w Glasgow w listopadzie 2021 r., ponieważ podkreśla znaczenie „drastycznego podnoszenia ambicji i bezwzględnego ograniczenia ocieplenia do 1,5°C”. „Jeśli (…) uda nam się ograniczyć ocieplenie do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, to międzypokoleniowe obciążenie młodych ludzi zmniejszy się o 40%” – powiedział. „Mamy ogromną szansę i obowiązek jako ludzie, aby ograniczyć to ocieplenie, aby chronić bezpieczeństwo młodszych pokoleń” – podsumował.
Źródło: The Brussels Times/Lauren Walker, AM
Piękno przyrody, która zachwyca, ale budzi także strach przed swoją potęgą, przedstawia w swoim albumie mistrz Adam Bujak:
Polska. Panoramy
Takie książki wydawane są bardzo rzadko i stanowią niespotykany rarytas na półkach domowych bibliotek. "Polska. Panoramy" to monumentalny album, który prezentuje najpiękniejsze polskie krajobrazy. Majestat Giewontu, dostojność Wawelu, zamki, pałace, malownicze pola jakby wyjęte z mickiewiczowskich opisów przyrody, wzburzony Bałtyk, leniwe polskie rzeki - nasza Ojczyzna ujęta w dziesiątkach zdjęć panoramicznych.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.