Zdzisław Krasnodębski: Musimy na nowo Unię uczynić Europejską, we właściwym tego słowa znaczeniu.

Nasi autorzy

Zdzisław Krasnodębski: Musimy na nowo Unię uczynić Europejską, we właściwym tego słowa znaczeniu.

 Prof. Zdzisław Krasnodębski Fot: SejmRP / Wikimedia Prof. Zdzisław Krasnodębski Fot: SejmRP / Wikimedia

Podczas trwającej w Brukseli sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego miała miejsce debata dotycząca organizowanej wspólnie przez Parlament Europejski, Radę oraz Komisję Europejską Konferencji nt. przyszłości Europy. Zgodnie z założeniami Konferencja miała rozpocząć się w maju 2020 i trwać przez dwa lata, ale została opóźniona ze względu na pandemię COVID-19.

Stanowisko grupy EKR w tej sprawie przedstawił eurodeputowany PiS, profesor Zdzisław Krasnodębski.

Profesor Krasnodębski podkreślił, że zdaniem grupy EKR głęboka reforma Unii jest niezbędna. "Szczególnie w świetle ostatnich doświadczeń z pandemią, która pokazała jak bardzo jesteśmy nieprzystosowani i nieprzygotowani na sytuację egzystencjalnych zagrożeń" - tłumaczył. Jak zaznaczył poseł do PE, EKR popiera ideę organizacji Konferencji o przyszłości Unii Europejskiej, jeśli ta konferencja miałaby mieć rzeczywiście otwarty charakter i dopuszczała do głosu także tych, którzy nie hołdują federalistycznej ortodoksji. "Jednak, słuchając trwającej dyskusji, trudno tę nadzieję uznawać za uzasadnioną" – zauważył polski polityk.

Ponadto, dodał profesor Krasnodębski, zdaniem EKR należy dążyć do przywrócenia Unii jako europejskiej wspólnoty suwerennych narodów opartej na eurorealistycznej wizji konfederacyjnej Europy, która szanuje prawa i legitymację demokratyczną państw członkowskich. "Musimy wzmocnić jej duchowe fundamenty. Jeśli czegoś powinniśmy się nauczyć z historii XX wieku, to tego, jak niebezpieczne są próby totalnej przebudowy społeczeństw" - mówił.

Eurodeputowany PiS nawiązał również do słów przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, która wspomniała w dzisiejszym wystąpieniu o zasadzie „jedność w różnorodności” jako podstawie europejskiej integracji. "Jednak w rzeczywistości już od dawna zamiast różnorodności mamy w Europie do czynienia z postępującą uniformizacją opinii, kultur i zbiorowości. Narody czują, że powoli odbiera im się prawo stanowienia o sobie" – stwierdził polityk. Zdzisław Krasnodębski zauważył, że Unia Europejska staje się coraz bardziej a-europejska, odwracając się od swych tradycji filozoficznych i religijnych, od swojej przeszłości. "Musimy na nowo uczynić ją europejską, we właściwym tego słowa znaczeniu" – podkreślił.

 

Źródło: EKR, AS

Wielkie Zatrzymanie

Wielkie Zatrzymanie

Aleksander Nalaskowski

Najbardziej prześladowany w Polsce profesor, Aleksander Nalaskowski, ciętym piórem, z wielką erudycją i przenikliwością rysuje niepokojącą wizję świata XXI wieku. Nasz zabiegany i ogłupiały glob ziemski przestał się kręcić na kilka miesięcy – nastąpiło Wielkie Zatrzymanie, jak trafnie nazywa to Autor. Gdy opadł pierwszy kurz wzniecony pandemią i globalnym zamieszaniem, pojawił się ponoć nowy obraz świata.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.