Zaćmienie Słońca – spektakularne zjawisko kosmiczne i naukowe wydarzenie

Nasi autorzy

Zaćmienie Słońca – spektakularne zjawisko kosmiczne i naukowe wydarzenie

fot. Pexels (Eclipse Chasers)

fot. Pexels (Eclipse Chasers)

Wkrótce mieszkańcy Ameryki Północnej będą mieli okazję zobaczyć niezwykłe zjawisko – całkowite zaćmienie Słońca. Dla obserwujących to przede wszystkim piękne widowisko, a dla naukowców to ogromna szansa do prowadzenia fascynujących badań. Całkowite zaćmienie Słońca, które będzie miało miejsce 8 kwietnia, będzie widoczne w niektórych częściach Meksyku, Kanady oraz w ponad 10 stanach USA.

To niezwykłe zjawisko przyrody przyciągnie uwagę milionów ludzi, oferując im widowiskowy pokaz. Ci, którzy znajdą się w obszarze, gdzie zaćmienie będzie całkowite, będą mieli wyjątkową okazję do obserwowania różnych fascynujących zjawisk, takich jak koraliki Baily'ego, ogromny pierścień ognia oraz interesujące efekty kolorystyczne w atmosferze słonecznej.

Zaćmienie będzie częściowo widoczne między innymi w Norwegii, na Islandii i w Irlandii, w zachodniej części Wielkiej Brytanii, północno-zachodniej części Hiszpanii i Portugalii. Niestety zaćmienia nie będziemy mogli obserwować z terytorium Polski. Ostatnie zaćmienie Słońca obserwowane w Polsce miało miejsce 25 października 2022 roku. Było to dość głębokie zaćmienie, widoczne w całym kraju.

Kolejne zaćmienie Słońca widoczne z terytorium Polski będziemy mogli obserwować 29 marca 2025 roku (będzie to płytkie zaćmienie częściowe widoczne w całym kraju). Osobom przebywającym na terenie Polski pozostaje więc obserwowanie transmisji w internecie i w telewizji. Początek częściowego zaćmienia rozpocznie się o godzinie 15:42 czasu UTC, maksimum zaćmienia nastąpi o 18:17 UTC, a koniec zjawiska około godziny 20.52 UTC (UTC - uniwersalny czas koordynowany; do obowiązującego w Polsce czasu środkowoeuropejskiego letniego należy dodać dwie godziny).

Jeśli mieszkasz w Ameryce Północnej i planujesz obserwować zaćmienie Słońca 8 kwietnia, pamiętaj o bezpieczeństwie. Nigdy nie patrz bezpośrednio na Słońce bez odpowiedniej ochrony. Specjalne okulary z filtrem ND5 są niezbędne; unikaj używania okularów przeciwsłonecznych czy innych nieodpowiednich filtrów, które nie zapewniają właściwej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Możesz także skorzystać z gotowych filtrów do teleskopów lub wykonać filtr samodzielnie, ale pamiętaj o jego prawidłowym zamocowaniu. Alternatywą jest projekcja obrazu na kartkę papieru. Jednak niebezpieczeństwo uszkodzenia wzroku czy teleskopu jest realne, dlatego obserwuj ostrożnie. NASA i inne organizacje zalecają używanie certyfikowanych okularów zaćmieniowych lub filtrów, aby uniknąć potencjalnych szkód dla zdrowia. Bezpieczeństwo jest priorytetem podczas obserwacji tego niezwykłego zjawiska przyrodniczego.

Zaćmienie Słońca stanowi nie tylko widowisko dla amatorów astronomii, ale także cenny moment dla naukowców. Dzięki zaćmieniu badacze mogą zgłębiać tajemnice Słońca i jego wpływu na Ziemię w sposób niedostępny w innych okolicznościach. Projekty finansowane przez NASA podczas tego zaćmienia obejmują badania nad koroną słoneczną, telemetrią radiową i poszukiwanie asteroid. Amatorzy-operatorzy radiowi będą przeprowadzać eksperymenty, aby zrozumieć, jak zaćmienie wpływa na transmisję fal radiowych, co może dostarczyć nowych informacji na temat atmosferycznych warstw Ziemi.

Źródło: CNN, TP

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.