Wykrywanie koronawirusa przy pomocy… pszczół? Są już prototypy urządzeń

Nasi autorzy

Wykrywanie koronawirusa przy pomocy… pszczół? Są już prototypy urządzeń

Czy te małe, ale pożyteczne owady przyczynią się do pokonania pandemii? fot. Pixabay Czy te małe, ale pożyteczne owady przyczynią się do pokonania pandemii? fot. Pixabay Program badań bioweterynaryjnych na uniwersytecie w Wageningen w Niderlandach połączył siły ze startupem InsectSense w celu opracowania technologii, która umożliwia szkolenie pszczół w celu skutecznego wykrywania koronawirusa. Projekt opiera się na odkryciu, że owady te można nauczyć rozpoznawać zapach próbek zakażonych SARS-CoV-2 w ciągu zaledwie 15 minut, i może ostatecznie doprowadzić do opracowania produktu o nazwie LumiNose, który działa bez udziału zwierząt.

Koronawirus, podobnie jak inne choroby, wywołuje w organizmie zmiany biochemiczne, które wiążą się z wydzielaniem określonego zapachu. Jak wykazały wcześniejsze badania, pszczoły miodne, które mają w swoich czułkach 170 receptorów zapachowych, można łatwo wyszkolić w rozpoznawaniu określonego zapachu w ciągu kilku sekund.

Podczas badania 150 pszczół zostało przeszkolonych w wykrywaniu próbek skażonych SARS-CoV-2 za pomocą warunkowania Pawłowa. Pszczoły były nagradzane roztworem wody z cukrem za każdym razem, gdy wystawiano je na zapach zakażonej próbki. Po wielokrotnym warunkowaniu pszczoły zaczęły rozkładać języczki wyłącznie w celu wyczucia zapachu, bez dodatkowego bodźca.

„Musimy przestrzegać przepisów dotyczących przeprowadzania testów w laboratorium o poziomie bezpieczeństwa biologicznego 3 z wysoce zaraźliwym i poważnym wirusem. Dlatego te pszczoły poddano eutanazji. Chociaż jest to niewielka liczba pszczół, to jest przykre, ponieważ chcemy chronić pszczoły i angażujemy się w kilka programów ich wspierania i ochrony”– stwierdzili naukowcy w oświadczeniu. „W sytuacji niezakaźnej pszczoły mogą zostać wypuszczone na wolność po kilku godzinach eksperymentu. Poza tym opracowujemy niewykorzystujący zwierząt biosensor LumiNose”.

Startup stworzył już prototyp maszyny o nazwie BeeSense, która może automatycznie szkolić kilka pszczół w tym samym czasie, a także biosensor, który wdraża wyszkolone pszczoły do ​​diagnozy. Obie organizacje argumentowały, że nowo opracowana technologia może być bardzo przydatnym urządzeniem diagnostycznym dla krajów o niskich dochodach, które w przyszłości mogą mieć problemy z zaawansowanym technologicznie sprzętem i dostępem do niezbędnej infrastruktury.

InsectSense i  program badań bioweterynaryjnych na uniwersytecie w Wageningen stwierdziły we wspólnym komunikacie prasowym, że ich obecnie prototypowane modele nadal wymagają dodatkowej optymalizacji. Obaj partnerzy mieli nadzieję, że BeeSense będzie gotowy do użytku w niecały rok, a prototyp alfa LumiNose będzie gotowy do lata.

W projekcie pomagało również laboratorium entomologiczne na uniwersytecie w Wageningen, podobnie jak naukowcy z Université Paul Sabatier w Tuluzie we Francji.

Źródło: NL Times, AM

O tym, jak zmienia świat pandemia COVID-19 pisze w swojej książce prof. Aleksander Nalaskowski:

Wielkie Zatrzymanie

Wielkie Zatrzymanie

Aleksander Nalaskowski

Najbardziej prześladowany w Polsce profesor, Aleksander Nalaskowski, ciętym piórem, z wielką erudycją i przenikliwością rysuje niepokojącą wizję świata XXI wieku. Nasz zabiegany i ogłupiały glob ziemski przestał się kręcić na kilka miesięcy – nastąpiło Wielkie Zatrzymanie, jak trafnie nazywa to Autor. Gdy opadł pierwszy kurz wzniecony pandemią i globalnym zamieszaniem, pojawił się ponoć nowy obraz świata.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.