Witold Waszczykowski: Trzeba zmusić Rosję do przestrzegania prawa międzynarodowego

Nasi autorzy

Witold Waszczykowski: Trzeba zmusić Rosję do przestrzegania prawa międzynarodowego

Poseł Europarlamentu Witold Waszczykowski   fot. Wikimedia / Karolina Siemion-Bielska MSZ PL Poseł Europarlamentu Witold Waszczykowski fot. Wikimedia / Karolina Siemion-Bielska MSZ PL

Podczas dzisiejszego spotkania Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony PE (SEDE), miała miejsce wymiana poglądów z francuską Minister Sił Zbrojnych Florence Parly. W imieniu grupy EKR głos zabrał koordynator podkomisji, Witold Waszczykowski.

Witold Waszczykowski zauważył, że minister Parly słusznie wspomniała o obecności Rosji w Syrii, pomijając jednak fakt, że Rosja jest także w Libii i od 6 lat na Ukrainie. Europoseł PiS odniósł się do kwestii rzekomego wykluczenia Moskwy na arenie międzynarodowej. „Rosja jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Poza tym Francja stworzyła dwa kanały komunikacji - formaty normandzki i miński - które widocznie nie działają” - podkreślił były Minister Spraw Zagranicznych. „Czy uważa Pani, że mamy deficyt rozmów z Rosją, czy problem leży po stronie rosyjskiej? Czy też należy podjąć jakieś kroki, by zmusić Rosję do respektowania prawa międzynarodowego?” - pytał Waszczykowski.

W odpowiedzi, Florence Parly zgodziła się, że nie można narzekać na brak kanału dialogów z Rosją. "Stwierdzam, że nie wszystkie są bardzo przydatne. Chodzi jednak o uspokojenie napięć i prowadzenie dialogu” - mówiła. Francuska minister podkreśliła, że ta inicjatywa nie miała być inicjatywą francusko-rosyjską. "Chcemy dzielić się nią z naszymi europejskimi partnerami. Na razie nasz nowy kanał nic nie dał, ale wszystko trzeba widzieć w dłuższym okresie czasu” - dodała.

Komentując wystąpienie francuskiej Minister Sił Zbrojnych, Witold Waszczykowski stwierdził, że nieśmiałe przyznanie się do porażki formatów mińskiego i normandzkiego to już jakiś postęp. "Niestety, nie wypływa z tego żadna konstruktywna refleksja, a mówienie o dłuższej perspektywie w kontekście konfliktu, który trwa już od sześciu lat nie napawa optymizmem” - powiedział. Według eurodeputowanego niestety nie widać efektów wspomnianej chęci rozszerzenia francusko-niemieckich inicjatyw o inne stolice europejskie. "Jak dotąd, negocjacje zostały zawłaszczone przez tandem Paryż-Berlin z mizernym skutkiem” – mówił.

„Wiemy dobrze kim jest Putin. Rosyjski prezydent wyśmieje kolejne nawoływania do tworzenia kanałów dialogu. Mamy ich wystarczająco dużo, ale nie robi to na Rosji wrażenia. Musimy doprowadzić do zmuszenia Moskwy do respektowania prawa międzynarodowego” - podsumował Waszczykowski.

 

Źródło: EKR

Wielkie Zatrzymanie

Wielkie Zatrzymanie

Aleksander Nalaskowski

Książka dostępna od 3 lipca
Najbardziej prześladowany w Polsce profesor, Aleksander Nalaskowski, ciętym piórem, z wielką erudycją i przenikliwością rysuje niepokojącą wizję świata XXI wieku. Nasz zabiegany i ogłupiały glob ziemski przestał się kręcić na kilka miesięcy – nastąpiło Wielkie Zatrzymanie, jak trafnie nazywa to Autor. Gdy opadł pierwszy kurz wzniecony pandemią i globalnym zamieszaniem, pojawił się ponoć nowy obraz świata.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.