W Warszawie rusza Klub Dyplomaty

Nasi autorzy

W Warszawie rusza Klub Dyplomaty

Prof. Andrzej Nowak   Fot. Michał Klag/Biały Kruk Prof. Andrzej Nowak Fot. Michał Klag/Biały Kruk

W poniedziałek 27 czerwca w Pałacu pod Blachą zainauguruje swoje spotkania Klub Dyplomaty. Projekt, którego inicjatorkami są Anna Popek i Agnieszka Wójcik, ma przybliżać polską kulturę przedstawicielom innych państw akredytowanym w naszym kraju. W ciągu ośmiu wieczorów mowa będzie między innymi o Ignacym Domeyce, polskiej awangardzie w architekturze międzywojennej czy polskich odkrywcach. Cykl zainauguruje Profesor Andrzej Nowak wykładem o historii stosunków polsko-ukraińskich.

Klub Dyplomaty to inicjatywa Fundacji Kulturalna Polska, która co roku organizuje między innymi Charytatywny Bal u Dziennikarzy w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal w Warszawie. Tym razem szefowe Fundacji Anna Popek i Agnieszka Wójcik postanowiły przygotować atrakcję dla akredytowanych w Polsce dyplomatów. Cykl spotkań w ramach Klubu Dyplomaty to okazja, by lepiej poznać polską historię, kulturę i tradycję. To również możliwość spotkania ze znanymi ludźmi kultury i nauki. Oprócz Profesora Andrzeja Nowaka w gronie prelegentów znaleźli się m.in. wybitna polska kompozytorka, instrumentalistka, wokalistka i pedagog Profesor Maria Pomianowska, archeolog, kierownik Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW Profesor Mariusz Ziółkowski czy znany polski dyrygent Paweł Kotla.

Tematem pierwszego spotkania będzie historia stosunków polsko-ukraińskich. Profesor Andrzej Nowak, autor wydanej właśnie książki Polska-Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w., wygłosi wykład poświęcony relacjom polsko-ukraińskim w kontekście sąsiedztwa z Rosją i toczącej się wojny na Ukrainie. W części artystycznej wystąpi polsko-ukraiński duet Natalia Kowalenko – Aleksander Ładysz. Zaproszeni goście będą mogli też spróbować dań polskiej kuchni kresowej przygotowanych przez Jarosława Uścińskiego – Prezesa Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.

Jak podkreśla Prezes Fundacji Kulturalna Polska, znana dziennikarka radiowa i telewizyjna Anna Popek, Klub Dyplomaty to przede wszystkim miejsce spotkań i sposób na promocję Polski.

– Skierowałyśmy nasze zaproszenie do ambasadorów zrzeszonych w Klubie Ambasadorów Mówiących po Polsku, ale także do przedstawicieli innych państw. Bezpośrednią inspiracją były dla nas rozmowy z dyplomatami, jakie miałam okazję odbyć, realizując dla TVP program „Przewodnik Dyplomatyczny”. Przekonałam się wtedy, że taka właśnie inicjatywa, która pozwoli przebywającym w Polsce ambasadorom jeszcze lepiej zrozumieć nasz kraj, jego historię i kulturę, jest bardzo potrzebna.

Kolejne spotkania Klubu Dyplomaty odbywać się będą m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie czy w Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Fundacja Kulturalna Polska stawia sobie za cel promocję Polski poprzez wydarzenia kulturalne, wykłady, audycje radiowe i programy telewizyjne. Misją Fundacji jest też przypominanie, jak ważny dla budowania pozytywnych relacji na co dzień jest szacunek do drugiego człowieka.

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Andrzej Nowak

Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.