W szopce zabraknie Trzech Króli z powodu rasizmu. Absurdy politycznej poprawności u sąsiadów zza Odry

Nasi autorzy

W szopce zabraknie Trzech Króli z powodu rasizmu. Absurdy politycznej poprawności u sąsiadów zza Odry

Konkurs Szopek Krakowskich. Co roku w pierwszy czwartek grudnia szopkarze rozstawiają się wokół pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie i prezentują swoje wspaniałe dzieła, a następnie jury wybiera najpiękniejsze. Tradycja szopek krakowskich sięga połowy XIX wieku. Fot. Adam Bujak, „Karol Wojtyła. Noc wigilijna”. Konkurs Szopek Krakowskich. Co roku w pierwszy czwartek grudnia szopkarze rozstawiają się wokół pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie i prezentują swoje wspaniałe dzieła, a następnie jury wybiera najpiękniejsze. Tradycja szopek krakowskich sięga połowy XIX wieku. Fot. Adam Bujak, „Karol Wojtyła. Noc wigilijna”. Protestancka gmina w niemieckim mieście Ulm chce w 2020 usunąć Trzech Króli ze szopki. „Te trzy postacie, w tym ciemnoskóry Melchior, nie powinny być pokazywane w tym roku” – powiedział dziekan katedry Ernst-Wilhelm Gohl. W pierwszej kolejności poinformowała o tym „Südwest Presse” .

Społeczność odpowiada w ten sposób na trwającą w Niemczech debatę na temat rasizmu. „Z dzisiejszej perspektywy drewniana figura Melchiora z grubymi wargami i zniekształconą posturą jest wyraźnie postrzegana jako rasistowska” - powiedział Gohl. Gmina nie może i nie chce tego tak zostawić. Zamiast tego w tym roku ma zostać opowiedziana historia Bożego Narodzenia według ewangelii Łukasza, w której nie pojawiają się Trzej Mędrcy. Podejmując tę ​​decyzję, społeczność protestancka chciałaby uprzedzić ewentualną dyskusję w czasie świąt. Tegorocznego Bożego Narodzenia nie powinna determinować debata na temat figurek w szopce. Według Gohla ostateczna decyzja na temat figurki Melchiora zostanie „spokojnie” podjęta w nowym roku. Posążek ma około stu lat; został wyrzeźbiony w latach 20. XX wieku przez lokalnego artystę Martina Scheible.

Źródło: Der Spiegel, AM

O geniuszu polskiej kultury i tradycji wyrosłych na gruncie chrześcijaństwa, szczególnie zaś o polskim Bożym Narodzeniu przeczytać możemy w niezwykłej książce Białego Kruka: 

Karol Wojtyła. Noc wigilijna. Nieznane przemówienia, homilie i nagrania. KSIĄŻKA Z PŁYTĄ CD

Karol Wojtyła. Noc wigilijna. Nieznane przemówienia, homilie i nagrania. KSIĄŻKA Z PŁYTĄ CD

Adam Bujak, Karol Wojtyła

Sensacyjne odkrycie 20 unikatowych nagrań i tekstów!
Po blisko pół wieku odkrywamy zupełnie nieznane nagrania kard. Karola Wojtyły, wcześniej odtwarzane z kaset magnetofonowych tylko w kręgach rodzinnych. Słychać na nich homilie i przemówienia Kardynała, dłuższe i krótsze, w których przepięknie opowiada o geniuszu polskiej kultury i tradycji wyrosłych na gruncie chrześcijaństwa, szczególnie zaś o polskim Bożym Narodzeniu.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.