W Parlamencie Europejskim debatowano o okupacji Krymu. Co dalej z Rosją?
Konflikt militarny na Krymie Fot. Sasha Maksymenko / Wikimedia
Anna Fotyga o carskich, sowieckich i putinowskich represjach na okupowanym Krymie
W Strasburgu podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego miała miejsce debata na temat pięciu lat okupacji Krymu przez Federację Rosyjską. W imieniu grupy EKR, głos zabrała europoseł PiS, Anna Fotyga, inicjatorka debaty.
Przewodnicząca podkomisji bezpieczeństwa i obrony (SEDE) PE mówiła, że już od pięciu lat, gdy Federacja Rosyjska okupuje Krym, giną rdzenni mieszkańcy półwyspu, głównie Tatarzy krymscy. Anna Fotyga przypomniała, że jest to już trzecia fala agresji przeciwko tej społeczności. Jak dodała, pierwsza miała miejsce w 1783 roku. Wówczas to po raz pierwszy, Rosja przyłączyła Krym, czego konsekwencją były masowe deportacje Tatarów krymskich przez carski reżim. Kolejną deportację, tym razem całego narodu, przeprowadził Józef Stalin w 1944 roku.
Europoseł PiS mówiła, że skutkiem tych wysiedleń jest uczynienie rdzennego narodu mniejszością na półwyspie. "Na Krymie mają miejsce skandaliczne akty przemocy na ogromną skalę, jak porwania dzieci, aresztowania polityczne i wszelkie inne naruszenia praw człowieka" – mówiła Anna Fotyga, nawiązując do trzeciej w historii rosyjskiej próby wypchnięcia z półwyspu rdzennych mieszkańców.
Eurodeputowana mówiła, że w tym roku Ukraina i społeczność międzynarodowa upamiętnią 75. rocznicę deportacji całego narodu Tatarów krymskich. "Jestem wdzięczna za oświadczenie Wysokiej Przedstawiciel w tej sprawie i powtarzam apele o uwolnienie więźniów politycznych i zwrócenie okupowanego terytorium Ukrainie" – powiedziała przewodnicząca SEDE.
Uległość czy niepodległość
Zbiór głębokich refleksji prof. Andrzeja Nowaka nad losem naszego narodu. Cieszący się ogromną popularnością i szacunkiem pisarz, wybitny patriota i uczony, wypowiada się o sensie walki Polaków o niepodległość – zarówno dawniej, jak i teraz. Wyjaśnia znaczenie i uwarunkowania powstań, poczynając od konfederacji barskiej, zasadność wojny z bolszewikami, września 1939, zrywu i czynu solidarnościowego z końca XX stulecia.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.