USA: proboszczowie wygrali w sądzie. Dyskryminacja katolików niezgodna z konstytucją

Nasi autorzy

USA: proboszczowie wygrali w sądzie. Dyskryminacja katolików niezgodna z konstytucją

Kościoły to również w USA część dziedzictwa kulturowego. Na zdjęciu bazylika Katedralna Najświętszego Serca w Newark (w stanie New Jersey), piąta co do wielkości katedra w Ameryce Północnej, jest siedzibą archidiecezji rzymskokatolickiej miasta. Fot. Bestbudbrian, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons. Kościoły to również w USA część dziedzictwa kulturowego. Na zdjęciu bazylika Katedralna Najświętszego Serca w Newark (w stanie New Jersey), piąta co do wielkości katedra w Ameryce Północnej, będąca siedzibą archidiecezji rzymskokatolickiej miasta. Fot. Bestbudbrian, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons. Proboszczowie dwóch kościołów z New Jersey (USA) wygrali procesy przeciwko urzędnikom gminy, którzy wykluczyli kościoły z programu grantowego zapewniającego środki na konserwację obiektów historycznych. Kluczowe w zwycięstwie w batalii sądowej okazało się prawo dotyczące wolności religijnej obowiązujące w USA, innymi słowy wykluczenie katolickich kościołów z programu zapewniającego ochronę konserwatorską obiektom zabytkowym z powodów ich przynależności do Kościoła katolickiego jest niezgodne z prawem.

First Liberty Institute – grupa prawników z siedzibą w Teksasie, zajmująca się zagadnieniami związanym z wolnością religijną, podała w poniedziałkowym komunikacie prasowym, że Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych dla Okręgu New Jersey wydał wstępny nakaz przeciwko urzędnikom hrabstwa Morris, nakazując im zezwolenie dwóm kościołom na udział w programie ochrony zabytków.

W swoim orzeczeniu z tego tygodnia sędzia okręgowy Evelyn Padin stwierdziła, że ​​sprawa „ilustruje nieodłączne napięcie” pomiędzy gwarancją wolności religijnej zawartą w Pierwszej Poprawce a wyjątkiem zatwierdzania religii przez rząd.

Jeremy Dys, prawnik z First Liberty Institute, powiedział w komunikacie prasowym grupy, że Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wielokrotnie oświadczał, „że wszelkie formy dyskryminacji religijnej stosowane przez rząd są niezgodne z konstytucją”. „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że sąd orzekł, iż wszelkie instytucje religijne nie mogą być wykluczone z grantów konserwatorskich z powodu ich religijnej przynależności i aktywności”, powiedział prawnik. W podobnym tonie wypowiedział się Brett Michael Kavanaugh, sędzia Sądu Najwyższego USA: „wykluczanie organizacji religijnych z grantów zapewniających środki na konserwację historycznych zabytkowych obiektów tylko dlatego, że są to obiekty sakralne, nie jest niczym innym jak dyskryminacją danej religii”.  

Źródło: National Catholic Register/Daniel Payne, MM

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki, które umacniają nas w wyznawaniu wiary katolickiej:

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Czesław Ryszka

Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

Karl Keating

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

ks. Waldemar Chrostowski

Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.

Dekalog

Dekalog

ks. Waldemar Chrostowski

Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.

 
Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.