Uroczystość Trzech Króli, czyli Objawienie Pańskie

Nasi autorzy

Uroczystość Trzech Króli, czyli Objawienie Pańskie

fot. Zbawienie.PL

fot. Zbawienie.PL

6 stycznia Kościół świętuje Uroczystość Objawienia Pańskiego, powszechnie znaną jako Trzech Króli. To jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, obchodzone zarówno w tradycyjny, jak i w nowoczesny sposób. Święto to upamiętnia trzy wydarzenia: przybycie Mędrców, chrzest Jezusa w Jordanie oraz pierwszy cud w Kanie Galilejskiej. Te momenty są szczególnie podkreślane w antyfonach jutrzni i nieszporów.

Warto zauważyć, że do IV wieku Boże Narodzenie i Objawienie Pańskie obchodzono tego samego dnia. Dlatego też liturgia Epifanii jest porównywalna z Wigilią Bożego Narodzenia. Różne wyznania chrześcijańskie mają różne spojrzenia na to święto. Grekokatolicy obchodzą je z perspektywy przyjścia Jezusa do Jana Chrzciciela nad Jordanem, podczas gdy Kościół rzymskokatolicki skupia się na przybyciu Trzech Króli do Dzieciątka Jezus. Nawet wśród Kościołów prawosławnych istnieje różnica w datowaniu świąt związanych z tym okresem.

Tradycje związane z tym dniem ewoluowały. Dawniej w Polsce towarzyszyły mu zwyczaje, które obecnie są rzadziej praktykowane. Jednak coraz bardziej popularne stają się wywodzące się z Hiszpanii Orszaki Trzech Króli. Symbolika tego święta jest głęboka. Dary Mędrców – złoto, kadzidło i mirra – symbolizują różne aspekty związane z osobą Jezusa, od Jego godności królewskiej po zapowiedź śmierci. Interesującym aspektem jest także zwyczaj oznaczania drzwi domów kredą i święcenie kadzidła. To gest modlitwy i manifestacji wiary.

Poza wymiarem religijnym Trzej Królowie przypominają o uniwersalności przesłania Chrystusa, który nie przychodzi tylko dla jednej grupy ludzi, lecz dla wszystkich. Warto także podkreślić, że Uroczystość Objawienia Pańskiego jest Dniem Modlitwy i Pomocy Misjom. To czas, aby pamiętać o misjonarzach i ich pracy na całym świecie. Obchody tego dnia ewoluowały z czasem, ale ich znaczenie nadal pozostaje głęboko zakorzenione w duchowości chrześcijańskiej. Trzech Króli przypomina nam o głębokich wartościach, uniwersalności przesłania Chrystusa i istotności modlitwy oraz wsparcia dla innych.

Źródło: niedziela.pl, TP

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola  wyd. 2022

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku  wyd. 2022

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.

 

Święta Rodzina

Święta Rodzina

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

 

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej

ks. Waldemar Chrostowski

Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.

 

Matka Boża

Matka Boża

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Mamy w Polsce od wieków ogromny skarb. Ta książka tego dowodzi. Tym skarbem jest wielka miłość i cześć dla Matki Bożej, którą nazywamy też Królową Polski. Nie jest to w żadnym razie – tak jak w wielu krajach Zachodu – miłość-relikt zaklęta w dawnych dziełach sztuki, na które patrzy się jak na obiekty muzealne. Jest to miłość żywa i żarliwa, której płomień stale jest podsycany przez następne pokolenia.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.