Trzej wielcy archaniołowie biblijni: Michał, Gabriel i Rafał
Wielu katolików może bez wahania odmówić modlitwę do św. Michała Archanioła – słynną prośbę skierowaną do tego czcigodnego świętego, aby „wspomagał nas w walce” i „strącił szatana do piekła”. W kulturze Kościoła Michałowi często towarzyszą dwaj inni archaniołowie — św. Gabriel i św. Rafał — cała trójka tworzy falangę ochrony, uzdrowienia i prośby w intencji tych, którzy zwracają się o ich wstawiennictwo. Kościół wspomina Trzech Archaniołów wspólnym świętem 29 września.
Św. Michał Archanioł
Św. Michał Archanioł został okrzyknięty w Księdze Daniela „wielkim księciem, który sprawuje pieczę nad ludem [Bożym]”. Michael Aquilina, wiceprezes wykonawczy i członek zarządu Centrum Teologii Biblijnej św. Pawła w Steubenville w stanie Ohio, opisuje Michała wśród aniołów jako „tego najczęściej wymienianego — i najczęściej przywoływanego — oraz najczęściej widzianego w objawieniach zmieniających historię”.
Oddanie Michałowi, Aquilina powiedział Catholic News Agency, „jest obecne w Kościele od samego początku. A Michał był z ludem Bożym jeszcze przed założeniem Kościoła.” Biblia przedstawia historię Michała poprzez Księgę Daniela, List św. Judy (w której walczy on z szatanem o posiadanie ciała Mojżesza) oraz Apokalipsę, gdy „prowadzi wojnę ze smokiem” u boku innych aniołów.
Michał, jak stwierdził Aquilina, był „niezwykle ważną postacią, która była obecna od początku historii”. Tradycja rabiniczna utrzymuje, że Michał znajdował się w centrum wielu wielkich dramatów biblijnych, nawet jeśli nie zostało to wyraźnie wspomniane.
Kierując się wizją szatana „wprowadzającego zamieszki” na ziemi, „papież Leon ułożył trzy modlitwy do św. Michała,” powiedział Aquilina. „Krótką modlitwę – nakazał – należy odmawiać na zakończenie każdej Mszy św.”. Był to stały element Mszy aż do czasów Soboru Watykańskiego II, po którym to się zakończyło, chociaż papież Jan Paweł II w 1994 r. nalegał, aby katolicy uczynili tę modlitwę stałą częścią swojego życia. „Św. Michał jest przy nas w dniu bitwy, która ma miejsce każdego dnia,” podsumował Aquilina.
Modlitwa za wstawiennictwem św. Michała Archanioła: Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
Św. Gabriel Archanioł
Gabriel pojawia się regularnie w Piśmie Świętym jako posłaniec słowa Bożego, zarówno w Starym, jak i w Nowym Testamencie. Tradycja chrześcijańska kojarzy Gabriela z wzmianką apostoła Pawła w Pierwszym Liście do Tesaloniczan o „wezwaniu archanioła” i „dźwięku trąby Bożej”. „Wyrok rozpocznie się od wezwania archanioła i dźwięku rogu,” powiedział Aquilina CNA. „Dlatego często słyszymy o trąbie Gabriela. Ponieważ jest wielkim narratorem Dobrej Nowiny — jest naturalnym patronem nadawców i wszystkich, którzy pracują w mediach,” stwierdził. „Z tego samego powodu jest patronem kaznodziejów... ale także pracowników poczty, dyplomatów i posłańców”.
Modlitwa do św. Gabriela Archanioła: Święty Gabrielu Archaniele, słusznie nazwany „Bożą mocą”, ponieważ zostałeś wybrany do zwiastowania Maryi tajemnicy Wcielenia, w której Bóg Wszechmogący okazał moc swego ramienia. Spraw, abyśmy poznali skarby zamknięte w Osobie Syna Bożego. Bądź nam pośrednikiem u Niego i Jego Matki w niebie, a tu na ziemi naszym przewodnikiem i opiekunem. Amen.
Św. Rafał Archanioł
Historia Rafała „nie jest oczywista dla przypadkowego czytelnika Biblii,” stwierdził Aquilina. Jednak jego historia opisana w Księdze Tobiasza jest „czymś wyjątkowym w całej Biblii”. „Rafał jest inny,” powiedział Aquilina. „Pozostaje w pobliżu, a pod koniec stał się kimś więcej niż aniołem… stał się przyjacielem”.
Warto zauważyć, że Rafał zręcznie wykorzystuje świat przyrody, aby dokonywać cudów Boga: „To, co zwykle nazywamy dużym problemem, czyli ślepota, wielokrotne wdowieństwo, nędza, wyobcowanie – wszystko to staje się opatrznościowymi kanałami łaski, zanim wątki tej historii dotrą do końca”.
„Rafał jest patronem wielu ludzi,” powiedział Aquilina. „Oczywiście jest patronem singli szukających partnera i tych, którzy szukają przyjaciela. Jest patronem farmaceutów, ponieważ zapewnił maść uzdrawiającą. Jest patronem każdego, kto szuka lekarstwa. Jest także patronem niewidomych, podróżników, chorych i młodzieży”. „Historia Rafała” – stwierdził Aquilina – „pozostaje wzorem dla tych, którzy chcieliby cieszyć się przyjaźnią aniołów”.
Modlitwa do św. Rafała Archanioła o opiekę i prowadzenie: Święty Rafale Archaniele, który czuwasz przed majestatem Bożym i z polecenia Stwórcy byłeś przewodnikiem w niebezpiecznej wędrówce Tobiasza. Czuwaj nad drogami naszego życia, ostrzegaj przed niebezpieczeństwami, jakie nas zgubić mogą. Ty odpędzałeś demony i uzdrawiałeś mocą Bożą. Broń nas przed uległością złu, a gdy zdrowie i życie nasze zagrożone będzie, wstawiaj się za nami u Boga, przedstawiaj nasze sprawy i bądź nam pomocny. Amen.
Źródło: Catholic News Agency, TP
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022
Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.