Szokujący post niemieckiej Bundeswehry. Żartowała sobie ze swastyki.
Jak zauważyła 26 listopada gazeta „Bild”, na oficjalnym koncie Bundeswehry na Instagramie pojawiło się zdjęcie munduru oficera Wehrmachtu z widocznymi orderami i odznaczeniami, na których widnieje swastyka. Co więcej, zostało ono opatrzone migającym znaczkiem z napisem „retro” oraz podpisem „Także #moda jest aspektem. Elementy stylu militarnego utrzymują się w #hautecouture do dziś”. Po interwencji „Bild” w niemieckim Ministerstwie Obrony post został usunięty bez żadnego wyjaśnienia. Dopiero w odpowiedzi na późniejsze zapytania rzecznik przyznał, że podpis do zdjęcia jest dwuznaczny, a zawierająca je relacja „bezmyślna lub nietaktowna”. Wyjaśnień domaga się także deputowany z Partii Zielonych, Tobias Linder. Surowy zakaz symboli związanych z Wehrmachtem w wojsku przeprowadziła jeszcze poprzedniczka obecnej minister obrony, Ursula von der Leyen, mimo wielu sprzeciwów ze strony Bundeswehry.
Konto na Instagramie jest częścią prawdziwej medialnej ofensywy niemieckich sił zbrojnych. Coraz więcej oficerów wysokiej rangi ma także konta na Twitterze, a oprócz tego Bundeswehra publikuje na YouTube obszerne serie, mające na celu zachęcenie młodych ludzi do wstępowania do wojska. Również obecna minister obrony, Annegret Kramp-Karrenbauer, chętnie używa mediów społecznościowych do rozpowszechniania swoich przemówień lub relacji z odwiedzin w armii. Konto Bundeswehry na Instagramie obserwuje ok. 309 tys. osób. Osobą odpowiedzialną za nie jest rzecznik pani minister i były dziennikarz ARD, Christian Thiels. Rozpoczynając pracę w lecie tego roku, jako jedną ze swoich misji określił zwiększenie obecności Bundeswehry w mediach społecznościowych. Opublikował także przewodnik dla wszystkich żołnierzy, w którym wyjaśnił, w jaki sposób powinni używać tych mediów – każdy post powinien polepszać wizerunek wojska jako pracodawcy.
Źródło: Der Spiegel
Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy
Najnowsza książka Krzysztofa Szczerskiego, politologa i polityka, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a obecnie szefa gabinetu prezydenta.Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.