Szokujące zachowanie mieszkańców stolicy Meksyku. W ramach tradycyjnych obchodów spalono kartonowy czołg z podobizną… Zełenskiego

Nasi autorzy

Szokujące zachowanie mieszkańców stolicy Meksyku. W ramach tradycyjnych obchodów spalono kartonowy czołg z podobizną… Zełenskiego

Tradycyjne Tradycyjne "wieszanie Judasza" na początku XX wieku w Meksyku. Jednym z okołowielkanocnych zwyczajów w Meksyku jest palenie Judasza, datujące się od czasów kolonizacji hiszpańskiej i nawracania tubylców na wiarę katolicką. Ma ono symbolizować zwycięstwo dobra nad złem. Przez dłuższy czas palono głównie wizerunki diabłów, jednak od kilkudziesięciu lat przeważają kukły piętnowanych polityków, artystów lub innych popularnych postaci.

W tym roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, tłum wiernych w Ciudad de México przywitał aplauzem w Wielką Sobotę płonący czołg z kartonu, zawieszony na żurawiu budowlanym i wypełniony fajerwerkami. Czołgowi towarzyszyła kukła diabła, przypominająca prezydenta USA Joe Bidena, a także mniejsza postać, mająca przedstawiać prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Twórca tej instalacji, Eduardo Rodríguez, zapytany o nieumieszczenie w niej podobizny Władimira Putina, stwierdził, w rozmowie z AFP, iż według niego… odpowiedzialność za wojnę spoczywa na Ukrainie (!), która „rozpoczęła wojnę, ponieważ chciała sprzymierzyć się z NATO”. „Wojna nie jest przyjemna, czyja by nie była” dodał.

W kwestii agresji Rosji na Ukrainę Meksyk zajmuje stanowisko dosyć dwuznaczne. Z jednej strony jako  członek niestały Rady Bezpieczeństwa ONZ głosował za rezolucją potępiającą inwazję rosyjską i zajął takie samo stanowisko na zebraniu Rady Stałej Organizacji Państw Amerykańskich.  Jednocześnie nie nałożył na Rosję żadnych sankcji ekonomicznych ani nie wysłał broni na Ukrainę.

Źródło:  Eje Central, CNN, AM

Trudno jest zrozumieć postawę Rosji. Pomóc w tym może najnowsza książka prof. Andrzeja Nowaka:

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Andrzej Nowak

Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.