Świętość Jana Pawła II: czas na odrzucenie sentymentalizmu i powrót do jego nauczania

Nasi autorzy

Świętość Jana Pawła II: czas na odrzucenie sentymentalizmu i powrót do jego nauczania

Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1983 r. Ten prorok naszych czasów miał odwagę mówić o sprawach trudnych, o których odchodzący od Boga świat nie chciał słuchać, fot. Adama Bujaka z książki

Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1983 r. Ten prorok naszych czasów miał odwagę mówić o sprawach trudnych, o których odchodzący od Boga świat nie chciał słuchać, fot. Adama Bujaka z książki "Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II" Jolanty Sosnowskiej, str. 13.

W nadchodzącą sobotę, 27 kwietnia, świat katolicki będzie obchodził 10. rocznicę kanonizacji papieża Jana Pawła II. Z tej okazji w Sali „Sokoła” w Krakowie o godz. 17:00 odbędzie się uroczyste spotkanie i promocja jego biografii „Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II” autorstwa Jolanty Sosnowskiej. Też w sobotę, w Watykanie, w Bazylice św. Piotra, o godzinie 17:00 czasu lokalnego odbędzie się uroczysta Msza św., której przewodniczyć będzie kard. Giovanni Battista Re, a homilię wygłosi kard. Angelo Comastri.

Kanonizacja papieża Polaka w 2014 roku była hołdem dla jego życia, nauczania i świętości. W rozmowie z Radiem Watykańskim ‒ Vatican News, ks. prałat Paweł Ptasznik, który pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, podkreślił potrzebę powrotu do nauczania Jana Pawła II bez sentymentalizmu.

Według ks. Ptasznika ważne jest, aby młodsze pokolenia nie tylko wspominały papieża, ale także sięgały po jego nauczanie. Młodzież powinna znać wartość jego słów i ich znaczenie dla Kościoła i świata współczesnego. Fundacja Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów i dokumentuje pontyfikat papieża, aby zachować i promować dziedzictwo jego nauczania.

Współpracownicy Jana Pawła II podkreślają, że młodzież jest otwarta na dialog, gdy sięga się do konkretnych tekstów i przemówień papieża. To właśnie poprzez te treści można najlepiej zrozumieć i odkryć tę niezwykłą postać.

W Polsce, ojczyźnie Jana Pawła II, pojawiają się jednak próby obniżenia jego autorytetu, co zdaniem ks. Ptasznika jest niezrozumiałe dla świata zewnętrznego, który dostrzegał w papieżu Polaku najwspanialszą wartość. Dlatego jest to czas, aby skupić się na nauczaniu Jana Pawła II, które wciąż może kształtować i inspirować zarówno Polaków, jak i ludzi na całym świecie.

Podczas uroczystej Mszy św. w najbliższą sobotę w Watykanie, wierni z całego świata będą mieli okazję wspólnie uczcić dziedzictwo duchowe Jana Pawła II i podążać za jego nauczaniem, które ‒ jak mówi ks. Ptasznik ‒ jest nie tylko pamięcią, ale również aktualnym przesłaniem dla współczesnego Kościoła i społeczeństwa.

Źródło: Vatican News, TP

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

 

Nauczanie wolnego narodu. Wyd. II 2024

Nauczanie wolnego narodu. Wyd. II 2024

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

Na progu transformacji ustrojowej, podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r., Papież dobitnie zwracał uwagę, że prawdy Dekalogu są fundamentalne, że jedynie za nimi należy podążać, a nie ulegać fascynacji bardzo szkodliwymi nowinkami światopoglądowymi.

 

PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie

PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie

Jolanta Sosnowska

Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.

 

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.

 

Totus Tuus

Totus Tuus

Jan Paweł II, Adam Bujak, ks. Jan Machniak

Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.