Stop cenzurze prewencyjnej. Petycja w obronie prof. Wojciecha Roszkowskiego

Nasi autorzy

Stop cenzurze prewencyjnej. Petycja w obronie prof. Wojciecha Roszkowskiego

Prof. Wojciech Roszkowski, autor podręcznika Prof. Wojciech Roszkowski, autor podręcznika "Historia i Teraźniejszość." Fot. Michał Klag/Biały Kruk

Podręcznik ,,Historia i teraźniejszość” koncentruje się na wskazaniu problemów jakie dotykają ludzkość w naszej epoce. Autor pochyla się nad problematyką powstawania i funkcjonowania różnych szkodliwych ideologii, od nazizmu, aż po ideologię gender. Krytykuje także wizję zaprezentowaną w powieści „Nowy Wspaniały Świat” Aldousa Huxleya, według której dzieci produkuje się w laboratoriach, w oderwaniu od matki i ojca, od rodziny. Za te twierdzenia, na prof. Roszkowskiego spadły liczne ataki, fałszywie zarzucające mu deprecjonowanie dzieci poczętych metodą in vitro i ich rodzin.

· W Polsce trwa dyskusja wokół podręcznika „Historia i teraźniejszość”, autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.

· W przestrzeni publicznej pojawiają się głosy nawołujące do prewencyjnego ocenzurowania publikacji.

· Wojciech Kozłowski, radca prawny z międzynarodowej kancelarii korporacyjnej Dentons, zapowiedział złożenie pozwu wobec prof. Roszkowskiego.

· Instytut Ordo Iuris przygotował petycję w obronie autora podręcznika, mającą na celu wyrażenie sprzeciwu wobec działań cenzorskich.

PODPISZ PETYCJĘ - LINK 

  Podręcznik ,,Historia i teraźniejszość” koncentruje się na wskazaniu problemów jakie dotykają ludzkość w naszej epoce. Autor pochyla się nad problematyką powstawania i funkcjonowania różnych szkodliwych ideologii, od nazizmu, aż po ideologię gender. Krytykuje także wizję zaprezentowaną w powieści „Nowy Wspaniały Świat” Aldousa Huxleya, według której dzieci produkuje się w laboratoriach, w oderwaniu od matki i ojca, od rodziny. Za te twierdzenia, na prof. Roszkowskiego spadły liczne ataki, fałszywie zarzucające mu deprecjonowanie dzieci poczętych metodą in vitro i ich rodzin.Zarzuty wobec historyka skierował również Wojciech Kozłowski, radca prawny z międzynarodowej kancelarii korporacyjnej Dentons. W rozmowie z Wirtualną Polską ogłosił, że zamierza pozwać polskiego naukowca w związku z napisanym przez niego podręcznikiem. Jak stwierdził, możliwe jest także pozwanie wydawnictwa Biały Kruk, które wydało publikację.Wcześniej Wojciech Kozłowski w podobny sposób zaatakował Kaję Godek, jedną z liderek ruchu pro-life. Grupa aktywistów LGBT. przy wsparciu kancelarii Dentons, wytoczyła przeciwko działaczce powództwo, ponieważ ta, wyrażając swoje poglądy na temat homoseksualizmu, miała rzekomo naruszyć dobra osobiste powodów. Choć Kaja Godek wygrała w pierwszej instancji, to Sąd Apelacyjny w Warszawie skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia, tworząc niebezpieczny dla wartości wolności słowa precedens, który oznacza odejście od zasady, w myśl której nie można naruszyć dóbr osobistych konkretnej osoby wyrażając generalne poglądy. Sam Wojciech Kozłowski twierdzi, że chce ten precedens „wykorzystać teraz w sprawie przeciwko panu profesorowi Roszkowskiemu”.W związku z tym, Instytut Ordo Iuris skierował apel do klientów kancelarii Dentons o stanięcie w obronie wolności nauki, wolności słowa i sprzeciwienie się cenzurze prewencyjnej. Petycję można podpisywać na stronie bronmyprofesora.pl.

mp/ordo iuris 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.