Statystyki Watykanu: największy wzrost liczby katolików odnotowano w Afryce, podczas gdy w Europie ich liczba spadła
Nowe dane z Watykanu pokazują, że w 2021 r. najwięcej katolików przybyło w Afryce oraz że na wszystkich kontynentach świata w 2021 r. odnotowano co najmniej umiarkowany wzrost liczby katolików – z wyjątkiem Europy, która od lat utrzymuje się na stałym poziomie spadku. Raport roczny, opublikowany 22 października przez watykańską agencję informacyjną Fides z okazji Światowej Niedzieli Misyjnej, obejmuje roczny okres od 31 grudnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r. Światowa Niedziela Misyjna została ustanowiona przez papieża Piusa XI w 1926 r. i przypada zwykle w trzecią niedzielę października.
Z raportu wynika, że na koniec 2021 roku liczba katolików na świecie wynosiła 1 375 852 000, co oznacza ogólny wzrost o 16,2 miliona w porównaniu z rokiem poprzednim. W badanym okresie na kontynencie afrykańskim przybyło 40 milionów ludzi, z czego 8,3 miliona to katolicy. Papież Franciszek poświęcił w tym roku szczególną uwagę duszpasterską Afryce, składając wizytę w mocno katolickiej Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym na początku 2023 r.
Liczba księży na świecie zmienia się dynamicznie. W 2021 roku ogólna liczba księży spadła o 2347, obniżając się do około 408 000 duchownych. To oznacza, że przypadało średnio 15 556 osób na jednego księdza, co stanowiło wyzwanie. Największy spadek zanotowano w Europie, gdzie liczba księży zmalała o 3 632 w porównaniu z rokiem poprzednim. Niemniej jednak Afryka i Azja zanotowały wzrost, przyjmując odpowiednio ponad 1500 i około połowę tej liczby nowych kapłanów. Ameryka straciła prawie tysiąc księży, podczas gdy Oceania odnotowała niewielki wzrost, wynoszący mniej niż tuzin. Warto zauważyć, że spadek w 2021 roku był mniej dramatyczny niż w 2020 roku, kiedy Fides odnotowała ubytek 4117 księży w porównaniu z rokiem 2019.
Najnowsza analiza przeprowadzona przez CARA, która miała miejsce na początku tego roku, ujawniła, że Nigeria jest krajem o najwyższym odsetku katolików uczestniczących w niedzielnej Mszy św. lub nawet częściej. Zaskakująco duży odsetek wynosi aż 94%, co oznacza, że prawie każdy katolik w Nigerii chodzi na Mszę przynajmniej raz w tygodniu. Kenia plasuje się na drugim miejscu z wynikiem 73%, a Liban na trzecim z 69%. Warto to porównać z innymi krajami, takimi jak Niemcy, Francja, Szwajcaria i Holandia, gdzie mniej niż 15% katolików regularnie uczestniczy w niedzielnych Mszach. To interesujący kontekst, pokazujący różnice w praktykach religijnych między różnymi regionami świata.
Sytuacja zakonnic była bardziej tragiczna. Na świecie pozostaje prawie 609 000 zakonnic – przewyższając liczebnie nawet księży – ale w badanym okresie liczba ta spadła o 10 588, do czego przyczyniła się masowa utrata ponad 7 800 kobiet w Europie. W obu Amerykach zginęło także ponad 5000 zakonnic, a w Afryce – ponad 2000.
Afryka była jedynym kontynentem, który odnotował wzrost liczby uczących się w wyższych seminariach, odnotowując zysk wynoszący 187. Afryka ma również ogólnie największą liczbę uczących się w wyższych seminariach, wynoszącą prawie 34 000. Z kolei Azja, Europa i Ameryki odnotowały trzycyfrowe straty, podczas gdy dane liczbowe w Oceanii pozostały praktycznie niezmienione. Na całym świecie liczba studentów wyższych seminariów spadła o prawie 2000 do około 110 000.
Według danych Kościół na całym świecie prowadzi ponad 74 000 przedszkoli, prawie 101 000 katolickich szkół podstawowych i 50 000 szkół średnich. 2,5 miliona uczniów uczęszcza do katolickich szkół średnich. Na katolickich uniwersytetach studiuje około 4 miliony studentów. W obu Amerykach znajduje się największa liczba studentów uniwersytetów katolickich, stanowiąca ponad połowę wszystkich studentów uniwersytetów katolickich na świecie. Tymczasem w Azji jest najwięcej katolickich uczniów szkół średnich – 1,3 miliona. Ponadto Kościół prowadzi na całym świecie 5405 szpitali, 15 276 domów dla osób starszych i potrzebujących oraz 9703 domy dziecka, przy czym największy odsetek tych sierocińców stanowi Azja.
Źródło: Catholic News Agency, TP
Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 1
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022
Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.