Statystyki Watykanu: największy wzrost liczby katolików odnotowano w Afryce, podczas gdy w Europie ich liczba spadła

Nasi autorzy

Statystyki Watykanu: największy wzrost liczby katolików odnotowano w Afryce, podczas gdy w Europie ich liczba spadła

W czasie pierwszej podróży do Afryki Ojciec Święty odwiedził mieszkańców sześciu krajów, fot. z książki

W czasie pierwszej podróży do Afryki Ojciec Święty odwiedził mieszkańców sześciu krajów, fot. z książki "Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 1" Jolanty Sosnowskiej, str. 195.

Nowe dane z Watykanu pokazują, że w 2021 r. najwięcej katolików przybyło w Afryce oraz że na wszystkich kontynentach świata w 2021 r. odnotowano co najmniej umiarkowany wzrost liczby katolików – z wyjątkiem Europy, która od lat utrzymuje się na stałym poziomie spadku. Raport roczny, opublikowany 22 października przez watykańską agencję informacyjną Fides z okazji Światowej Niedzieli Misyjnej, obejmuje roczny okres od 31 grudnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r. Światowa Niedziela Misyjna została ustanowiona przez papieża Piusa XI w 1926 r. i przypada zwykle w trzecią niedzielę października.

Z raportu wynika, że ​​na koniec 2021 roku liczba katolików na świecie wynosiła 1 375 852 000, co oznacza ogólny wzrost o 16,2 miliona w porównaniu z rokiem poprzednim. W badanym okresie na kontynencie afrykańskim przybyło 40 milionów ludzi, z czego 8,3 miliona to katolicy. Papież Franciszek poświęcił w tym roku szczególną uwagę duszpasterską Afryce, składając wizytę w mocno katolickiej Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym na początku 2023 r.

Liczba księży na świecie zmienia się dynamicznie. W 2021 roku ogólna liczba księży spadła o 2347, obniżając się do około 408 000 duchownych. To oznacza, że przypadało średnio 15 556 osób na jednego księdza, co stanowiło wyzwanie. Największy spadek zanotowano w Europie, gdzie liczba księży zmalała o 3 632 w porównaniu z rokiem poprzednim. Niemniej jednak Afryka i Azja zanotowały wzrost, przyjmując odpowiednio ponad 1500 i około połowę tej liczby nowych kapłanów. Ameryka straciła prawie tysiąc księży, podczas gdy Oceania odnotowała niewielki wzrost, wynoszący mniej niż tuzin. Warto zauważyć, że spadek w 2021 roku był mniej dramatyczny niż w 2020 roku, kiedy Fides odnotowała ubytek 4117 księży w porównaniu z rokiem 2019.

Najnowsza analiza przeprowadzona przez CARA, która miała miejsce na początku tego roku, ujawniła, że Nigeria jest krajem o najwyższym odsetku katolików uczestniczących w niedzielnej Mszy św. lub nawet częściej. Zaskakująco duży odsetek wynosi aż 94%, co oznacza, że prawie każdy katolik w Nigerii chodzi na Mszę przynajmniej raz w tygodniu. Kenia plasuje się na drugim miejscu z wynikiem 73%, a Liban na trzecim z 69%. Warto to porównać z innymi krajami, takimi jak Niemcy, Francja, Szwajcaria i Holandia, gdzie mniej niż 15% katolików regularnie uczestniczy w niedzielnych Mszach. To interesujący kontekst, pokazujący różnice w praktykach religijnych między różnymi regionami świata.

Sytuacja zakonnic była bardziej tragiczna. Na świecie pozostaje prawie 609 000 zakonnic – przewyższając liczebnie nawet księży – ale w badanym okresie liczba ta spadła o 10 588, do czego przyczyniła się masowa utrata ponad 7 800 kobiet w Europie. W obu Amerykach zginęło także ponad 5000 zakonnic, a w Afryce – ponad 2000.

Afryka była jedynym kontynentem, który odnotował wzrost liczby uczących się w wyższych seminariach, odnotowując zysk wynoszący 187. Afryka ma również ogólnie największą liczbę uczących się w wyższych seminariach, wynoszącą prawie 34 000. Z kolei Azja, Europa i Ameryki odnotowały trzycyfrowe straty, podczas gdy dane liczbowe w Oceanii pozostały praktycznie niezmienione. Na całym świecie liczba studentów wyższych seminariów spadła o prawie 2000 do około 110 000.

Według danych Kościół na całym świecie prowadzi ponad 74 000 przedszkoli, prawie 101 000 katolickich szkół podstawowych i 50 000 szkół średnich. 2,5 miliona uczniów uczęszcza do katolickich szkół średnich. Na katolickich uniwersytetach studiuje około 4 miliony studentów. W obu Amerykach znajduje się największa liczba studentów uniwersytetów katolickich, stanowiąca ponad połowę wszystkich studentów uniwersytetów katolickich na świecie. Tymczasem w Azji jest najwięcej katolickich uczniów szkół średnich – 1,3 miliona. Ponadto Kościół prowadzi na całym świecie 5405 szpitali, 15 276 domów dla osób starszych i potrzebujących oraz 9703 domy dziecka, przy czym największy odsetek tych sierocińców stanowi Azja.

Źródło: Catholic News Agency, TP

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 1

Hetman Chrystusa - Biografia św. Jana Pawła II Tom 1

Jolanta Sosnowska

Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.

 

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola  wyd. 2022

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku  wyd. 2022

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.