Rosja coraz bardziej zdesperowana; Elon Musk odpowiada na groźby Dmitrija Rogozina

Nasi autorzy

Błękitny tydzień

Rosja coraz bardziej zdesperowana; Elon Musk odpowiada na groźby Dmitrija Rogozina

Fot. Wikimedia Fot. Wikimedia

Szef Roskosmosu (rosyjskiej agencji kosmicznej) Dmitrij Rogozin zagroził zemstą amerykańskiemu miliarderowi Elonowi Muskowi. Ma to związek z dostarczaniem Ukrainie przez agencję kosmiczną SpaceX należącą do Muska dostępu do superszybkiego internetu poprzez amerykańskie satelity Starlink. Elon Musk pomaga w ten sposób oddziałom ukraińskim w komunikacji i koordynacji działań przeciwko rosyjskiej armii. W niedzielę Rogozin napisał za pośrednictwem Telegramu, iż Musk był „zaangażowany w umożliwianie komunikacji militarnej dla oddziałów faszystów z Ukrainy”. „Musimy na to (adekwatnie) zareagować”, dodał Rogozin. 9 maja jawna groźba Rosjanina spotkała się z odpowiedzią Elona Muska: „Jeśli umrę w tajemniczych okolicznościach, miło mi będzie pana spotkać”, napisał w ironicznym stylu amerykański miliarder.

System satelitarny Starlink pomaga m.in. batalionowi Azov walczącemu w Mariupolu. Według informacji rosyjskich podanych przez Rogozina dostęp do tego systemu zapewnił Ukrainie Pentagon. Szef Roskosmosu zwrócił się bezpośrednio do amerykańskiego miliardera: „Elon Musk zajmuje się wspieraniem faszystów na Ukrainie. I zapłaci za to, nawet jeśli tylko się wygłupia”.

Starlink to cały system satelitarny, który pozwala uzyskać dostęp do internetu dzięki kilkudziesięciu tysiącom satelitarnych urządzeń telekomunikacyjnych umieszczonych na orbicie okołoziemskiej. System Starlink zaprogramowany przez amerykańską organizację kosmiczną SpaceX dysponuje ponad 42 tys. minisatelit, które pozwalają na świadczenie usług internetowych na całym świecie, zwłaszcza na tych terenach, gdzie nie ma dostępu do klasycznego internetu. Rząd Ukrainy kilkakrotnie już dziękował Elonowi Muskowi za udostępnienie usług internetowych za pomocą systemu Starlink, co umożliwia korzystanie z połączeń internetowych nawet w takich miejscach, do których nie dociera zasięg tradycyjnego internetu.

Dmitrij Rogozin należy do najbardziej zaangażowanych zwolenników rosyjskiego ataku na Ukrainę. Posunął się nawet do zamieszczania na Telegramie gróźb, iż „Rosja jest w stanie zniszczyć kraj NATO w ciągu pół godziny, jeśli zdecyduje się na atak nuklearny”.

 

Źródło: L’Independent/Martial Mehr, MM

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Andrzej Nowak

Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.