Prof. Roszkowski z nagrodą im. Józefa Mackiewicza za "Roztrzaskane lustro". Gratulujemy!
Prof. Wojciech Roszkowski, fot. Michał Klag Biały Kruk Bestseller i Książka Dekady "Roztrzaskane lustro" otrzymała kolejny laur - tym razem jest to tegoroczna nagroda im. Józefa Mackiewicza. Autor publikacji, prof. Wojciech Roszkowski, został wyróżniony za napisanie polskiej książki nienaukowej, w sposób szczególny upowszechniającej rodzimą kulturę, historię i tradycję – w myśl słów Józefa Mackiewicza że „tylko prawda jest ciekawa”.
Wydawnictwo Biały Kruk gratuluje serdecznie Panu Profesorowi!
Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej
Książka dostępna po 23 listopada
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.
Prof. Wojciech Roszkowski urodził się w 1947 roku w Warszawie. Jest nie tylko politykiem i ekonomistą, ale też humanistą. Specjalizuje się w historii najnowszej, historii gospodarczej oraz naukach politycznych.
W roku 1987 zyskał tytuł doktora habilitowanego nauk ekonomicznych pracując w Katedrze Historii Gospodarczej Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Od października 1990 roku pracował również w Instytucie Studiów Politycznych PAN, gdzie objął kierownictwo Zakładem Europy Środkowo-Wschodniej. Tego samego roku został mianowany prorektorem Szkoły Głównej Handlowej i pełnił tę rolę do 1993 roku. Od 1991 roku posiada tytuł profesora tej uczelni. W roku 1996 uzyskał stopień naukowy profesora nauk humanistycznych. W latach 1994-2000 piastował stanowisko dyrektora Instytutu Studiów Politycznych PAN, a obecnie pełni tam funkcję Przewodniczącego Rady Naukowej.
Był związany z wieloma instytucjami, m.in. w okresie PRL działał w Polskim Porozumieniu Niepodległościowym, w latach 90 był członkiem Rady Inicjatyw Wydawniczych przy Ministrze Kultury, a na przełomie wieków pracował jako członek Rady Instytutu Dziedzictwa Narodowego. Wykładał na uczelniach w USA. Profesor Roszkowski był również redaktorem naczelnym „Studiów Politycznych” oraz przewodniczącym rady Muzeum Historii Polski. W latach 2004-2009 był posłem do Parlamentu Europejskiego z okręgu śląskiego. W 2011 roku został członkiem rady nadzorczej Telewizji Polskiej. Natomiast w 2015 był jednym z członków jury konkursu „Książka Historyczna Roku”. W 2000 roku został udekorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2005 r. srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest autorem kilkutomowych publikacji poświęconych historii Polski XX wieku, książki „Półwiecze” oraz współautorem podręczników do historii.
W 2016 roku wydawnictwo Biały Kruk wydało 3-tomową książkę Wojciecha Roszkowskiego „Świat Chrystusa”. Ponadto profesor jest współautorem „Repolonizacji Polski”. Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w lutym 2018 ukazała się książka "Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego" autorstwa Wojciecha Roszkowskiego.
W 2019 w wydawnictwie Biały Kruk ukazała się książka prof. Roszkowskiego pt. "Roztrzaskane Lustro. Upadek Cywilizacji zachodniej". Była to jedna z najlepiej sprzedających się książek 2019 roku, która doczekała się wielu nagród i została wybrana Książką Dekady.
3 maja 2020 r. Wojciech Roszkowski został odznaczony Orderem Orła Białego, najwyższym polskim odznaczeniem państwowym.
***
Nagrodzona publikacja doczekała się również swojej kontynuacji! "Bunt barbarzyńców" pióra prof. Wojciecha Roszkowskiego, jest dostępny w naszej księgarni internetowej!
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.