Prof. Przemysław Czarnek, prof. Andrzej Nowak, Antoni Macierewicz i wielu innych na X Dniu Patrioty. Już 8 grudnia w Krakowie!

Nasi autorzy

Prof. Przemysław Czarnek, prof. Andrzej Nowak, Antoni Macierewicz i wielu innych na X Dniu Patrioty. Już 8 grudnia w Krakowie!

Scena w oczekiwaniu na rozpoczęcie IX Dnia Patrioty. Fot. Michał Klag/Biały Kruk Scena w oczekiwaniu na rozpoczęcie IX Dnia Patrioty. Fot. Michał Klag/Biały Kruk Doroczne święto polskich patriotów pod egidą Białego Kruka tym razem odbędzie się w niedzielę 8 grudnia, tradycyjnie w historycznej sali Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy ul. J. Piłsudskiego 27 w Krakowie.

X Dzień Patrioty to plejada znakomitych osobistości, naukowców, autorów i polityków, których łączy jedno – zatroskanie o Polskę, któremu dają wyraz w swojej działalności, a także w książkach, które czekać będą na wszystkich gości Wydarzenia na bogato zaopatrzonych stoiskach. I to w jakich cenach – rabaty będą sięgać nawet do 80%!

„Historia jest świadkiem przeszłości. To jest bardzo ważna funkcja historii: prawdę przekazywać o przeszłości, być świadectwem przeszłości, aby jej nie zafałszowano, aby jej nie ukryto, aby amnezja nie uczyniła nas bezradnymi wobec rzeczywistości, w której pamięć jest potrzebna”, tłumaczy znakomity historyk prof. Andrzej Nowak, którego wykładu będzie można wysłuchać podczas X Dnia Patrioty 8 grudnia w Krakowie. „Historia jest życiem pamięci. Dzięki historii nasza pamięć żyje dłużej niż my sami. I to jest także bardzo ważna funkcja historii, bo nasza pamięć kończy się wraz z nami, z naszymi dziećmi. W przekazie rodzinnym trwa kilkadziesiąt lat, ale historia jest potrzebna, żeby ten przekaz ułożył się w coś trwalszego, co daje nam poczucie zadomowienia w czasie i orientację w nim”, przekonuje autor monumentalnych „Dziejów Polski”.

„Ciekawe, że dzisiaj, gdy od 13 grudnia ubiegłego roku mamy nowy rząd, ten rząd w sporym stopniu zaczyna naśladować to, co się działo w okresie PRL-u”,  zauważa prof. Wojciech Polak, który także wystąpi podczas X Dnia Patrioty. „I tutaj [widać] te analogie, oczywiście to jest inna sytuacja, inne okoliczności, ale te analogie są wyraźne. W PRL-u legitymacja władzy komunistycznej opierała się po prostu na sile, na brutalnej sile, na bagnetach sowieckich, a później na przepisach prawa, które były bezwstydnym bezprawiem, maskowanym jakimiś ustawami, konstytucją i tak dalej”, objaśnia historyk. „Dzisiaj ten mechanizm jest troszkę inny. Takie bezwstydne bezprawie jest zamaskowane mechanizmami pewnego mydlenia oczu, pewnego udawania czy też pewnej frazeologii nawet: że tak, że mamy tutaj demokrację walczącą, mamy walkę o demokrację w Polsce, a nawet słyszałem wypowiedzi, mamy przywracanie demokracji w tej chwili”, tłumaczy prof. Polak.

„Tylko że to przywracanie demokracji polega, między innymi, na zamykaniu ludzi w więzieniu, na pozbawianiu stanowisk, na likwidacji szeregu swobód obywatelskich, na wyrzucaniu religii ze szkoły. W gruncie rzeczy z tego wszystkiego wyziera jednak brutalne bezprawie”, ocenia autor książki „Opresja. Ilustrowana historia PRL”.

Co jeszcze czeka na Gości, którzy 8 grudnia zawitają do hali TG „Sokół” w Krakowie? Oto pełny program Wydarzenia:

Od godz. 14.00 rozpocznie się kiermasz książek (ok. 200 tytułów!) w rabatowych cenach, trwający do godz. 20.30. RABATY NAWET DO 80%!

Od godz. 16.00 część wykładowo-artystyczna, którą poprowadzi Anna Popek. Poszczególne wystąpienia potrwają ok. 15 minut:

Red. Wojciech Reszczyński
Między Wschodem a Zachodem

Prof. Wojciech Polak
Dlaczego polityka historyczna jest konieczna

Antoni Macierewicz
Katolicyzm fundamentem polskiej niepodległości

Prof. Wojciech Roszkowski
Kogo bym dziś chciał nawrócić

Red. Jakub Maciejewski
Rozkwit cenzury

P r z e r w a (2 0  m i n.)

R E C Y T A C J A

Halina Łabonarska
Polsko, ojczyzno moja

Prof. Andrzej Nowak
Patriotyzm wczoraj i dziś

Prof. Janusz Kawecki
Laudacja

Prof. Przemysław Czarnek
Co to znaczy być prezydentem Polski

Jan Kowalczyk (bas-baryton) z akompaniamentem Ziemowita Pawlisza
„Rota” i 3 pieśni patriotyczne

 

Na miejscu czynna będzie szatnia. Wstęp wolny!

Do zobaczenia 8 grudnia w Krakowie, w historycznej sali TG „Sokół” przy ul. Piłsudskiego 27!

A oto i filmowe zaproszenie na X Dzień Patrioty:

Jeżeli ktoś nie może przybyć do „Sokoła”, zapraszamy do obejrzenia imprezy na naszym kanale youtube.com/@WydawnictwoBialyKruk

Oprac. AD

 

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej, gdzie przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę dostępne są nasze piękne i mądre książki: 

Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku

Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku

Jakub Maciejewski

Polacy w ciągu minionych dwóch stuleci zmagali się z bezwzględnie egzekwowaną antynarodową, ale też antyreligijną cenzurą stosowaną wobec nas przez obcych (zaborców, komunistów). Niewiele jednak powstało na ten temat książek, a to jest pierwsze całościowe opracowanie. Czyżby sam temat cenzury był zawsze niewygodny i cenzurowany? – pyta autor niniejszej książki, Jakub Maciejewski.

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii

Andrzej Nowak

Sarmaci w trudnych okresach Rzeczypospolitej powiadali, że jest ona niczym słońce, choć bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów świeci pełnym blaskiem. Na zawsze nie gaśnie nigdy. O takich wschodach i zachodach naszego kraju i narodu pisze w tej książce wybitny historyk i pisarz, prof. Andrzej Nowak.

Opresja. Ilustrowana historia PRL

Opresja. Ilustrowana historia PRL

Wojciech Polak

Ta książka powstała z dwóch powodów. Po pierwsze, poziom wiedzy o tak przecież nieodległych czasach jak historia państwa nazwanego Polską Rzeczpospolitą Ludową (PRL) jest w naszym społeczeństwie bardzo niski, zwłaszcza wśród ludzi młodych i średniego pokolenia. Są bowiem siły i ośrodki usilnie pracujące nad utajnianiem prawdy o latach 1944–1989.

Potęga nawrócenia

Potęga nawrócenia

Wojciech Roszkowski

Wybitny pisarz i naukowiec prof. Wojciech Roszkowski przedstawia w swej kolejnej książce 81 niewiarygodnych historii życiowych ludzi, którzy będąc bardzo daleko od Boga, w ten czy inny sposób znaleźli jednak drogę do Niego. I tak na przykład poznamy mordercę i gwałciciela, który po dziesięcioleciach więzienia i pokuty odnalazł w sobie wiarę, a żywota dokonał w klasztorze.

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Jolanta Sosnowska

Fascynująca książka Jolanty Sosnowskiej to poruszająca opowieść o życiu i heroicznej walce kapłana, który stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce. Swoją niezłomną wiarą i nieugiętością inspirował miliony Polaków do walki o wolność i wiarę. Popiełuszko, z pozoru zwykły ksiądz, stał się światłem nadziei. Pozostaje aktualnym symbolem także dzisiaj, co w tej książce mocno wybrzmiewa.

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Wojciech Reszczyński

Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.