Prof. Andrzej Nowak, autor "Dziejów Polski", odznaczony Orderem Orła Białego. GRATULUJEMY!

Nasi autorzy

Prof. Andrzej Nowak, autor "Dziejów Polski", odznaczony Orderem Orła Białego. GRATULUJEMY!

Prof. Andrzej Nowak odznaczony Orderem Orła Białego. Na zdjęciu widać prof. Andrzeja Nowaka z czwartym tomem Prof. Andrzej Nowak odznaczony Orderem Orła Białego. Na zdjęciu widać prof. Andrzeja Nowaka z czwartym tomem "Dziejów Polski".

W Święto Niepodległości, 11 listopada 2019 r., prezydent Andrzej Duda odznaczył wybitnego historyka i autora „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka Orderem Orła Białego!

Prof. Andrzej Nowak otrzymał Odznaczenie Orderu Orła Białego w uznaniu za wybitne działania na polu historii, za propagowanie wartości patriotycznych oraz monumentalne „Dzieje Polski”!  

Prof. Andrzej Nowak otrzymał Odznaczenie Orderu Orła Białego – jak podkreślił prezydent Andrzej Duda – w uznaniu za wybitne działania na polu historii, za propagowanie wartości patriotycznych oraz monumentalne „Dzieje Polski”! 

„To wielki zaszczyt dla Głowy Państwa, że osobom wybitnym, które się przyczyniają całym swoim życiem, osobistym i zawodowym, do budowania i wzmacniania Rzeczypospolitej, wręczyć te symboliczne podziękowania,” powiedział prezydent Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim wręczając Order Orła Białego prof. Nowakowi. „Profesor jest postacią polskiej nauki, której nikomu przedstawiać nie trzeba. Jest znany z pasji i umiejętności pokazania historii w sposób niezwykle ciekawy i budując także postawy patriotyczne. Ale co więcej, prof. Andrzej Nowak w swej działalności pokazuje to, co dla nas Polaków od ponad 1050 lat oprócz fundamentu chrześcijańskiego fundamentu jest najważniejsze, co jest istotą trwania naszego narodu – jest to ogromne pragnienie wolności będące przecież wielkim elementem spajającym polskość. To powodowało, że poprzednie polskie pokolenia zawsze szły, aby walczyć w obronie Polski. Panie Profesorze, jest Pan wybitnym znawcą historii, którą Pan pokazuje w swoich książkach, a przede wszystkim tym monumentalnym dziele, którym są „Dzieje Polski”. Serdecznie za to dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej i proszę o jeszcze,” powiedział prezydent Andrzej Duda.

W imieniu odznaczonych głos zabrał prof. Andrzej Nowak. „Znaleźć się  w tym gronie odznaczonych jest dla mnie wielkim zaszczytem i rodzi wiele uczuć. Pierwszym z nich to wdzięczność,” powiedział prof. Nowak i nawiązał także do polskiego pragnienia wolności, o którym wspomniał prezydent Duda. „Kiedy zastanawiam się najgłębiej nad tym dzisiejszym wydarzeniem zamiast słów do głowy przychodzi mi symbol Orła Białego, któremu przecież wszyscy służymy. Ten orzeł szybuje, a żywiołem jego jest wolność i bezkres. Z tej wysokości nie widać żadnych granic czy podziałów, ale za to jest wszechogarniające poczucie wolności. Dziś dla niektórych wolność jest być może bezkresną wizją wyzwolenia od granic, w których zamknięta jest polskość. Bo polskość oznacza przecież pewną wspólnotę historycznie uwarunkowaną. To połączenie wolności z granicami nasuwa mi kolejny obraz, mianowicie gniazdo. Orzeł, aby móc swobodnie szybować i ogarniać cały świat mocą swojego twórczego ducha, tego gniazda potrzebuje. I wraca do niego.”

Prof. Andrzej Nowak swoje przemówienie zakończył apelem, aby w przyszłym roku, czyli w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, uhonorować „największego z Polaków” kopcem w Krakowie.

******

Andrzej Nowak urodził się w 1960 roku w Krakowie, jest światowej sławy historykiem, sowietologiem oraz znawcą stosunków polsko-rosyjskich. W 2002 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, natomiast w 2011 roku tytuł profesora zwyczajnego. Jest kierownikiem Zakładu Historii Europy Wschodniej i Studiów nad Imperiami XIX i XX wieku w Instytucie Historii PAN oraz Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuje się w dziejach rosyjskiej myśli politycznej oraz stosunkach polsko-rosyjskich w XIX i XX w. Swoją ogromną wiedzą na ten temat dzielił się na wykładach m.in. na uniwersytetach amerykańskich (Harvard, Columbia, Rice), angielskich (Cambridge, London University), a także m.in. na Uniwersytecie Masaryka w Brnie, Uniwersytecie w Tokio, Uniwersytecie Warszawskim, w Collegium Civitas i Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu. Uczestniczył w ponad stu konferencjach naukowych i kongresach m.in. w Sapporo, Kazaniu, Twerze, Moskwie, Paryżu, Londynie, Cambridge, Sztokholmie, Wenecji, Nowym Jorku, Budapeszcie, Rapperswilu i Brnie. W 2015 roku został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę jako członek Narodowej Rady Rozwoju.

Prof. Andrzej Nowak to wybitny publicysta, świetnie posługujący się piórem, ukończył kurs dziennikarstwa międzynarodowego w agencji Reutera w Londynie w 1990 roku. W latach 1991-1994 był redaktorem naczelnym wywodzącego się z podziemnego ruchu wydawniczego czasopisma „Arka”, do 2012 roku był redaktorem naczelnym dwumiesięcznika polityczno-kulturalnego „ARCANA”.

Profesor ma w swoim dorobku naukowym ponad 40 książek oraz blisko 200 artykułów i recenzji naukowych, jest też autorem ponad 400 artykułów publicystycznych, regularnie publikuje w miesięczniku „Wpis”. Prof. Andrzej Nowak jest autorem esejów, artykułów i książek wydawnictwa Biały Kruk, z czego najbardziej znane są „Dzieje Polski”. Jest to seria znakomitych książek o historii Polski, która doczekała się już kilkaset tysięcy Czytelników w Polsce. 

Ponadto z wielką radością ogłaszamy, że 25 listopada ukaże się czwarty tom "Dziejów Polski"! Koniec czekania! Czwarty tom "Dziejów Polski" będzie w sprzedaży od 25 listopada, natomiast spotkania premierowe odbędą się 29 listopada w Warszawie (SDP na ul. Foksal) oraz 1 grudnia w Krakowie (Teatr Słowackiego). Szczegóły podamy bliżej samych wydarzeń, ale zainteresowanych prosimy już dziś o kontakt mailowy: biuro@bialykruk.pl

Dzieje Polski. Tom 4. Trudny złoty wiek.

Dzieje Polski. Tom 4. Trudny złoty wiek.

Andrzej Nowak

Wreszcie jest z niecierpliwością oczekiwany przez tysiące Polaków kolejny tom wielkiego dzieła prof. Andrzeja Nowaka - czyli czwarty tom "Dziejów Polski"! W czwartym tomie  "Dziejów Polski" prof. Andrzej Nowak opowiada o trudnym złotym wieku, czyli latach 1468 - 1572.
Rzeczpospolita tego okresu to mocarstwo, potęga militarna i kulturalna. A zarazem kraina wolności niespotykanej w ówczesnej Europie.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.