Pożary w Los Angeles: pytania o przyczynę tragedii
Ogień w amerykańskim Los Angeles. Fot. domena publiczna, via Wikimedia Commons. Od kilku dni media rozpisują się o tragedii, jaka dotknęła amerykańskie miasto Los Angeles – pożary, które tam trwają, pochłonęły już ponad 16 tysięcy hektarów terenu, spłonęło kilkanaście tysięcy budynków, tysiące ludzi musiało opuścić swoje domy.
Wielu komentatorów zwraca uwagę na cykliczność występowania tego rodzaju zjawisk, których przyczyną mają być awarie urządzeń elektrycznych bądź samej sieci czy też inna działalność człowieka; z kolei dzięki suszom i wiatrom ogień rozprzestrzenia się i obejmuje swoim zasięgiem coraz większe obszary.
Pojawiają się również inne, mniej rozpowszechnione informacje w związku z tą tragedią. Jak podaje portal dorzeczy.pl, burmistrz Los Angeles Karen Bass zmniejszyła budżet straży pożarnej o 17,6 mln dolarów, a środki te przeznaczyła na pomoc dla nielegalnych imigrantów oraz na walkę z bezdomnością. Jednocześnie miasto wydało kilkaset tysięcy dolarów na różne programy promujące LGBT, takie jak kawiarnie dla osób „trans”, chóry gejowskie czy ogólne promowanie „sprawiedliwości społecznej”.
Z kolei Wojciech Cejrowski na portalu dorzeczy.pl zwraca uwagę na to, że Kalifornia, w której leży Los Angeles, była pierwszym rejonem na świecie, który wprowadził u siebie koncepcje nazywane dzisiaj Zielonym Ładem. Jak wyjaśnia podróżnik, ten stan, ze względu na swoje położenie, ma nieco inny klimat na północy i inny na południu; na północy jest więcej opadów, z których woda była zbierana w zbiornikach, jednak z powodów klimatycznych zniszczono tamy, które w nich tę wodę zatrzymywały. Jednocześnie, jak twierdzi Wojciech Cejrowski, z tych samych ideologicznych powodów zaprzestano tam oczyszczania lasów z wyschniętej ściółki, która łatwo ulega zapłonowi.
„Bezpieczni. Dziękuję za zapytania i troskę. Na razie czekamy na rozwój sytuacji, ale jesteśmy wciąż w bezpiecznej odległości od pożarów. Łączę się z tymi, którzy w olbrzymiej katastrofie stracili domy i dorobek życia. Proszę, módlcie się za LA”, napisała z kolei mieszkająca w Los Angeles polska aktorka Alicja Bachleda-Curuś. Ta prośba o modlitwę jest dla osób wierzących naturalna i zrozumiała, jednak niestety nie jest czymś rozpowszechnionym w tamtejszym środowisku.
Jak zwraca uwagę organizacja „Polska katolicka, nie laicka” na swoim portalu internetowym, dzień przed wybuchem pożarów odbyła się w Beverly Hills (miasto leżące w aglomeracji Los Angeles) gala wręczenia Złotych Globów, podczas której prowadząca, Nikki Glaser, kpiła z Boga i wiary. Aktorka zwróciła uwagę, że nikt z nagrodzonych artystów nie podziękował za swój sukces Bogu, podkreślała, że przemówienia nagrodzonych były „ogniste”, a kiedy wyliczała, komu dziękowali laureaci, dodała: „Bóg, stwórca wszechświata, z zerową liczbą wzmianek”.
Glaser podczas tamtego wieczoru zaprezentowała również przebranie – miała na sobie czapkę wyglądającą jak mitra biskupa i różowo-złotą laskę; w takim stroju wykonała krótką parodię piosenki „Popular” z musicalu „Wicked”, zamieniając słowa refrenu „będziesz popularna” na… „zostaniesz papieżem”, zaśpiewała również „Nauczę cię katolickich modlitw”. Ten występ rozbawił obecną na miejscu publiczność, ale już w sieci sprowokował wiele głosów oburzenia przeciwko kpinom z katolicyzmu.
Kilka godzin później pożar wybuchł w Pacific Palisades, dzielnicy Los Angeles, w której mieszkają m.in. gwiazdy Hollywood, i rozprzestrzenił się na pozostałe części miasta.
Źródło: dorzeczy.pl, polskakatolicka.org; AD
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki pomagające trwać przy naszej katolickiej wierze:
Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.
Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.
Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej
Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.
Uczynki Miłosierdzia
Wybitny biblista i znakomity pisarz ks. prof. Waldemar Chrostowski pięknie i jasno przybliża "dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy" (Katechizm Kościoła Katolickiego).
W dzisiejszych czasach, w których miłosierdzie traktowane jest jako przejaw słabości, a świat opanowują różne niebezpieczne ideologie, potrzeba wyraźnego przypomnienia, że uczynki miłosierdzia są niezbędnym elementem życia chrześcijanina.
Osiem błogosławieństw
Treść ośmiu błogosławieństw wygłoszonych przez Chrystusa na Górze jest bez wątpienia znana większości katolików. Jednak z właściwą ich interpretacją bywają niestety kłopoty. Najwięcej trudności przysparza zwykle wyjaśnienie, kogo miał Jezus na myśli mówiąc o „ubogich w duchu”. Jak wszyscy dobrze wiemy wiara żywi się pobożnością, ale trwały fundament ma w ugruntowanej wiedzy.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.