Pożar kościoła Saint-Martin-des-Champs w Paryżu; wzrost agresji wobec katolickich miejsc kultu we Francji

Nasi autorzy

Pożar kościoła Saint-Martin-des-Champs w Paryżu; wzrost agresji wobec katolickich miejsc kultu we Francji

Fot. Twitter Fot. Twitter

Odkąd rozpoczęła się Wielka 9-letnia Nowenna o odnowę moralną narodu francuskiego przed obchodami 600. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Joanny d’Arc (zainspirowana polską Wielką Nowenną zainicjowaną przez Prymasa Tysiąclecia przed uroczystościami Millennium Chrztu Polski w 1966 r.), we Francji nasiliły się akty wandalizmu i profanacje kościołów katolickich. Od początku stycznia 2023 r. odnotowano ponad 15 aktów profanacji kościołów, włamań w celach rabunkowych oraz napadów na wiernych. WChampagne-au-Mont-d’Or niedaleko Lyonu (region Owernia-Rodan-Alpy) doszło do profanacji kościoła Saint-Louis-Roi: wandale dokonali celowego zniszczenia obu znajdujących się w kościele krucyfiksów, stacji Drogi Krzyżowej, a także wizerunków świętych znajdujących się na chórze. Podobnie kościół Sainte Anne w Lorient (Bretania) padł ofiarą wandali; doszło do rozbicia figur Najświętszej Marii Panny oraz świętych – Joanny d’Arc i Teresy od Dzieciątka Jezus, a także do próby podpalenia świątyni. Z kolei w Bordeaux wandale zniszczyli zabytkowe witraże w kościele pw. Świętej Trójcy; natomiast w śródziemnomorskim kurorcie Fleury-d’Aude (Oksytania) sprawcami profanacji kaplicy Notre-Dame-de-Liesse okazali się trzej 14-latkowie, którzy celowo zniszczyli figurę Najświętszej Marii Panny. Do nie mniej szokującego zdarzenia doszło w nocy z 17 na 18 stycznia w Paryżu; ok. 5 rano kilku młodych ludzi zaatakowało XIX-wieczny kościół Saint-Martin-des-Champs (X dzielnica) koktajlami Mołotowa, powodując groźny pożar; główna brama i fasada kościoła częściowo spłonęły; jak na razie nie zatrzymano sprawców. Mimo poważnego uszkodzenia kościoła nadal odbywają się w nim nabożeństwa; wierni wchodzą do świątyni bocznym wejściem. Jak podaje dziennik Valeurs Actuelles, każdego roku we Francji dochodzi do ok. 900 aktów wandalizmu i profanacji kościołów katolickich; niestety można zaobserwować wyraźny wzrost przestępstw wymierzonych w katolickie miejsca kultu w odniesieniu do stycznia 2022 r.

Źródło: Valeurs Actuelles; Aleteia fr; patrimoine-religieux.fr; BFM Lyon; Ouest France; Le Figaro; L’Indépendant, MM 

Sanktuaria polskie

Sanktuaria polskie

Adam Bujak, Czesław Ryszka

Sanktuaria katolickie istnieją na całym świecie, ale nigdzie nie notuje się takiego ich rozkwitu jak w Polsce – tak było w dawnych wiekach, tak jest i teraz. Gdy na świecie kościoły są zamykane lub wzorem bolszewickim przekształcane na magazyny, muzea lub galerie wystawowe, w naszym kraju pobożność ludowa kwitnie i nieustannie się rozwija.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.