Powrót papieża na watykańskie monety euro. Historia i symbolika
Watykan, pomimo bycia niezależnym państwem, ma swoje miejsce w europejskim krajobrazie numizmatycznym. Choć nie jest częścią Unii Europejskiej, od momentu wprowadzenia euro w 2002 roku emituje swoje własne monety euro.
Jednak w 2017 roku papież Franciszek osobiście zarządził, aby jego wizerunek nie pojawiał się już na monetach Watykanu. Teraz, po latach przerwy, monety euro z jego podobizną powracają – i to w towarzystwie wizerunku jego poprzednika, papieża Benedykta XVI.
Watykańskie Biuro Filatelistyki i Numizmatyki ogłosiło wprowadzenie do obiegu srebrnej monety o nominale 10 euro, przedstawiającej Franciszka i Benedykta w braterskim uścisku pod gołębicą. To nie tylko odrodzenie numizmatyczne, ale także ważny krok w ukazaniu szacunku, jaki papież Franciszek zawsze okazywał swojemu poprzednikowi.
W 2017 roku Franciszek wydał oświadczenie, w którym wyraził swój sprzeciw wobec swojego wizerunku na monetach Watykanu. Nie chciał być przedstawiany jak król, a teraz po latach postanowił powrócić do numizmatycznego świata, wspólnie z Benedyktem XVI.
Papież Franciszek zawsze darzył swojego poprzednika wielkim szacunkiem, co zostało podkreślone w opisie monety, który przywołuje słowa Franciszka z przedmowy napisanej do zbioru tekstów Benedykta: „Dziękujemy Bogu za to, że dał nam w darze papieża Benedykta XVI: swoimi słowami i swoim świadectwem nauczył nas tego, że za sprawą refleksji, myśli, studiów, słuchania, dialogu i przede wszystkim modlitwy możliwe jest służenie Kościołowi i niesienie dobra całej ludzkości”.
Projekt monety został stworzony przez artystkę Danielę Longo i wykonany przez grawera Valerio De Setę. Moneta jest dostępna w ograniczonym nakładzie, wynoszącym zaledwie 3300 egzemplarzy, i kosztuje 69 euro. To prawdziwy skarb dla kolekcjonerów i miłośników numizmatyki.
Euro watykańskie, choć nie jest prawnym środkiem płatniczym w Unii Europejskiej, stanowi poszukiwany przedmiot kolekcjonerski. Watykan jest zobowiązany wprowadzać do obiegu co najmniej 51% swoich monet według wartości nominalnej każdego roku. Te kolekcjonerskie monety są jednocześnie okazją do ukazania wizerunku papieża, jego pontyfikatu i symboliki związanego z Kościołem katolickim.
Warto zaznaczyć, że emisja monet Watykanu podlega rygorystycznemu nadzorowi i zatwierdzeniu przez Komisję Europejską, co zapewnia zgodność z przepisami unijnymi. Wartość kolekcjonerskich monet i ich symboliczna treść sprawiają, że stanowią one nie tylko przedmioty numizmatyczne, ale także ważny element dziedzictwa Watykanu i historii papieskiej.
Powrót wizerunku papieża na monety Watykanu to symboliczny gest szacunku i jednocześnie możliwość dla kolekcjonerów na zdobycie unikatowego kawałka historii. Moneta przedstawiająca papieża Franciszka i Benedykta XVI pod gołębicą to nie tylko przedmiot numizmatyczny, ale także przypomnienie o wielkiej roli, jaką odgrywają papieże w Kościele i na świecie.
Jeśli interesuje Cię życie Benedykta XVI, polecamy książkę „Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI” Jolanty Sosnowskiej, gdzie autorka nie boi się własnych sądów i opinii, zwłaszcza jeśli chodzi o tytułową tajemnicę opuszczenia Łodzi Piotrowej, czyli rezygnacji z urzędu. Ale też bardzo często oddaje głos samemu bohaterowi książki. Niezwykle trafnie dobiera cytaty prezentujące aktualność i bogactwo myśli Josepha Ratzingera – Benedykta XVI, które są wielkim walorem tej wszechstronnej biografii. Dodatkowym atutem jest bogata warstwa ilustracyjna; blisko 200 zdjęć – w tym wiele autorstwa mistrza Adama Bujaka – fotografii nie tylko samego papieża, ale też jego bliskich, jego ukochanej małej ojczyzny, jak też dokumentujących długotrwałe związki ze św. Janem Pawłem II. Wspaniała pamiątka po wielkim papieżu rodem z Bawarii. Serdecznie polecamy!
Źródło: katholisch.de, TP
Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej. Życie Benedykta XVI
Benedykt XVI należał do największych w dziejach papieży – przyjaciół Rzeczypospolitej, co zostało w tej książce mocno zaakcentowane. Autorka, znana z wielu książek i artykułów m.in. upamiętniających św. Jana Pawła II, przedstawia tu wszakże całe życie Josepha Ratzingera. Poznajemy jego bawarskie korzenie, brnąc także przez ponure czasy hitlerowskiego reżimu.
Jan Paweł II i Benedykt XVI śladami Jezusa (niem) // Johannes Paul II. und Benedikt XVI. auf den Spuren Jesu
Ziemia Święta i Rzym – nie wszyscy mogą wybrać się tam osobiście, by stąpać śladami Jezusa i św. Piotra. Ten album jednak pozwala każdemu odetchnąć atmosferą tamtych miejsc oraz poznać je z bliska. Wędrując po kartach książki pielgrzymujemy wspólnie z...
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.