Powiew zdrowego rozsądku z Wysp Brytyjskich? Oskarżony o gwałt biologiczny mężczyzna nie będzie osadzony w żeńskim więzieniu

Nasi autorzy

Powiew zdrowego rozsądku z Wysp Brytyjskich? Oskarżony o gwałt biologiczny mężczyzna nie będzie osadzony w żeńskim więzieniu

Transpłciowa kobieta (czyli de facto biologiczny mężczyzna), która zgwałciła dwie inne kobiety zanim przeszła procedurę zmiany płci, zostanie osadzona w więzieniu dla mężczyzn – informuje BBC Scotland.

Isla Bryson to nowe imię i nazwisko Adama Grahama, który po dokonaniu opisywanych gwałtów został aresztowany i w oczekiwaniu na proces doszedł do wniosku, że „identyfikuje się jako kobieta”. Podczas procesu twierdził, że „od 4. roku życia wiedział, że jest transpłciowy, jednak dopiero po ukończeniu 29. roku życia zdecydował się na coming out”. Po tym, jak przeszedł procedurę zmiany płci i otrzymał wyrok skazujący, padła propozycja, aby został osadzony w więzieniu dla kobiet w Cornton Vale w Stirling. Miejsce, w którym ten wyrok powinien odbyć, było przedmiotem gorącej debaty, zwłaszcza że zachodziła poważna obawa o bezpieczeństwo więźniarek odbywających tam karę, jeśli umieszczono by tam biologicznego mężczyznę.

Szkocki parlament przyjął w zeszłym miesiącu przepisy mające na celu ułatwienie ludziom zmiany ich prawnie uznanej płci. Jednak ta ustawa została zablokowana przez rząd Wielkiej Brytanii ze względu na jej potencjalny wpływ na przepisy dotyczące równości obowiązujące w Szkocji, Anglii i Walii. „Nie ma prawa, które by zapewniało skazanej za dokonanie przestępstwa transpłciowej kobiecie możliwość odbycia kary w więzieniu dla kobiet, nawet, jeśli owa kobieta posiada zaświadczenie o prawnym uznaniu jej nowej tożsamości”, powiedziała szkocka Pierwsza Minister Nicola Sturgeon. W odniesieniu do przypadku Grahama/Bryson Sturgeon dodała, iż „nie byłoby to właściwe, abym w odniesieniu do jakiegokolwiek więźnia podawała szczegóły odnośnie do miejsca, w którym są przetrzymywani”.

„Jednak, biorąc pod uwagę zrozumiałe obawy opinii publicznej i parlamentu w tej sprawie, mogę potwierdzić, że ten więzień nie będzie osadzony w więzieniu dla kobiet w Cornton Vale.

Mam nadzieję, że daje to pewność opinii publicznej”, wyjaśniła. „Każda tego typu sprawa podlega rygorystycznej indywidualnej ocenie ryzyka, a bezpieczeństwo innych więźniarek jest najważniejsze”, dodaje minister. Lider szkockich konserwatystów Douglas Ross powiedział, że jego partia „od miesięcy ostrzegała przed planowaną ustawą ułatwiającą zmianę płci”, ponieważ „przestępcy dokonujący napaści seksualnych na kobiety na pewno będą próbowali wykorzystywać luki prawne w celu uzyskania dostępu do następnych potencjalnych ofiar”.

 

Źródło: BBC, MM

Wielkie Zatrzymanie

Wielkie Zatrzymanie

Aleksander Nalaskowski

Najbardziej prześladowany w Polsce profesor, Aleksander Nalaskowski, ciętym piórem, z wielką erudycją i przenikliwością rysuje niepokojącą wizję świata XXI wieku. Nasz zabiegany i ogłupiały glob ziemski przestał się kręcić na kilka miesięcy – nastąpiło Wielkie Zatrzymanie, jak trafnie nazywa to Autor. Gdy opadł pierwszy kurz wzniecony pandemią i globalnym zamieszaniem, pojawił się ponoć nowy obraz świata.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.