„Polska i Rosja” prof. Andrzeja Nowaka „Książką Roku 2022”! Gratulujemy!
Gala Książki Roku 2022 w Bibliotece Narodowej. Fot.: Magazyn Literacki KSIĄŻKI
Miło nam poinformować, iż nasz znakomity autor, jeden z najwybitniejszych erudytów współczesnego świata, po raz kolejny został uhonorowany prestiżową nagrodą Magazynu Literackiego „KSIĄŻKI”. Tytuł Książki Roku 2022 otrzymała „Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.” pióra prof. Andrzeja Nowaka i wydana przez Białego Kruka. Ogłoszenie wyników i uroczysta gala miały miejsce 21 lutego 2023 r. w Bibliotece Narodowej.
„W tej arcyważnej i niezwykle aktualnej książce wybitny znawca dawnej i współczesnej Rosji prof. Andrzej Nowak odsłania źródła rosyjskiej mentalności, cofając się aż do czasów powstania państwa polskiego i Rusi Kijowskiej, kiedy Moskwa była zarośniętym trawą i lasem skrawkiem ziemi w dziczy, prowadząc czytelnika aż do czasów współczesnych i haniebnej inwazji Władimira Putina na Ukrainę” – m. in. tymi słowami uzasadniono przyznanie nagrody prof. Andrzejowi Nowakowi.
Prof. Nowak z historii stosunków polsko-rosyjskich wyciąga autor nieustannie wnioski, które ważne są dla nas teraz; zwłaszcza teraz. Prowadzi nas przez heroizm XIX-wiecznych powstań do wielkiego zwycięstwa w 1920 r., a potem do działań agentury rosyjskiej w II RP i stale niebezpiecznej współpracy niemiecko-rosyjskiej, której kulminacją były zbrodnie II wojny światowej. Zatrzymujemy się dopiero w czasach nam współczesnych, kiedy na własne oczy i tak blisko nas na Ukrainie widzimy nieposkromiony i zbrodniczy apetyt imperialny Władimira Putina. Zresztą, taki był też impuls dla powstania tego dzieła, które swą premierę miało dwa miesiące po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.
Prof. Andrzej Nowak oparł swoją analizę na nieznanych wcześniej dokumentach oraz badaniach, które przeprowadzał w moskiewskich archiwach. Dlatego ostrzegał i wciąż ostrzega przed krwiożerczą bestią, która także nad Wisłą ma swoich zwolenników. Ta książka ma nami potrząsnąć w obliczu tego, co się właśnie dzieje w naszym bezpośrednim sąsiedztwie.
Warto ponadto dodać, że tytułem Książki Miesiąca Grudzień 2022 został nagrodzony monumentalny album Adama Bujaka „Wawel. Skarbiec wiary i polskości”, w którym dzięki krakowskiemu mistrzowi fotografii zaglądamy nie tylko do bogatych komnat zamkowych i fantastycznych kaplic katedralnych, ale i miejsc niedostępnych dla zwiedzających; mamy wyjątkową okazję podziwiania bezcennych dzieł i zabytków sztuki przechowywanych od pokoleń w skarbcach katedralnym i zamkowym. Dumne sarkofagi władców, prastare księgi, wspaniałe ołtarze, apartamenty i komnaty królewskie, arrasy, zbrojownia, fortyfikacje... W nagrodzonym albumie „Wawel” przed naszymi oczami przesuwa się ponad dziesięć wieków wspaniałej historii Polski.
Warto dodać, że nagrody Książek Roku oraz Miesiąca przyznaje niezwykle zasłużony dla branży księgarskiej Magazyn Literacki KSIĄŻKI”. Ukazuje się on od 1992 roku, jest miesięcznikiem o zasięgu ogólnopolskim poświęconym zagadnieniom rynku wydawniczo-księgarskiego, adresowanym do wydawców, księgarzy, bibliotekarzy oraz szerokiego grona osób zainteresowanych tą tematyką. Na łamach pisma ukazują się artykuły o charakterze przeglądowym (analizy sektorów rynku wydawniczego), poradnikowym, opisywane są najciekawsze inicjatywy edytorskie i akcje promocyjne. „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” jest także przewodnikiem po nowościach wydawniczych – w każdym numerze można znaleźć recenzje kilkudziesięciu nowości z różnych dziedzin (m.in. literatura polska, literatura obca, książki prawno-ekonomiczne, dla dzieci i młodzieży, przewodniki, albumy).
Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.
Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.
Wawel. Skarbiec wiary i polskości
Tu biło i bije serce Polski. Wawel – ponad tysiącletnia katedra i królewski zamek – góruje nad Krakowem, prastarą stolicą. To prawdziwy skarbiec najdawniejszych i nowszych zabytków; od romańskich po młodopolskie. Wawel to świadectwo silnej wiary Polaków i państwa-mocarstwa zwanego Rzeczpospolitą.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.