Paryż: przygotowania do ponownego otwarcia katedry Notre Dame. Jest nowy relikwiarz na Koronę Cierniową
Paryż: nowy relikwiarz dla Korony Cierniowej w katedrze Notre Dame zaprezentowany
W Ateliers Saint-Jacques w Yvelines trwają prace nad nowym relikwiarzem-nastawą ołtarzową dla Korony Cierniowej – najcenniejszej relikwii z paryskiej Katedry Notre Dame, cudem uratowanej z tragicznego pożaru z 15 kwietnia 2019 r.
6 listopada 2024 r. relikwiarz – dzieło wybitnego architekta i projektanta Sylvaina Dubuissona - został po raz pierwszy zaprezentowany publicznie w prasie i w telewizji.
„Utrzymany w zdecydowanie współczesnym stylu relikwiarz-retabulum został wykonany z drewna cedrowego i szklanych sześcianów uformowanych w aureolę otaczającą Koronę Cierniową, która była na głowie Jezusa Chrystusa w momencie Jego Męki”, mówi ks. Guillaume Normand, wicerektor katedry Notre-Dame.
Drewno cedru, z którego została wykonana nastawa ołtarzowa, nawiązuje do cedru, z którego zrobiono Krzyż. „Zainspirowany historią Korony Cierniowej, postanowiłem stworzyć wielkie retabulum z drewna cedrowego; w centralnej części nastawy umieściłem aureolę (2,5 m średnicy) wykonaną z szklanych elementów [w formie sześcianów] – w środku każdego z nich został umieszczony krzyż. Aureola będzie otaczała Koronę Cierniową umieszczoną w jej środku na szafirowym tle. Natomiast w bocznych częściach nastawy zostaną umieszczone stylizowane ciernie”, mówi autor projektu nastawy ołtarzowej Sylvain Dubuisson. Jak podkreśla artysta, projektowanie nastawy ołtarzowej dla Korony Cierniowej jest wyjątkowym wydarzeniem w jego życiu: „w 2004 r. kard. Lustiger, ówczesny arcybiskup Paryża, powiedział mi, że powinienem pomyśleć o zaprojektowaniu tabernakulum i relikwiarza dla Korony Cierniowej”, mówi artysta.
Niestety, śmierć kard. Lustigera w 2007 r. uniemożliwiła wówczas zrealizowanie tego niezwykłego projektu. „Kiedy więc niedawno dowiedziałem się, że obecny arcybiskup Paryża Laurent Ulrich wybrał mnie do zaprojektowania tego relikwiarza, odczytałem to jak rozkaz dany mi z nieba. To wielka odpowiedzialność”, dodaje artysta, opisując mozolne studia m.in. nad bizantyjską sztuką sakralną, które doprowadziły go do ukształtowania koncepcji artystycznej. Zastrzega jednak że „duchowa, mistyczna wartość, którą reprezentuje Korona Cierniowa, jest niezmierzona, to doświadczenie zanurzenia się w pełni. Jeśli 8 grudnia 2024 r. Jezus mi powie ‘Zainspirowałem cię tą pięknością’, będę bardzo szczęśliwy”.
„Retabulum-relikwiarz działa na wyobraźnię patrzącego; to dzieło bez wątpienia monumentalne, przyciągające uwagę, jednak w taki sposób, żeby wszyscy, którzy je widzą, dostrzegali przede wszystkim widoczną w środku Koronę Cierniową – tę wyjątkową pamiątkę Męki Chrystusowej”, wyjaśnia ks. Guillaume Normand. „Relikwiarz-nastawa ołtarzowa zostanie umieszczona na osi katedry w jednej z kaplic w apsydzie, w taki jednak sposób, żeby z zewnątrz Korona Cierniowa nie była widoczna. Pragniemy, żeby każdy, kto wejdzie do katedry, mógł ‘odkryć’ tę bezcenną relikwię i pomodlić się przed nią” – dodaje wicerektor katedry Notre Dame.
19 listopada nastawa ołtarzowa zostanie zainstalowana w kaplicy w apsydzie katedry, a poświęcenia ołtarza dokona arcybiskup Paryża Laurent Ulrich. Uroczyste otwarcie katedry Notre Dame, odrestaurowanej po pożarze z 2019 r., nastąpi 8 grudnia 2024 r.
Źródło: bfmtv; KTO TV; Valeurs Actuelles; Le Figaro; La Vie, MM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki opowiadające dzieje chrześcijaństwa:
Tajemnice Ziemi Świętej
Najnowsze, długo oczekiwane wydanie bestsellerowego albumu Adama Bujaka o Ziemi Świętej. Dwa tysiące lat temu po spalonej słońcem Samarii, Galilei, Judei wędrował Chrystus. Teraz te same szlaki przeszło dwóch artystów. Twórca słowa i twórca obrazu. Poeta i fotografik – Marek Skwarnicki i Adam Bujak.
Świat Chrystusa. Tom 1
Autor, wybitny historyk i znakomity pisarz, prof. Wojciech Roszkowski, pracował nad nim prawie pół wieku. Oparł się na idei zawartej w Liście św. Pawła do Galatów o nadejściu "pełni czasu", co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Wraz z Nim rozpoczął się nowy etap historii i dzieje ludzkości nie są takie same, jak wcześniej.
Świat Chrystusa. Tom 2
W drugim tomie monumentalnej historycznej trylogii prof. Wojciecha Roszkowskiego śledzimy wydarzenia rozgrywające się na całym świecie w latach dziecięcych i młodzieńczych Jezusa, a więc między rokiem 5 a 16 n.e. Jezus staje się z chłopca młodzieńcem "czyniąc postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi". Dojrzewanie Zbawiciela dokonuje się dla władców tamtego świata niezauważenie.
PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.
Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym
Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.
Święta Rodzina
W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.