Osobne akademiki dla białych i czarnych studentów? Western Washington University wprowadza kontrowersyjny projekt

Nasi autorzy

Osobne akademiki dla białych i czarnych studentów? Western Washington University wprowadza kontrowersyjny projekt

Czy czeka nas powrót do tak zwalczanej segregacji rasowej? fot. Pexels. Czy czeka nas powrót do tak zwalczanej segregacji rasowej? fot. Pexels. Uniwersytet Zachodniego Waszyngtonu (Western Washington University) wprowadza program przewidujący osobne zakwaterowanie dla białych i czarnych studentów; na początek czwarte piętro akademika „Alma Clark Glass Hall” zarezerwowano wyłącznie dla ciemnoskórych żaków. Western Washington University jest jedną z pierwszych uczelni, która wdrożyła tego typu projekt. Podobne rozwiązania zastosowano m.in. na University of Colorado at Boulder, Stanford University and Cornell University.

„Ten program ma na celu odkrywanie różnic pomiędzy kulturą Afroamerykanów i ciemnoskórych studentów z Afryki, biorąc także pod uwagę kontekst historyczny i współczesny; chodzi także o to, aby te różnice przyczyniły się do integrowania studentów. Dzięki temu powstanie serdeczna i dynamiczna społeczność wspierająca się wzajemnie na polu sukcesów akademickich społecznych i osobistych”, można przeczytać na stronie uniwersyteckiej. Biorąc pod uwagę, iż mamy do czynienia z ewidentną segregacją studentów ze względu na kolor skóry, brzmi to co najmniej dziwnie. Nie brakuje także głosów, że takie rozwiązanie ma zapewnić ciemnoskórym studentom... bezpieczeństwo „po zamordowaniu George’a Floyda”. „Studenci biorący udział w tym programie reprezentują różne poglądy i odmienną tożsamość; są z tego dumni, że mogą tworzyć uczciwą, otwartą społeczność”, głosi ten sam uczelniany komunikat. Co więcej, pojawiają się oficjalne informacje, że ciemnoskórzy studenci i zrzeszające ich organizacje popierają tego typu rozwiązanie, mimo że wielu osobom (w tym białym studentom) kojarzy się ono jednoznacznie z segregacją rasową. Oficjalny rzecznik prasowy Western Washington University odmawia jednak komentarza w tej sprawie.

Źródło: Fox News/Houston Keene, MM

Kwestię sytuacji polskich uczelni wyższych rozważa w swojej nagrodzonej FENIKSEM 2021 książce prof. Aleksander Nalaskowski:

Wielkie Zatrzymanie

Wielkie Zatrzymanie

Aleksander Nalaskowski

Najbardziej prześladowany w Polsce profesor, Aleksander Nalaskowski, ciętym piórem, z wielką erudycją i przenikliwością rysuje niepokojącą wizję świata XXI wieku. Nasz zabiegany i ogłupiały glob ziemski przestał się kręcić na kilka miesięcy – nastąpiło Wielkie Zatrzymanie, jak trafnie nazywa to Autor. Gdy opadł pierwszy kurz wzniecony pandemią i globalnym zamieszaniem, pojawił się ponoć nowy obraz świata.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.