Ogień w Bazylice Agonii na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Policja zatrzymała sprawcę
Bazylika Agonii, fot. by Berthold Werner - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14585040 Katoliccy duchowni z Ziemi Świętej domagają się przeprowadzenia dochodzenia w sprawie podpalenia Bazyliki Agonii na Górze Oliwnej w Jerozolimie, niedaleko Ogrodu Getsemani. W tej świątyni, znanej też jako Kościół Narodów, znajduje się fragment skały, obok której Jezus modlił się podczas nocy przed ukrzyżowaniem.
Izraelska policja ujęła 49-letniego mężczyznę, który rozlał łatwopalną substancję wewnątrz bazyliki. Ogień zniszczył bizantyjską mozaikę, ale nie naruszył struktury kościoła.
„Dziękujemy Bogu, że pożar został szybko ugaszony, dziękujemy policji za szybkie działanie i aresztowanie podejrzanego. Apelujemy także do policji o przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie, tym bardziej iż wiele wskazuje na to, iż sprawca działał, kierując się motywacją rasistowską”, napisali ordynariusze łacińskiego i wschodniego Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej.
W ostatnich latach w Ziemi Świętej odnotowano wiele ataków na kościoły i personalnych napadów na chrześcijan dokonywanych w miejscach od lat zamieszkiwanych przez ludność chrześcijańską; udokumentowano szereg aktów wandalizmu także w Jerozolimie. Sprawcami byli izraelscy osadnicy. Większość chrześcijan zamieszkujących Ziemię Świętą jest pochodzenia arabskiego.
Bazylika Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Jerozolimie [opactwo Benedyktynów] w ostatnich latach pięciokrotnie padała ofiarą aktów wandalizmu; umieszczono na jej murach antychrześcijańskie graffiti z napisami w języku hebrajskim, zaś w 2014 r. doszło do próby podpalenia kościoła. W 2015 r. doszło do podpalenia Bazyliki Rozmnożenia Chleba nad Tabdze, położonej u wybrzeży Jeziora Tyberiadzkiego, w miejscu, w którym Jezus dokonał cudu rozmnożenia chleba. We wrześniu 2017 r. grupa wandali zniszczyła witraże i figurę Matki Bożej w kościele św. Szczepana leżącym na terenie klasztoru Salezjanek Beit Jamal, 25 km od Jerozolimy. 8 czerwca 2019 r. na Starym Mieście w Jerozolimie ormiańsko-prawosławni klerycy zostali zaatakowani przez trzech młodych ekstremistów izraelskich, którzy ich opluli, krzycząc „Śmierć chrześcijanom!” i „Wytępimy was co do jednego w tym kraju!”
Łaciński Patriarchat Jerozolimy wielokrotnie wzywał do podjęcia działań edukacyjnych w odpowiedzi na ataki wandalizmu. Niestety, władze izraelskie, łącznie z premierem, wielokrotnie odmawiały przedstawicielom zgromadzenia ordynariuszy katolickich Ziemi Świętej rozmów na temat ataków na chrześcijan.
Źródło: CNA, MM
Czasy i rzeczywistość, w której żył Jezus Chrystus, opisuje w swoim ponadczasowym, monumentalnym dziele prof. Wojciech Roszkowski:
PAKIET Świat Chrystusa, Tomy 1-3
Świat Chrystusa to monumentalna trzytomowa historia świata w okresie życia i działalności Jezusa Chrystusa. Obejmuje lata od 6 roku przed narodzeniem, aż do śmierci krzyżowej Jezusa z Nazaretu. Autor, wybitny historyk i znakomity pisarz, prof. Wojciech Roszkowski, pracował nad swoim dziełem prawie pół wieku. Oparł się na idei zawartej w Liście św.
Świat Chrystusa. Tom 2
W drugim tomie monumentalnej historycznej trylogii prof. Wojciecha Roszkowskiego śledzimy wydarzenia rozgrywające się na całym świecie w latach dziecięcych i młodzieńczych Jezusa, a więc między rokiem 5 a 16 n.e. Jezus staje się z chłopca młodzieńcem "czyniąc postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi". Dojrzewanie Zbawiciela dokonuje się dla władców tamtego świata niezauważenie.
Świat Chrystusa. Tom 1
Autor, wybitny historyk i znakomity pisarz, prof. Wojciech Roszkowski, pracował nad nim prawie pół wieku. Oparł się na idei zawartej w Liście św. Pawła do Galatów o nadejściu "pełni czasu", co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Wraz z Nim rozpoczął się nowy etap historii i dzieje ludzkości nie są takie same, jak wcześniej.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.