Odkrycie mikrokomputerów Q1. Ich rola w historii technologii komputerowej i początki rewolucji cyfrowej

Nasi autorzy

Odkrycie mikrokomputerów Q1. Ich rola w historii technologii komputerowej i początki rewolucji cyfrowej

fot. Pexels (Pixabay)

fot. Pexels (Pixabay)

W grudniu 2023 roku brytyjska firma sprzątająca Just Clear natrafiła na dwa mikrokomputery Q1, które od lat 70. XX wieku leżały zapomniane pod stertą pudeł na terenie pewnej nieruchomości w Wielkiej Brytanii. To odkrycie odwołuje się do historii komputerów, lecz również ilustruje fundamentalną rolę, jaką pełnią pierwsze pionierskie urządzenia w procesie ewolucji technologicznej.

Mikrokomputery Q1, w szczególności modele Q1 Lite i Q1 Microlite, stanowią cenny zabytek, a także symboliczny kamień milowy w rozwoju komputerów osobistych. Były one pierwszymi urządzeniami napędzanymi przez jednostkę centralną – w tym przypadku przez procesor Intel 8008. Ten mały krok technologiczny w latach 70. XX wieku zapoczątkował rewolucję w świecie informatyki, otwierając drogę do współczesnych komputerów PC.

Historia mikrokomputerów Q1 sięga grudnia 1972 roku, kiedy firma Q1 Corporation wprowadziła je na rynek. Choć pierwsze mikrokomputery nie wzbudzałyby dzisiaj zachwytu swoją prędkością obliczeniową (jedynie 200 kHz), to ich znaczenie jest trudne do przecenienia. W tamtych czasach NASA wykorzystywała je do zadań związanych z badaniami kosmosu, co świadczy o ich zaawansowanej funkcjonalności w ówczesnych standardach.

Przypadkowe odnalezienie tych zapomnianych komputerów pozwala nam spojrzeć wstecz i docenić, jak w ostatnich latach rozwinęła się technologia. Wraz z postępem cyfrowym i coraz potężniejszymi chipami, mikrokomputery Q1 stają się cennym artefaktem, przypominającym o drodze, jaką przeszła informatyka od czasów ich powstania.

Paul Neve, starszy wykładowca na Uniwersytecie Kingston w Londynie, zauważa, że rozszerzenie dostępu do tych mikrokomputerów na nowe rynki, takie jak Szwecja, Dania, Niemcy i USA, stanowi fascynującą podróż przez historię technologii i otwiera szansę na zachowanie dziedzictwa pierwszych pionierów komputerowych.

Dzisiaj komputery są wszędzie – pomagają nam w pracy, dostarczają rozrywki, ułatwiają komunikację i wiele innych rzeczy. Ale gdyby nie te wczesne mikrokomputery, takie jak Q1, dzisiejsze zaawansowane systemy, które są teraz tak powszechne w naszym codziennym życiu, mogłyby nigdy nie powstać.

W pierwszym tomie podręcznika „Historia i Teraźniejszość” prof. Wojciecha Roszkowskiego, na stronie 420 znajdą Państwo podrozdział „Przemiany kulturowe” i fotografię pierwszego komputera osobistego IBM. Jest to oryginalna wersja i przodek platformy komputerów osobistych, która została zapoczątkowana 12 sierpnia 1981 r. modelem IBM 5150, znanym jako IBM PC. Fotografię tego komputera zobaczą Państwo poniżej.

Źródło: All That's Interesting, TP 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.