Niemcy: wymóg spowiedzi przed Pierwszą Komunią świętą „nie w porządku”. Szokująca wypowiedź pedagog religii
Spowiedź, zdjęcie ilustracyjne. fot. Pexels Pomysły lewicowych działaczy, aby zakazać dzieciom dostępu do sakramentu pojednania, jakie ostatnio pojawiają się na polskim gruncie, nie są niczym nowym w zachodniej Europie. Przykładem na to może być wywiad udzielony portalowi katholisch.de przez profesor pedagogiki religii na uniwersytecie w Münster, Judith Könemann.
Wychodząc od kontekstu skandali związanych z molestowaniem seksualnym dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych, z jakimi boryka się między innymi również Kościół niemiecki, prof. Könemann zaleca, aby wziąć pod lupę także nauczanie religii, którym zajmują się nad Odrą w przeważającej mierze świeccy katecheci, oraz zwrócić uwagę na możliwe przypadki „nadużyć duchowych”, do jakich dochodzi wskutek „strukturalnie asymetrycznej relacji władzy” pomiędzy księdzem/katechetą a wiernymi, w tym dziećmi i młodzieżą.
Jako jeden z przykładów podaje właśnie przygotowanie do Pierwszej Komunii świętej, obejmujące – również pierwsze w życiu młodego chrześcijanina – podejście do sakramentu pojednania: „Dziś wiemy, że spowiedź to jedno z miejsc najbardziej podatnych na nadużycia. Jeżeli rodzice nie chcą, żeby ich dziecko w ramach przygotowania do Pierwszej Komunii szło do spowiedzi, a proboszcz wówczas decyduje się nie dopuścić go do Pierwszej Komunii, to jest to nie w porządku. W ten sposób ksiądz wykorzystuje swój autorytet, aby decydować o tym, komu wolno otrzymać jaki sakrament i kto zostanie dopuszczony do jakiego sakramentu”.
Źródło: katholisch.de, AM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki budujące naszą katolicką wiarę:
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.
Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej
Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.
Dekalog
Dziesięć Bożych Przykazań odmieniło świat, wprowadziło ład w stosunkach między ludźmi i przygotowywało człowieka na przyjście Chrystusa. Zna je niby każdy – ale czy na pewno wszystkie? Czy je rozumie? Jak np. pogodzić polecenie „nie zabijaj” z karą śmierci? Dlaczego jako dzień święty święcimy niedzielę, a nie szabat? Czy przykazań naprawdę jest dziesięć? Pytań wokół Dekalogu wiele.
AUDIOBOOK Dzienniczek św. Siostry Faustyny - czytany przez Halinę Łabonarską
„Dzienniczek” św. Siostry Faustyny to najczęściej tłumaczone polskie dzieło na świecie, ale przede wszystkim to perełka literatury mistycznej. Jest to lektura, która człowieka autentycznie zmienia i dotyka w samej duszy. Bóg każdemu z nas pokazuje drogę do świętości, ale z Siostrą Faustyną obcował bezpośrednio i bezpośrednio do niej przemawiał.
Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym
Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.