Prowokacja w powietrzu? Rosyjskie myśliwce weszły w drogę amerykańskim bombowcom

Nasi autorzy

Prowokacja w powietrzu? Rosyjskie myśliwce weszły w drogę amerykańskim bombowcom

Boeing B-52 Stratofortress Boeing B-52 Stratofortress Podczas rutynowego lotu amerykańskich bombowców B-52 Stratofortress nad 30 krajami NATO, w ramach ćwiczeń i demonstracji solidarności sojuszu doszło do niebezpiecznego incydentu z udziałem rosyjskich samolotów wojskowych. Jak poinformowały oficjalne źródła wojskowe USA, w czasie przelotu jednostek nad międzynarodowymi wodami Morza Czarnego doszło do spotkania z dwoma rosyjskimi myśliwcami przechwytującymi SU-27 (Flanker). Rosyjscy piloci obu maszyn przeprowadzili nieprofesjonalny i bardzo niebezpieczny manewr, wielokrotnie przecinając tor lotu amerykańskich bombowców w odległości zaledwie 100 stóp [ok. 30, 5 m.] od ich kokpitów. Powodowało to turbulencje i znacznie ograniczało możliwości manewrowe amerykańskich jednostek. „Tego typu akcje zwiększają ryzyko zderzenia się samolotów w powietrzu, zaprzeczają profesjonalizmowi pilotów [którzy je przeprowadzają] i są niezgodne z przepisami o międzynarodowym ruchu lotniczym”, mówi gen. Jeff Harrigian, dowódca Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie i w Afryce, a także dowódca Sił Powietrznych Aliantów [Allied Air Command], centralnego dowództwa Sił Powietrznych NATO [siedziba: Ramstein Airbase, Niemcy]. „Operowanie rosyjskich samolotów w tym rejonie międzynarodowej przestrzeni powietrznej stwarzało poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego”, kontynuuje wypowiedź generał, dodając, iż amerykańscy piloci lecieli zgodnie z międzynarodowymi przepisami o bezpieczeństwie w przestrzeni powietrznej opisanymi przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego [International Civil Aviation Organization, ICAO]. „Oczekujemy, iż [Rosjanie] będą działać przestrzegając międzynarodowych standardów wypracowanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa i zapobiegania wypadkom”, konkluduje wypowiedź dowódca Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie. 

Akcja jednodniowego przelotu amerykańskich samolotów w przestrzeni powietrznej wszystkich europejskich krajów członkowskich NATO jest przeprowadzana regularnie od 2018 r. Jej celem jest zademonstrowanie solidarności członków NATO, zwiększenie gotowości bojowej i zapewnienie możliwości szkoleniowych dla uczestników sojuszu.

Ostatnio dochodzi do narastającego sporu pomiędzy dwoma państwami członkowskimi NATO – Grecją i Turcją o jurysdykcję nad wodami Morza Śródziemnego. Wielu krajom członkowskim nie odpowiada także taktyka silnej ręki prezydenta USA, Donalda Trumpa, który naciska na sojuszników w sprawie zwiększenia wydatków na obronę; amerykańskie zaangażowanie nie zawsze spotyka się z pozytywnym odzewem europejskich członków NATO.  

 „Żelazne zobowiązania USA w zakresie bezpieczeństwa wobec sojuszników z NATO pozostają niezmienne”, mówi gen. Tod Wolters, Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie (SACEUR). „Dzisiejsza akcja przelotu bombowców B-52 Stratofortress to kolejny przykład na to, w jaki sposób Sojusz utrzymuje gotowość, poprawia interoperacyjność i ukazuje naszą zdolność do wywiązywania się ze zobowiązań wobec sojuszników po drugiej stronie Atlantyku”, podkreśla generał, dodając, iż celem tego typu akcji jest także podkreślanie amerykańskiego zaangażowania w sprawę światowego bezpieczeństwa i stabilizacji.

„Poprzez dalsze wzmacnianie naszych trwałych relacji przekazujemy naszym potencjalnym przeciwnikom jasny komunikat, że jesteśmy gotowi zmierzyć się z każdym światowym wyzwaniem”, konkluduje generał Wolters.

Źródło: Air Force Times, MM   

Istotę i korzenie zagrożeń dla naszego kraju ze strony otaczających nas impreriów, w tym Rosji, tłumaczy w swojej książce prof. Andrzej Nowak:

Uległość czy niepodległość

Uległość czy niepodległość

Andrzej Nowak

Zbiór głębokich refleksji prof. Andrzeja Nowaka nad losem naszego narodu. Cieszący się ogromną popularnością i szacunkiem pisarz, wybitny patriota i uczony, wypowiada się o sensie walki Polaków o niepodległość – zarówno dawniej, jak i teraz. Wyjaśnia znaczenie i uwarunkowania powstań, poczynając od konfederacji barskiej, zasadność wojny z bolszewikami, września 1939, zrywu i czynu solidarnościowego z końca XX stulecia.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.