Następne amerykańskie bombowce strategiczne B-52 nad Europą w ramach odstraszania Rosji

Nasi autorzy

Następne amerykańskie bombowce strategiczne B-52 nad Europą w ramach odstraszania Rosji

Fot. Wikimedia Fot. Wikimedia

Dwa amerykańskie bombowce strategiczne B-52 Stratofortress wylądowały w brytyjskiej bazie RAF w Fairford w ramach kolejnej rotacji obecności US Air Forces w Europie od czasu rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę. Bombowce przybyły z Minot Air Force Base w Dakocie Północnej. To już druga dyslokacja samolotów B-52 w bazie Fairford w tym roku; pierwsza miała miejsce w kwietniu.

Zdolne do przenoszenia broni nuklearnej bombowce B-52 trafiły do Wielkiej Brytanii w ramach programu odstraszania Rosji i usprawnienia współpracy USA z NATO. „Naszą siłą na terenie Europy jest zdolność do współdziałania i ćwiczeń we współpracy z naszymi sojusznikami i partnerami”, mówi generał James Hecker, dowódca US Air Forces w Europie.

W drodze do Anglii załogi bombowców B-52 przećwiczyły skoordynowane operacje powietrzne, lecąc wzdłuż norweskiej i szwedzkiej przestrzeni powietrznej; amerykańskie jednostki odwiedziły także Europę południowo-wschodnią, lecąc na niewielkiej wysokości nad Macedonią Północną, Albanią, Czarnogórą i Chorwacją w ramach wyrażenia solidarności z NATO. To także ostrzeżenie skierowane do Rosji w odpowiedzi na jej militarną aktywność wokół Bałkanów i Adriatyku, gdzie m.in. zaobserwowano obecność rosyjskich okrętów, na co zgodnie z przepisami zareagowała włoska marynarka wojenna. Jak podaje „The Associated Press”, NATO czterokrotnie wysłało samoloty w celu przechwycenia rosyjskich jednostek próbujących naruszyć przestrzeń powietrzną Litwy. Jak wiadomo, Rosja sprzeciwiała się przyjęciu do NATO Północnej Macedonii (w 2020 r.) i Czarnogóry (w 2017 r.), groziła też Finlandii i Szwecji zarówno politycznymi, jak i militarnymi konsekwencjami, jeśli oba te kraje złożą akces do NATO.

„Nasze niebo jest bezpieczne, a nasze członkostwo w NATO stało się więcej niż widoczne”, powiedział podpułkownik Jovan Azmanowski, szef sztabu Sił Zbrojnych Północnej Macedonii. „Bombowce strategiczne B-52 pozostają uniwersalnym symbolem gwarancji sojuszniczej dla naszych sojuszników i partnerów”, mówi z kolei podpułkownik Ryan Loucks, dowódca grupy zadaniowej bombowców z 23 Ekspedycyjnego Szwadronu Bombowego.

 

Źródło: Air Force Times/Rachel S. Cohen, MM

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Andrzej Nowak

Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.