Minimalny wzrost sprzedaży, euro umacnia się wobec dolara. Gospodarka UE na początku września

Nasi autorzy

Minimalny wzrost sprzedaży, euro umacnia się wobec dolara. Gospodarka UE na początku września

fot. Pixabay fot. Pixabay Sprzedaż detaliczna w krajach strefy euro wzrosła w lipcu o 0,1%, co oznacza odbicie po czerwcowym spadku. Euro umocniło się na kursie 1,11 względem dolara amerykańskiego, co napędzane jest spekulacjami na temat możliwej w najbliższych dniach obniżki stóp procentowych za Oceanem.

Sprzedaż w strefie euro i UE

Zgodnie z danymi Eurostatu sprzedaż w strefie euro w czerwcu br. zaliczyła spadek o 0,4%, więc wynik 0,1% w lipcu oznacza skromne odbicie. Trend ten zgodny jest z przewidywaniami ekonomistów; jednocześnie w krajach UE sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 0,2%, również notując odbicie po czerwcowym spadku o 0,4%.

Jednocześnie sprzedaż w strefie euro spadła o 0,1% rok do roku, podczas gdy wszystkie kraje Unii zanotowały wzrost rok do roku o 0,4% w zakresie handlu detalicznego.

Wśród państw członkowskich, dla których dostępne były dane, Chorwacja odnotowała najwyższy miesięczny wzrost wolumenu handlu detalicznego – o 2,9%. Za nią uplasowały się Austria i Słowacja, które odnotowały wzrost o 1,8%, podczas gdy Słowenia odnotowała wzrost o 1,6%. Najgorszy wynik osiągnął Luksemburg, gdzie spadek wyniósł 2,1%, oraz Rumunia (-1,8%) i Cypr (-1,1%).

Kurs euro

Euro umocniło się na kursie 1,11 wobec dolara amerykańskiego, co oznacza wzrost o 0,2% względem ostatnich dni. Wynika to z przypuszczeń, że Rezerwa Federalna USA najprawdopodobniej obniży stopy procentowe po publikacji raportu o zatrudnieniu zaplanowanej na najbliższy piątek.

źródło: euronews.com; AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Banksterzy. Kulisy globalnej zmowy

Banksterzy. Kulisy globalnej zmowy

Janusz Szewczak

Niezłomny wojownik o polski Skarb Narodowy, o dynamiczny rozwój gospodarczy Polski oraz uczciwe zasady funkcjonowania banków, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z ramienia PiS, a zarazem wybitny publicysta ekonomiczny - Janusz Szewczak - napisał książkę, która wstrząśnie wieloma Czytelnikami. Nie zdajemy sobie bowiem sprawy, jak niewielu ludzi trzyma świat w garści, jak niewyobrażalnych spekulacji dopuszczają się międzynarodowe korporacje.

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Jolanta Sosnowska, Leszek Sosnowski, Ryszard Kantor

Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.