Minęło 40 lat od powołania Polskiej Partii Niepodległościowej. Relacja z uroczystości rocznicowych
Uroczystość 40-lecia powstania Polskiej Partii Niepodległościowej. Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, wręcza odznaczenia przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Fot. FB/Piotr Garbacki W katedrze polowej Wojska Polskiego na ulicy Długiej w Warszawie gromadzą się przyjaciele i koledzy, z którymi działałem przed laty w PPN. Widzę nasze dzielne dziewczyny i odważnych chłopców, dziś posiwiałych, czasem poruszających się z trudem, ale wszystkich tak jak przed laty oddanych Polsce, ciągle jej służących. Były także ich dzieci i wnukowie.
Msza święta – odprawia biskup polowy WP bp dr Wiesław Lechowicz i wygłasza piękne, patriotyczne kazanie. Przy ołtarzu sztandar PPN poświęcony przez ks. biskupa – nie uznajemy bowiem, że nasza służba się zakończyła.
Przechodzimy do sali, gdzie odbędą się uroczystości rocznicowe. Zjechało się kilkaset osób z Polski i spoza jej granic (Austria, Niemcy, Francja, Irlandia).
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe, które wręczył sekretarz stanu zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP minister Piotr Ćwik.
W czasie sesji wspomnieniowej historycy z IPN, a także z Archiwum Akt Nowych i Instytutu Józefa Piłsudskiego mówili o Polskiej Partii Niepodległościowej. Podkreślali, że nasza organizacja jest niedoceniana. Z drugiej strony Służba Bezpieczeństwa PRL oceniała, że w kręgu PPN działało do 12 tysięcy osób; także pseudonim, jaki nadano akcji rozpracowywania PPN, „SOR Hydra”, pokazuje, że reżim doceniał skalę zagrożenia z naszej strony. Mimo to SB nie miała, inaczej niż w KPN, żadnej agentury w PPN. Red. Rafał Ziemkiewicz wspominał zmarłego Lecha Jęczmyka – Lech zajmował się nie tylko działalnością w PPN.
Mówiłem także ja na temat naszego programu (napisałem w 1985 r. zarys myśli programowej PPN „Powstań, Polsko”). W naszym programie była zapisana wizja Niepodległej, która będzie w NATO i w zjednoczonej Europie.
Wystąpił też zaproszony przez nas przedstawiciel Ruchu Kontroli Wyborów z informacją, w jaki sposób można włączyć się w proces ochrony najbliższych wyborów prezydenta RP, aby nie spotkała nas taka niespodzianka jak w przypadku wyborów parlamentarnych w 2023 r.
Popieramy kandydata obywatelskiego Karola Nawrockiego.
Romuald Szeremietiew
***
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o historii najnowszej:
Opresja. Ilustrowana historia PRL
Ta książka powstała z dwóch powodów. Po pierwsze, poziom wiedzy o tak przecież nieodległych czasach jak historia państwa nazwanego Polską Rzeczpospolitą Ludową (PRL) jest w naszym społeczeństwie bardzo niski, zwłaszcza wśród ludzi młodych i średniego pokolenia. Są bowiem siły i ośrodki usilnie pracujące nad utajnianiem prawdy o latach 1944–1989.
Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach
Pisząc o stanie wojennym, można, wbrew pozorom, podkreślać także zachowania pełne honoru i godności. I nie chodzi tu bynajmniej o zachowania gen. Jaruzelskiego, określanego przez niektórych mianem „człowieka honoru”, co należy uznać za rzecz wielce haniebną. Chodzi tu o pełną godności postawę osób gnębionych i prześladowanych, którzy potrafili zachować ją nawet w warunkach ekstremalnych.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Solidarność. Kronika lat walki 1980-2015
Czas mija, to już 40 lat od owego pod każdym względem gorącego sierpnia 1980 r. Zadań jednak nie ubywa, walka trwa, a Ojczyzna wciąż w potrzebie, wciąż żąda od swych najlepszych synów i córek bezkompromisowych postaw, obrony odwiecznych wartości, narodowej tradycji. Bo Solidarność nigdy nie walczyła tylko o prawa pracownicze, o lepsze płace, o ludzkie warunki w zakładach.
Kierunek Targowica. Polska 2005 – 2015
Polska w roku 2005 przeżyła reset lewicowych i liberalnych rządów; wydawało się, że postkomuniści przegrali i już nie wrócą. A jednak zaledwie po dwóch latach wszystko się odmieniło i już w 2007 roku III RP znalazła się na najlepszej drodze do nowej gospodarczej i moralnej targowicy. Jak do tego mogło dojść i ile zła musiało się jeszcze wydarzyć, nim Polacy w 2015 r.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.