Mimo trwającej wojny Ukraina ma już plany na czas pokoju. Do odbudowy Charkowa zgłosił się słynny brytyjski architekt
Panorama miasta z widokiem na główny budynek uniwersytetu. Fotografia sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022. Fot. Autor: Konstantin Brizhnichenko - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94581270 Znany brytyjski architekt sir Norman Foster w rozmowie z merem Charkowa Ihorem Terechowem zaproponował pomoc w rekonstrukcji budynków zniszczonego w 25% przez Rosjan miasta. Foster znany jest m.in. z rekonstrukcji Reichstagu w Berlinie i z zaprojektowania Mostu Millennium w Londynie. Podczas wspomnianej wideokonferencji z Terechowem Foster przedstawił konkretny plan odbudowy zniszczonych zabytkowych gmachów utrzymanych w stylu art nouveau.
Charków, położony zaledwie 40 km od granicy z Federacją Rosyjską, od początku inwazji Rosji na Ukrainę był teatrem działań wojennych, jednak, mimo zaciekłych rosyjskich ataków pozostał pod kontrolą Ukrainy. Sir Norman Foster powiedział, że „zamierza powołać zespół najlepszych i najbardziej utalentowanych architektów i inżynierów na świecie, którzy pod jego kierunkiem natychmiast rozpoczną działania, aby przywrócić zniszczonemu Charkowowi dawną świetność”.
Słynny architekt przedstawił także rysunki projektu rekonstrukcji „miasta przyszłości”, które „w harmonijny sposób połączy w sobie dziedzictwo przeszłości z nowoczesną infrastrukturą, na którą złożą się budynki spełniające wszelkie najnowocześniejsze normy – także ekologiczne”. Mer Charkowa powiedział, że projekt brytyjskiego architekta jak najbardziej przypadł mu do gustu. „Chciałbym, żeby centrum naszego miasta było mocnym punktem na mapie Europy”, powiedział Ihor Terechow. Przedstawił także obecny stan zniszczenia Charkowa: „potrzebujemy nowych szpitali, szkół, żłobków, a także biurowców. Wszystkie budynki użyteczności publicznej muszą być wyposażone w schrony przeciwbombowe; do pełnienia tej funkcji powinno się dostosować parkingi podziemne, tak, aby w razie niebezpieczeństwa mogły ocalić życie mieszkańcom”, powiedział mer Charkowa.
Źródło: Le Figaro, MM
Jak trudno jest być sąsiadem Rosji pisze w swojej najnowszej, bestsellerowej książce prof. Andrzej Nowak:
Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.
Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.