„Kościoły katolickie to często jedyni świadkowie francuskiej tożsamości narodowej”.

Nasi autorzy

„Kościoły katolickie to często jedyni świadkowie francuskiej tożsamości narodowej”.

Znany francuski dziennikarz telewizyjny Stéphane Bern, mimo że nie jest katolikiem, słynie z zaangażowania w ratowanie francuskich kościołów jako „zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego Francji”. Od 2017 r. Stéphane Bern jest prezesem Stowarzyszenia na rzecz ratowania francuskiego dziedzictwa kulturowego. Zyskał sobie nawet miano „obrońcy kościołów”. Jak sam o sobie mówi, nie jest ochrzczony, jednak „pociąga go piękno katolickiej liturgii”, przyznaje się nawet do chodzenia na Mszę św. w każdą niedzielę (oczywiście bez przyjmowania Najświętszego Sakramentu). 29 czerwca 2022 r. Stéphane Bern po raz kolejny wystąpił w obronie zagrożonych wyburzeniem i sprzedażą kościołów przed zgromadzeniem senatorów tworzących Komisję ds. Kultury, która po raz kolejny argumentowała, „że nikt już nie uczęszcza do tych kościołów i nikt ich nie utrzymuje”, a pozycja „reliktu przeszłości” to za mało, aby uzyskać fundusze na odrestaurowanie „dawnych miejsc kultu”. „Mam wrażenie, że jestem na pokładzie statku, który w przerażającym tempie nabiera wody, a jedyne, co mogę zrobić, to próbować ją wylać za burtę... łyżką od zupy!”, powiedział dziennikarz podczas konferencji prasowej.

„Byłem w szoku, kiedy się przekonałem, że wiele małych kościółków na prowincji jest tak zaniedbanych; to smutny obraz dechrystianizacji Francji. Jednak te perełki architektury romańskiej i gotyckiej to często jedyni świadkowie francuskiej tożsamości narodowej na prowincji; to wszystko, co pozostaje z francuskiej kultury. Póki mogę, walczę ze wszystkimi, którym nie zależy na ich zachowaniu; te kościoły to nie tylko miejsca kultu; dbanie o nie to także sprawa szacunku dla naszej kultury i historii”.

Źródło: Valeurs Actuelles, MM

Moc Ducha Świętego

Moc Ducha Świętego

Ks. Prof. Janusz Królikowski

Zdobywanie religijnej wiedzy nie kończy się wraz z przyjęciem Pierwszej Komunii Świętej czy – najpóźniej – po przyjęciu sakramentu bierzmowania. Poznawszy podstawy, powinniśmy potem stale znajomość prawd wiary i Słowa Bożego odnawiać i pogłębiać, by gmach wiary dziecięcej i młodzieńczej mógł stać się z czasem budowlą o trwałych i nienaruszalnych fundamentach.

 

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.