Kontrowersje wokół nowych witraży do paryskiej katedry Notre Dame. Czy projekty spełniają wszystkie wymogi?

Nasi autorzy

Kontrowersje wokół nowych witraży do paryskiej katedry Notre Dame. Czy projekty spełniają wszystkie wymogi?

Jeden z witraży katedry Notre Dame w Paryżu przed pożarem w 2019 r. Fot. WeEnterWinter, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons Jeden z witraży katedry Notre Dame w Paryżu przed pożarem w 2019 r. Fot. WeEnterWinter, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons „Do zastąpienia zniszczonych przez pożar witraży autorstwa słynnego XIX-wiecznego architekta i konserwatora sztuki Eugène’a Emmanuela Viollet-le-Duca z sześciu kaplic w południowej nawie katedry Notre Dame wybrano projekt pani Claire Tabouret”, podają archidiecezja paryska i Pałac Elizejski.

„To wybitna artystka. Jej prace były eksponowane na najważniejszych wystawach zarówno we Francji, jak i w USA i Chinach”, można przeczytać na stronie Pałacu. Claire Tabouret współpracuje z atelier Simon-Marq, które jest znane z projektów i wykonania licznych witraży, w tym np. witraży do katedry w Reims autorstwa Imi Knoebela. Zakończenie pracy nad projektem jest przewidziane na 2026 r.

„Projekt spełnia wszelkie wymagania zarówno pod względem wysokiego poziomu artystycznego, jak i wkomponowania architektonicznego. Pasuje do witrażu przedstawiającego drzewo Jessego, znajdującego się w jednej z kaplic w tej samej nawie; dla nowego witrażu diecezja paryska wybrała kompozycję figuratywną nawiązującą do Zesłania Ducha Świętego”, podaje Pałac Elizejski.

Projekt Claire Tabouret nie został jednak wybrany jednomyślnie; konkurs na wyłonienie zwycięskiego projektu witraży został rozpisany z inicjatywy prezydenta Emmanuela Macrona, co wywołało żywą polemikę w środowisku architektów – specjalistów w dziedzinie dziedzictwa architektonicznego Francji, podobnie jak w środowisku mediewistów, historyków sztuki i konserwatorów.

Didier Rykner, szef „Tribune de l’Art” wystosował petycję przeciwko realizacji projektu Claire Tabouret jako „nie uwzględniającego poszanowania ani wobec dziedzictwa architektonicznego, ani wobec katedry Notre Dame”. Według podpisanej przez Francję w 1965 r. Karty Weneckiej (Międzynarodowa Karta Konserwacji i Restauracji Zabytków i Miejsc Zabytkowych) odnawianie zabytkowych budowli „musi gwarantować zgodność z duchem epoki, w której powstał dany budynek i w żadnym wypadku nie może być sprzeczny z dokumentacją historyczną”.   

Źródło: Valeurs Actuelles, MM

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o naszej chrześcijańskiej cywilizacji:

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Grzegorz Kucharczyk

Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.

Francuskie samobójstwo

Francuskie samobójstwo

Éric Zemmour


W targanej kryzysem społecznym i ogromnymi napięciami wewnętrznymi Francji następuje właśnie historyczna zmiana politycznych nastrojów. Zmiana, która nie pozostanie bez wpływu na całą politykę europejską, w tym na Polskę. Po tym jak w wyborach do Parlamentu UE prawicowe Zjednoczenie Narodowe zdobyło nad Sekwaną, Loarą, Garonną i Rodanem ponad dwa razy więcej głosów niż blok prezydenta Emmanuela Macrona, ten ostatni rozpisał przedterminowe wybory.

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.

Rafael w Watykanie

Rafael w Watykanie

 

Kolejna, po "Kaplicy Sykstyńskiej", monumentalna publikacja, prezentująca sztukę Watykanu! Potężne dzieło edytorskie. Pierwsze w świecie pełne studium wykonywanych przez najwybitniejszych artystów dekoracji krużganków (Loggi) w Pałacu Apostolskim. Wyjątkowe, bogate i nowatorskie opracowanie wybitnej historyk sztuki – Nicole Dacos.

Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta

Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta

 

Kaplica Sykstyńska, miejsce tak ważne dla dziejów Kościoła katolickiego i światowej kultury, w 2013 r. obchodziła 530-lecie istnienia! W tym czasie była świadkiem wielu wyborów Następcy św. Piotra i najważniejszych uroczystości, a także została ozdobiona bezcennymi freskami. Tegoroczny jubileusz to wspaniała okazja, by odkryć ją na nowo.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.