Kard. Sako spotkał się z prezydentem Salihem. Czy tegoroczne Boże Narodzenie będzie przełomem w traktowaniu chrześcijan w Iraku?

Nasi autorzy

Kard. Sako spotkał się z prezydentem Salihem. Czy tegoroczne Boże Narodzenie będzie przełomem w traktowaniu chrześcijan w Iraku?

Szopka w bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach-Panewnikach, fot. by Abraham - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12740854 Szopka w bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach-Panewnikach, fot. by Abraham - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12740854 

Kardynał Louis Raphael Sako, patriarcha Kościoła chaldejskiego,  przedstawił prezydentowi kraju Barhamowi Salihowi prośbę o ustawę, która oficjalnie ustanowiłaby Boże Narodzenie dniem wolnym od pracy w całym Iraku. Prezydent przyjął duchownego w swojej rezydencji 17 października. Według oficjalnych źródeł patriarchatu chaldejskiego i biura prezydenta podczas spotkania Barham Salih (kurdyjski inżynier, który ukończył studia w Wielkiej Brytanii, gdzie był emigrantem za rządów Saddama Husajna) uznał i wychwalał rolę wspólnot chrześcijańskich w odbudowie Iraku, potwierdzając swoje zaangażowanie w inicjatywy mające pomóc wysiedlonym chrześcijanom w powrotach na ich terytoria, poczynając od Mosulu i Równiny Niniwy, które opuścili oni w latach rządów dżihadystów. Iracki przywódca podkreślił również pilną potrzebę położenia kresu dyskryminacji, często ukrytej, która skutecznie utrudnia pełny i swobodny udział irackich chrześcijan w politycznych, społecznych i kulturalnych interesach kraju.

W zeszłym roku sam kardynał Sako wydał instrukcje, aby obchodzić Boże Narodzenie w umiarkowany sposób, bez publicznych spotkań towarzyskich, jako znak bliskości z rodzinami setek zabitych i rannych odnotowanych podczas protestów i starć ulicznych, które wstrząsały krajem w poprzednich miesiącach, a które miały miejsce również po upadku rządu kierowanego przez Adela Abdela Mahdiego. Z tego powodu odwołano również tradycyjne przyjęcia, na które władze polityczne i religijne przyjeżdżają do siedziby patriarchatu chaldejskiego, aby wymienić pozdrowienia i życzenia z patriarchą i jego współpracownikami.

Źródło: Fides, AM

Niezwykłym bożonarodzeniowym przeżyciem może być - szczególnie w roku św. Jana Pawła II - powrót do jego kazań i przemówień, zebranych w wyjątkowej książce Białego Kruka:

Karol Wojtyła. Noc wigilijna. Nieznane przemówienia, homilie i nagrania. KSIĄŻKA Z PŁYTĄ CD

Karol Wojtyła. Noc wigilijna. Nieznane przemówienia, homilie i nagrania. KSIĄŻKA Z PŁYTĄ CD

Adam Bujak, Karol Wojtyła

Sensacyjne odkrycie 20 unikatowych nagrań i tekstów!
Po blisko pół wieku odkrywamy zupełnie nieznane nagrania kard. Karola Wojtyły, wcześniej odtwarzane z kaset magnetofonowych tylko w kręgach rodzinnych. Słychać na nich homilie i przemówienia Kardynała, dłuższe i krótsze, w których przepięknie opowiada o geniuszu polskiej kultury i tradycji wyrosłych na gruncie chrześcijaństwa, szczególnie zaś o polskim Bożym Narodzeniu.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.