Jedyny kościół katolicki w stolicy Kataru będzie otwarty codziennie podczas mundialu
Bp Paul Hinder, administrator apostolski wikariatu Arabii Północnej, ogłosił, że kościół Matki Bożej Różańcowej, jedyna świątynia katolicka w stolicy Kataru Ad-Dauha, będzie otwarta dla kibiców przybywających na mistrzostwa świata w piłce nożnej, które rozpoczną się 20 listopada. Kościół może pomieścić ponad dwa tysiące wiernych i jest największą świątynią katolicką w krajach Zatoki Perskiej. Mieści się w kompleksie religijnym Barwa, naprzeciwko centrum handlowego Mesaimeer. Podczas mundialu w każdą niedzielę będą odprawiane trzy Msze św. w języku angielskim o godz. 5.30, 17.00 i 19.00, a w soboty o 17.00 i 19.00.
„Pragnąłbym, aby Mistrzostwa Świata stały się wyjątkową okazją do braterstwa, przyjaźni oraz dialogu pomiędzy osobami i religiami, aby sport i piłka nożna były medium pokoju oraz integracji kulturowej i religijnej, aby były to Mistrzostwa Świata w ludzkim braterstwie”, powiedział bp Hinder w wywiadzie udzielonym włoskiej agencji SIR.
Duchowny poprosił również, aby przybywający do Kataru goście „szanowali lokalną kulturę”, tak jak „my na Zachodzie także prosimy tych, którzy nas odwiedzają, aby respektowali normy obowiązujące w naszych krajach. Oby był to czas świętowania, [wzajemnego] szacunku i dialogu”, napomniał administrator apostolski Arabii Północnej.
Kościół Matki Bożej Różańcowej w Ad-Dauha jest pierwszą świątynią chrześcijańską w Katarze od czasu muzułmańskiego podboju tych terenów w VII w. Został zbudowany na ziemi podarowanej przez emira Kataru Hamada bin Khalifa Al Thani i zgodnie z prawem islamskim nie posiada zewnętrznych symboli chrześcijańskich takich jak krzyże, dzwony czy dzwonnice. Konsekrował go 14 marca 2008 roku kard. Ivan Dias, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, podczas ceremonii, w której uczestniczyli wicepremier Kataru Abdullah bin Hamad Al-Attiyah, ambasador Stolicy Apostolskiej w krajach Zatoki Perskiej abp Mounged Al Hachem, bp Paul Hinder, były nuncjusz apostolski abp Giuseppe Andrea oraz przedstawiciele katarskiego rządu. Kościół służy około 200 tysiącom katolików w Katarze, z których większość stanowią migranci zarobkowi z Filipin, Indii. Ameryki Południowej, Afryki, Libanu i Europy.
Źródło: InfoCatólica, AM
Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei
Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.