Japonia: niecodzienny pomysł na zapobieganie samobójstwom wśród młodych ludzi

Nasi autorzy

Japonia: niecodzienny pomysł na zapobieganie samobójstwom wśród młodych ludzi

Presja, potężne dawki stresu i praca nad siły w celu sprostania wymaganiom tzw. wyścigu szczurów to codzienność wielu młodych osób na całym świecie. W Japonii, gdzie opisywane zjawiska są w najwyższym stopniu rozpowszechnione, poważnym problemem stał się przerażająco wysoki odsetek samobójstw, zwłaszcza wśród studentów. Aby pomóc przeżywającym traumy młodym ludziom, japońscy lekarze specjaliści w dziedzinie zdrowia psychicznego wymyślili niekonwencjonalną metodę, która, niezależnie od potencjalnej skuteczności, wielu osobom może wydawać się dziwna. Otóż w łazienkach w budynkach na kampusie Uniwersytetu w Yamanashi (na zachód od Tokio) pojawiły się rolki papieru toaletowego… z numerami telefonu do centrum zapobiegania samobójstwom oraz z opracowanym przez specjalistów tekstem: „Jeśli ty, który to czytasz, przeżywasz trudne dni, udając, że nic się nie dzieje, wiedz, że nie musisz mówić nam wszystkiego. Jednak dlaczego nie spróbować choć trochę?”. Poza numerem telefonu i cytowanym tekstem na papierze toaletowym umieszczono też budzące pozytywne skojarzenia obrazki, przedstawiające np. kota zwiniętego w kłębek. Jak do tej pory wyprodukowano i rozprowadzono 6 tys. takich rolek – trwa produkcja następnych. „W łazience, a już zwłaszcza w toalecie, człowiek jest sam”, mówi Kenichi Miyazawa, jeden z inicjatorów niekonwencjonalnej metody zapobiegania samobójstwom. „Właśnie w takich chwilach osobom przeżywającym traumę przychodzą do głowy najbardziej destrukcyjne myśli”. Odsetek samobójstw w Japonii zawsze był wysoki, a podobnie jak w innych krajach problem się pogłębił podczas pandemii COVID-19, która doprowadziła do izolacji wielu osób. Coraz częściej ofiarami samobójstw padają nastolatki, a nawet dzieci w wieku szkolnym; w 2020 r. odnotowano przypadki samobójstw 500 osób, z których żadna nie miała ukończonych 18 lat. Jak podaje japoński minister zdrowia, jest to wyjątkowo tragiczny rekord XXI w.

Źródło: Le Figaro, MM

Wielkie Zatrzymanie

Wielkie Zatrzymanie

Aleksander NalaskowskiNajbardziej prześladowany w Polsce profesor, Aleksander Nalaskowski, ciętym piórem, z wielką erudycją i przenikliwością rysuje niepokojącą wizję świata XXI wieku. Nasz zabiegany i ogłupiały glob ziemski przestał się kręcić na kilka miesięcy – nastąpiło Wielkie Zatrzymanie, jak trafnie nazywa to Autor. Gdy opadł pierwszy kurz wzniecony pandemią i globalnym zamieszaniem, pojawił się ponoć nowy obraz świata.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.